awbud.pl

Dom i Budownictwo

dmuchawy do liści
Ogród

Dmuchawy czy odkurzacze do liści – co wybrać?

Polska złota jesień jest piękna. Ten fakt nie ulega wątpliwości. Jednakże jesień wiąże się także z opadającymi liśćmi. Potrafi się ich zebrać tyle, że zgarniane w ogrodach tworzą ogromne kopce. Oczywistym jest więc, że należy je usunąć. Jak zrobić to najskuteczniej? Co będzie lepsze – odkurzacz czy dmuchawa do liści?

Zobacz także: Sklep z roślinami – jak wybrać odpowiedni?

Dmuchawy do liści jako alternatywa dla grabi

Jeśli chodzi o skuteczne sprzątanie liści w ogrodzie, to dobrym wyborem będą grabie. Są one tanie i jednocześnie skuteczne. Już od wielu pokoleń właściciele domów sprzątają w ten sposób swoje ogrody. Ale czy jest to najlepsza metoda? Największą wadą sprzątania liści za pomocą grabi jest to, iż jest to zajęcie pochłaniające mnóstwo czasu. Przy większych ogrodach może się to okazać wykańczające fizycznie. Z tego też powodu wybawieniem wręcz w takiej sytuacji są dmuchawy do liści. Za sprawą strumieni powietrza dmuchawa przemieszcza liście oraz inne elementy, takie jak np. szyszki i gałązki. Konstrukcja dmuchawy do liści jest o wiele bezpieczniejsza dla roślin, gdyż pozwala uniknąć zniszczeń mechanicznych, które powstają podczas grabienia liści.

Oczywiście dzięki dmuchawie w znacznie łatwiejszy sposób można przemieścić liście w wybrane miejsce. Dobrej jakości urządzenie z pewnością poprawi efektywność pracy w ogrodzie oraz znacząco skróci czas niezbędnych czynności.

Jeśli chodzi o dmuchawy do liści elektryczne, to bez wątpienia ich zaletami są waga i mobilność. Są bardzo poręczne i niezwykle lekkie. Jest to ważne w przypadku osób starszych lub kobiet. Kolejną zaletą dmuchaw do liści zasilanych elektrycznie jest to, iż nie są one szkodliwe dla środowiska.

Tego samego nie można powiedzieć o dmuchawach spalinowych. Ponadto modele spalinowe są zdecydowanie cięższe i większe, co z pewnością może utrudnić pracę w ogrodzie wielu osobom. Niewątpliwie wymagają od ich użytkownika dużej siły fizycznej. Dobrym pomysłem dla osób szczególnie dbających o środowisko będzie użycie dmuchawy do liści zasilanej akumulatorowo. Warto także pamiętać, że bez względu na model urządzenia najlepiej sprawdzą się w przypadku suchych zanieczyszczeń. Oczywiście zgromadzone liście w jednym miejscu za pomocą dmuchawy i tak na końcu będzie trzeba usunąć ręcznie z ogrodu.

Odkurzacze do liści

Kolejnym świetnym sposobem na uprzątnięcie liści jest użycie specjalnego odkurzacza. W przeciwieństwie do dmuchawy odkurzacz zasysa odpady bezpośrednio do worka, co bez wątpienia znacznie ułatwia pracę podczas jesiennych porządków. Charakterystyczne dla odkurzaczy do liści jest to, iż często posiadają funkcję rozdrabniania odpadów. Nietrudno więc się domyślić, że funkcja ta sprawia, iż do worka może zmieścić się spora ilość liści.

Jak już wcześniej wspomniałem dmuchawy do liści preferują pracę z suchymi zanieczyszczeniami, a w przypadku odkurzaczy mamy tę możliwość usuwania wilgotnych i mokrych liści.

W przypadku odkurzaczy do liści wyróżnić możemy dwa modele – spalinowe i elektryczne. Spalinowe sprawdzają się przede wszystkim w ogrodzie, który nie ma dostępu do prądu, a także kiedy rozmiar działki jest zbyt duży. Dzięki użyciu odkurzacza spalinowego unikniemy plątającego się kabla i przedłużacza.

Jeśli chodzi o odkurzacz elektryczny do liści, to najlepiej sprawdzi się na małych terenach. Charakteryzuje się cichą pracą i małą wagą, co z pewnością będzie odpowiednie dla osób nie dysponujących dużą siłą fizyczną. Oczywiście nie można zapominać, że podczas swojej pracy odkurzacz do liści zapełni worek, który się w nim znajduje i poprzez to urządzenie nabierze pewnej dodatkowej wagi. Z tego też powodu osoby starsze lub z bólami kręgosłupa powinny jednak wybrać dmuchawę do liści.

Dmuchawa czy odkurzacz – co jest ważne przy wyborze?

Podczas wyboru urządzenia do porządkowania liści w ogrodzie warto kierować się kilkoma zasadami. Bez względu czy będzie to dmuchawa, czy jednak odkurzacz ważnym czynnikiem skuteczności tych urządzeń będzie ich moc. Największą wydajność i moc posiadają odkurzacze spalinowe i jest to ważny aspekt przy większych terenach do porządkowania. Odkurzacze elektryczne są nieco słabszej mocy, która dochodzi do 3000 W. Warto wspomnieć, że dmuchawy elektryczne wyposażone są w regulację powietrza najczęściej w zakresie od 10 do 275 km/h.

Oczywiście najistotniejszym czynnikiem podczas wyboru odpowiedniego narzędzia jest dla wielu osób jego waga. Dmuchawy elektryczne ważą około 4 kilogramów, choć na rynku można spotkać też 2 kilogramowe. Jeśli zaś chodzi o dmuchawy do liści spalinowe, waga może dochodzić do 6 kilogramów.