awbud.pl

Dom i Budownictwo

Drzwi przesuwne HST czy PSK
Dom

Drzwi przesuwne HST czy PSK? Każda decyzja będzie… dobra!

Budując dom oczekujemy, że zapewni nam wszystko to, na co nie możemy liczyć w nawet najpiękniejszym mieszkaniu, a więc przede wszystkim przestrzeń tak w środku, jak i na zewnątrz. Równie pożądane są kojące widoki za oknem i kontakt z naturą, a na te dom otworzą monumentalne, wielkogabarytowe przeszklenia, które z powodzeniem mogą wypełnić całą ścianę – od podłogi aż po sufit. By były równie estetyczne, co praktyczne – warto na połączenie domu z ogrodem wybrać odpowiednie drzwi.

Przesuwne – wygodniejsze od tradycyjnych

Im większe przeszklenie tym więcej miejsca zabierają w pełni, lub choćby tylko w połowie otwarte tradycyjne drzwi. Przesuwne nie stwarzają tego kłopotu, pozostawiając użytkownikom znacznie większy obszar do dyspozycji. To właśnie możliwość zagospodarowania przestrzeni bezpośrednio przed nimi jest jedną z przewag, którą mogą nam zagwarantować nowoczesne drzwi przesuwne.

Odznaczają się też znacznie większą stabilnością po otwarciu czy uchyleniu, bowiem duże skrzydła nie utrzymują się wyłącznie na zawiasach, ale są podparte na całej szerokości, co zapobiega ewentualnym uszkodzeniom np. eliminując trzaskanie przy przeciągach. Kolejny argument to wielkość. Drzwi przesuwne występują w rozmiarach absolutnie nieosiągalnych w przypadku tradycyjnych konstrukcji. – Drzwi przesuwne PSK sięgają trzech metrów szerokości, ale naprawdę imponujące wymiary mogą mieć drzwi przesuwne HST – tu szerokość ościeżnicy może przekraczać sześć metrów – mówi Dawid Mickiewicz, ekspert marki OknoPlus. – Należy dodać, że za sprawą innowacyjnych okuć nawet największe szklenia nie wymagają wysiłku przy uchylaniu, otwieraniu i zamykaniu – podkreśla ekspert.

drzwi suwane

Drzwi przesuwne HST – podstawowe właściwości

Nazwa wzięła się od skrótu niemieckiego wyrażenia Hebeschiebe-Tür, które dosłownie oznacza drzwi podnoszono-przesuwne. To dokładnie opisuje sposób ich otwierania, bowiem po przekręceniu klamki skrzydło lekko się unosi i przesuwa za część stałą. Rzecz jasna jeśli nie ma potrzeby otwierania całego skrzydła, można je zatrzymać w dowolnym momencie, pozostawiając drzwi jedynie uchylone. Cała operacja nie wymaga użycia siły, ponieważ skrzydło porusza się na rolkach po ukrytej w podłodze szynie. Tu dotarliśmy do jednej z najważniejszych cech wyróżniających drzwi przesuwne HST – ich bardzo niskiego, niemal zrównanego z podłogą progu. – Dzięki temu drzwi przesuwne HST są doskonałym wyborem do domów, które powinny być dostosowane do potrzeb ludzi niepełnosprawnych, seniorów lub małych dzieci. Niskoprogowy system zapobiega możliwości potknięcia się i umożliwia swobodne poruszanie się wózkiem – przekonuje Dawid Mickiewicz, ekspert OknoPlus. To rozwiązanie cechuje zarówno standardowe konstrukcje, jak i drzwi przesuwne HST z ruchomym słupkiem. Ich ruch jest niezwykle płynny, a obsługa banalnie prosta.

drzwi przesuwne hst

Czym, dla odmiany, są drzwi przesuwne PSK?

Podstawowa różnica leży w systemie ich otwierania i mocowania. Drzwi przesuwne PSK, zwane też odstawno-przesuwnymi, mają skrzydła w jednej linii, podczas gdy w konstrukcjach HST ich części składowe (stała i ruchoma) umieszczone są w dwóch osiach oddalonych od siebie o grubość ram. – Drzwi przesuwne PSK otwiera się wysuwając skrzydło do wewnątrz aby wskoczyło na tor umożliwiający jego swobodne przesunięcie w bok. Pozostałe czynności są niemal identyczne jak w przypadku obsługi wariantu HST – tłumaczy Dawid Mickiewicz, ekspert OknoPlus. Sposób mocowania prowadnicy uniemożliwia, niestety, zastosowanie progu zlicowanego z podłogą, ale jego wysokość nie przekracza kilku centymetrów. Za to skrzydło można tylko uchylić bez przesuwania – tak, jak w tradycyjnym oknie.

drzwi przesuwne PSK

Które drzwi przesuwne zatem wybrać?

Oba systemy są elementem dużych przeszkleń podnoszącym nowoczesne i efektowne walory wizualne całego domu i zbliżającym jego mieszkańców do natury. Oba też gwarantują perfekcyjne doświetlenie wnętrz, co niezwykle korzystnie wpływa na samopoczucie domowników.

Wyposażenie w najwyższej jakości pakiety szybowe o znakomitych współczynnikach przenikania ciepła sprawiają, że jedne i drugie drzwi przesuwne zapewniają komfort termiczny użytkownikom wnętrz – i oszczędności w codziennej eksploatacji, dlatego szczególnie nadają się do domów pasywnych i energooszczędnych.

Drzwi HST i PSK mogą być wykonane tak z PVC, jak i z aluminium. Niemal nieskończona paleta dostępnych kolorów sprawia, że bez problemów można wpasować je w nawet najbardziej oryginalny projekt.

Co się zatem tyczy ostatecznego wyboru, to drzwi przesuwne PSK mogą być bardziej atrakcyjne z powodu niższej ceny. Z drugiej strony jednak jeśli stawiamy na cechy czysto użytkowe – wtedy zdecydujmy się na drzwi przesuwne HST.