Dom i Budownictwo

Jak wybudować dom? - Własne cztery kąty
Budownictwo

Jak wybudować dom? – Własne cztery kąty

Marzenia o własnych czterech kątach zaczynają się już w dzieciństwie, kiedy to nieznośna młodsza siostra lub brat nie dają nam chwili spokoju.
O niczym innym wtedy nie marzymy, jak o własnych czterech kątach – czyli po prostu osobnym pokoju, który będzie naszą ucieczką i azylem od wścibskiego rodzeństwa. Z czasem te marzenie ewoluują.

Jak wybudować dom? – odpowiednie miejsce

Im jesteśmy starsi, tym marzenia zwiększają swój zasięg. Osobny pokój to już mało i myślimy o własnym mieszkaniu, a z czasem, szczególnie gdy mamy już rodzinę, o własnym domu. Jak wybudować dom?
To zdecydowanie plany, które trzeba realizować etapami,
ale konsekwentnie. Zacznijmy więc po prostu od oszczędzania na ten cel. Im więcej odłożymy, tym szybciej uda nam się całą inwestycję ukończyć i nie będziemy musieli posiłkować się dużym kredytem. W pierwszej kolejności rozejrzyjmy się za odpowiednim miejscem. Uzbrojone działki budowlane to dość duży wydatek, ale wszystko zależy od wielkości i lokalizacji. Aby postawić nieduży dom do 100m2, nie potrzebujemy ogromnej przestrzeni. Projekty na takie inwestycje również nie są bardzo drogie. Może ktoś wśród znajomych lub w rodzinie posiada taką działkę na sprzedaż?

Do których drzwi trzeba zapukać?

Gdy już posiadamy odpowiednią działkę, przed nami duża liczba drzwi, w które musimy zapukać. Jest to związane z wszelkimi formalnościami, czyli głównie sprawami urzędowymi, które są niezbędne do rozpoczęcia inwestycji. Wydanie pozwolenia na budowę, zezwolenia na rozpoczęcie robót – to tylko niektóre sprawy, które przed rozpoczęciem inwestycji należy załatwić. Potrzebna jest do tego niezbędna dokumentacja, która, jeśli jest niekompletna, potrafi znacznie wydłużyć cały proces formalizacji. Trzeba również liczyć się z tym, że są to również pewne koszty urzędowe, które musimy pokryć z własnej kieszeni. Na każdą decyzję trzeba również odpowiednio długo poczekać.

Stan surowy zamknięty

Mamy już zezwolenie na rozpoczęcie, więc jak wybudować dom, aby zamknąć go w stanie surowym? To etap, który pochłonie dużą część z naszych oszczędności. Po pierwsze – działka, na której rozpoczniemy budowę, powinna być odpowiednio zabezpieczona. Jeśli ogrodzimy teren, to będziemy mogli również składować tam zakupione materiały. Jeśli wszystkie prace wykonywać będzie za nas firma budowlana, podniesie to znacznie koszty inwestycji. Stan surowy zamknięty to fundamenty, ściany, posadzki, dach, okna i drzwi – w ten sposób jest zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi, a my możemy powoli rozpoczynać prace wewnątrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.