awbud.pl

Dom i Budownictwo

Ile kosztuje wybudowanie domu?
Budownictwo

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Własna mała kawalerka lub duży dom ze wspaniałym ogrodem – to marzenie wielu osób. Ta fantazja nie należy do najtańszych, lecz nie jest niemożliwa do spełnienia. Ile kosztuje wybudowanie domu?

Pierwsze kroki

Żeby wybudować dom to po pierwsze trzeba mieć na czym! Załóżmy, że jesteśmy w posiadaniu wymarzonej działki i zaczynamy planować budowę domu. Wszystko zależy od tego, czego tak na prawdę chcemy. Inna kwota będzie potrzebna dla małego domku parterowego a inna dla dużego domu z piętrem i piwnicą. Cena między jednym i drugim może być nawet dwa razy większa, od 350 tysięcy złotych do 650 tysięcy złotych.

Niezależnie od planowanego efektu końcowego, zaczynamy od zdobycia praw pozwalających na budowę Aby w ogóle wystąpić o taki wniosek działka, na której ma być dom musi posiadać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli takiej decyzji nie ma, należy najpierw ją zdobyć. Koszt za taką decyzję jest malutki w porównaniu z innymi, jakie czekają na nas w dalszych etapach budowy domu – około 107 złotych. Posiadamy warunki zabudowy? Wspaniale! Aby uzyskać pozwolenie na budowę, będziemy musieli wydać do 7 tys złotych. Skąd ta cena? Głownie, dlatego, że na tym etapie potrzebujemy już gotowego projektu domu, za który trzeba zapłacić architektom. Jeżeli takowe pozwolenie otrzymamy to czas zacząć działać! Ustawowo, w przypadku gdy nie rozpoczniemy budowy w ciągu trzech lat od otrzymania pozwolenia, to traci ono ważność.

Od stanu surowego po wykończenie pod klucz

Postawienie budynku w stanie surowym to najważniejszy etap budowy. Dużo można zaoszczędzić podczas fazy projektowania domu. Wykorzystując proste bryły i dach, poniesiemy mniejsze koszty niż w przypadku fikuśnych balkonów, wieżyczek i tym podobnych rzeczy.
Jeżeli szukasz oszczędności to na pewno nie na etapie tworzenia stanu surowego. Warto zainwestować w dobrą ekipę budowlaną, która wykona wszystko równo i solidnie. Koszt stanu surowego to około 40% całkowitej sumy potrzebnej na budowę domu.

Prawdziwa góra złota może być potrzebna w momencie rozpoczęcia prac wykończeniowych. To właśnie na tym etapie można najwięcej zaoszczędzić. Wszystko zależy od tego w jakim standardzie planujemy wykończyć wnętrze. Kładąc wszędzie posadzkę z marmuru, z pewnością poniesiemy ogromne koszty.
Najdroższe pomieszczenia to łazienka i kuchnia. Tutaj ekipa także musi być solidna. Cena w dużej mierze zależy od kosztów jakie należy zapłacić robotnikom oraz jakości materiałów jakie zamówimy. Poza materiałami w grę wchodzę także urządzenia sanitarne i sprzęty kuchenne. Z pewnością warto trafić na promocję w jakimś markecie. Przy dużych zakupach, pracownicy sieci sprzedających AGD są bardziej skorzy do rabatów.

Warto walczyć o marzenia

Własny dom to droga fantazja. Jak droga? Dużo zależy od Ciebie. Po pierwsze jaki budynek Ci się marzy, po drugie jakie są Twoje dochody i odłożone środki.
Dla osoby młodej, która przeciętnie zarabia 3 500 tys. miesięcznie i jest samotna, jest to sen możliwy do zrealizowania. Jeżeli jest oszczędna to w kilka odłoży ładną sumę na start. Mając 100 tys. można śmiało rozpoczynać budowę, dlaczego? Bo zwykle nie trwa ona klika miesięcy a znacznie, znacznie dłużej. Często jest tak, że na samą ekipę budowlaną trzeba czekać dwa lata.
Oczywiście dużo zależy od materiałów z jakich dom ma być budowany.

Sytuacja życiowa małżeństwa z dzieckiem lub dziećmi może sprawiać, że marzenie o wybudowaniu domu staje się trudniejsze do spełnienia. Z reguły niezbędne jest zaciągnięcie dużego kredytu.