awbud.pl

Dom i Budownictwo

najmodniejsze kolory elewacji
Budownictwo

Jakie są najmodniejsze kolory elewacji?

Elewacja nie zawsze musi wyglądać tak samo. Da się ją wyróżnić już za sprawą nadania jej odpowiedniego oryginalnego koloru, jakim nie musi być wcale beż czy pomarańcz – warianty kolorystyczne bardzo popularne w naszym kraju. A gdyby tak właśnie zaszaleć i pójść w zupełnie innym kierunku niż ten tradycyjny? Oto najmodniejsze kolory elewacji – dla każdego coś dobrego!

Najmodniejsze kolory elewacji – propozycje ciemniejsze

Typ i wygląd elewacji na pewno musi pasować do wyglądu całego budynku mieszkalnego, czyli m.in. do designu jego różnych elementów oraz do jego ogólnej wielkości. Ciemne barwy potrafią świetnie zaprezentować się z zewnątrz, jednakże nie zawsze tak to będzie wyglądać. Nie jest jednak prawdą, że dobrze komponują się wyłącznie z większymi, piętrowymi budynkami. Akurat w tym przypadku zasada związana z łączeniem ciemnych barw z elementami o większych gabarytach kompletnie nie działa. Właśnie częściej brązowe czy nawet czarne elewacje tworzy się w domach parterowych, które ogólnie rzecz biorąc mają nowocześniejszą konstrukcję.

Ciemne barwy są natomiast odradzane tym totalnie największym budynkom – budynkom wielopiętrowym, a zwłaszcza wielorodzinnym. Mimo wszystko dla takich budynków staną się swego rodzaju obciążeniem i zadziałają na nie najprawdopodobniej przytłaczająco.

Oświetlenie altany

Najmodniejsze kolory elewacji – propozycje jaśniejsze

Przez wiele lat odchodzono od stosowania bieli na elewacjach, uznając ją za coś aż nadto oczywistego, jednakże teraz nastąpił jej wielki powrót, a biel stała się wręcz nową czernią. To doskonała alternatywa dla nieco nudnych już beżów i rozjaśnionych brązów bądź pomarańczy. Biel świetnie zresztą łączy się z elementami występującymi w innych wersjach kolorystycznych, dlatego śmiało można z niej utworzyć swego rodzaju bazę, następnie zestawiając ją z detalami o barwie czarnej czy ciemnobrązowej. Albo nawet zielonej bądź czerwonej! Teraz takie mieszanki kolorystyczne zdecydowanie są wskazane. Wśród najmodniejszych kolorów elewacji przewijają się bowiem barwy mocne, intensywne i widoczne już z daleka.

Biel ma jednak swoje wady. Ogólnie rzecz biorąc wszystkie te najmodniejsze kolory elewacji, które są nieco jaśniejsze, mogą okazać się dosyć ciężkie w utrzymaniu, czyli nie do końca praktyczne. To, czy będą one dobre dla budynku, zależy też od jego lokalizacji. Domy położone w pobliżu ruchliwych ulic czy lasów na ogół szybciej się brudzą, tak więc w ich przypadku idealnie biała ściana raczej prędko utraci swój pierwotny wygląd lub będzie wymagać systematycznego czyszczenia.

Nowe koncepcje architektoniczne

Mimo wszystko te jasne barwy w stylu bieli czy beżu oraz ciemne, takie jak czerń bądź brąz, są rozwiązaniami dość standardowymi i dlatego nie każdy będzie chciał się na nie decydować. A jakie są alternatywy? Otóż architekci teraz próbują przekonywać klientów do wyróżniania domów właśnie przy pomocy nietypowych elewacji. Modne stają się chociażby elewacje… fioletowe. Delikatnie rozbielona barwa lawendy przepięknie prezentuje się na dużych willach występujących w towarzystwie bajecznie zaaranżowanych ogrodów wypełnionych zielenią i zróżnicowaną roślinnością. Z kolei jasnozielone elewacje przeważnie goszczą na typowych budynkach jednorodzinnych. One też pięknie prezentują się na tle równie zielonego otoczenia.

W takim razie co wybrać? Warto na pewno posprawdzać sobie te różne najmodniejsze kolory elewacji, ale też jakoś specjalnie nie zamykać się a barwy najpopularniejsze i zarazem najbardziej standardowe. Każdemu może spodobać się coś innego. A każdy człowiek powinien wybudować dla siebie taki dom, w którym rzeczywiście chętnie zamieszka.

Beton na ścianie – do jakich pomieszczeń pasuje?