awbud.pl

Dom i Budownictwo

układ łazienki
Dom

5 wskazówek na dobry układ łazienki

Łazienka to pomieszczenie, w którym spędzamy średnio co najmniej 2 godziny naszego czasu w ciągu dnia. Dlatego konieczne jest, aby układ łazienki był ułożony w sposób zapewniający optymalny komfort i dostosowany do potrzeb jego użytkowników. Łazienka dla rodziny nie będzie urządzona w taki sam sposób, jak na przykład łazienka dla jednej osoby lub osoby starszej. Ponadto, niezależnie od tego, czy macie Państwo dużo czy mało miejsca, rozwiązaniem, które sprawi, że pomieszczenie to będzie jak najbardziej funkcjonalne i komfortowe, jest odpowiednie umeblowanie go poprzez dobór odpowiedniego wyposażenia i akcesoriów. Oto wszystkie wskazówki, które musisz zastosować, aby właściwie umeblować swoją łazienkę i nadać właściwy układ łazienki.

Podstawowe wyposażenie łazienki

Układ łazienki powinien dawać możliwość wygodnego przygotowania się i wzięcia prysznica, a także powieszenia ręcznika. Dlatego musi ona zawierać 4 elementy: umywalkę, prysznic lub wannę oraz schowek na przybory toaletowe, a także haki na ręczniki i szlafroki. Bez tych elementów, Twoja łazienka nigdy nie będzie w pełni komfortowa w codziennym użytkowaniu. Inne przedmioty jak np. dywanik łazienkowy to już dodatki.

Polecamy: Jak prać ręczniki?

Konfiguracja łazienki

Powierzchnia pokoju, który masz do dyspozycji, jest bardzo ważna w projektowaniu Twojej łazienki. Należy pamiętać, że poczucie przestrzeni warunkuje komfort i estetykę łazienki. Dlatego trzeba będzie wybrać sprzęt dostosowany do jego całkowitej powierzchni i konfiguracji.

układ łazienki

Idealnie nadaje się do małej łazienki z zaledwie 3-metrowym kwadratem: może pomieścić mały prysznic i mebel zwieńczony umywalką. Ideałem jest jednak zapewnienie co najmniej 60 cm przed każdym elementem, tak aby można było się swobodnie poruszać.

Praktyczność

Musisz wziąć pod uwagę praktyczność swojej łazienki i upewnić się, że układ łazienki jest zgodny z Twoimi nawykami użytkowania. Jeśli wielu z Was korzysta z tego pomieszczenia, zwłaszcza jeśli macie dzieci, bardziej odpowiednie jest korzystanie z wanny. Jeśli mieszkasz sam lub jeśli jest Cię niewielu, możesz zdecydować się na prysznic, który możesz na przykład zaaranżować w stylu włoskim z płaskim brodzikiem żywicznym i przezroczystym parawanem akrylowym, aby zoptymalizować oświetlenie w pomieszczeniu. Aby zaoszczędzić miejsce na małej powierzchni, może być konieczne wykonanie parawanu prysznicowego na zamówienie.

Najszczęśliwsi będą mieli możliwość wyboru wanny zamienionej na prysznic. Jest to idealny kompromis, jeśli wahasz się między prysznicem a wanną. Istnieją również małe wanny, które mogą zmieścić się w małych pomieszczeniach, ale są na tyle głębokie, że pozwalają na spokojne bąbelkowanie.

Oświetlenie

Nie ma nic bardziej nikczemnego niż słabo oświetlona łazienka, ale zbyt wiele światła może cię oślepić, na przykład w nocy, jeśli twoja toaleta znajduje się w tym samym pokoju co łazienka. Jeśli masz taką możliwość, powinieneś jak najlepiej wykorzystać naturalne światło słoneczne. Jednym ze sposobów na to jest zainstalowanie świetlika.
Jeśli nie masz okna, zawsze możesz oszukać się, używając różnych punktów świetlnych. Radzimy zainstalować silne światła z boku umywalki, gdzie będą potrzebne do makijażu lub golenia. Istnieją również projektory punktowe LED, które oferują idealne białe światło do tego celu. Lustro będzie odbijać światło z powrotem do pomieszczenia.

Polecamy: Zegary ścienne retro

Bok prysznica i wanna powinny mieć miękkie lub pośrednie światło, które zaprasza do relaksu. Aby to zrobić, można użyć świateł ściennych.
Wreszcie masz również możliwość zamontowania w łazience wyłącznika przyciemniania, dzięki czemu możesz modulować natężenie światła sufitowego w zależności od swojej aktywności. Jest to szczególnie skuteczny sposób na uniknięcie oślepienia światłem podczas korzystania z łazienki w środku nocy. Na koniec należy zwrócić uwagę na wybór ściemniacza w standardzie NF C 15-100, który jest bardziej odpowiedni do pomieszczeń o wysokim poziomie wilgotności.

Wybierz odpowiednią przestrzeń do przechowywania

Łazienka, choć dość mała pod względem powierzchni, powinna zawsze mieć miejsce do przechowywania. Układ łazienki: pomyśl o wszystkich przedmiotach, które musisz w nim przechowywać, aby uczynić go przyjemnym w użyciu: ręczniki, kosmetyki, maszynka do golenia, szczotki, produkty higieniczne, itp. Musisz się upewnić, że wszystko jest na swoim miejscu.