awbud.pl

Dom i Budownictwo

Jakie tapety będą modne w 2022 roku?
Dom

Jakie tapety będą modne w 2022 roku?

Tapety są na topie! Dzięki nim łatwo można stworzyć wnętrze, które będzie piękne i pełne charakteru. Nie są także domeną wyłącznie aranżacji klasycznych lub inspirowanych stylem vintage – wśród modeli modnych w 2022 roku każdy może znaleźć coś dla siebie.

Natura we wnętrzu

Rośliny i zwierzęta cieszą się ogromną popularnością w wielu wydaniach. Modna tapeta może nawiązywać do miejskiej dżungli, drapieżnych zwierzęcych wzorów czy fauny i flory w wydaniach zarówno bajkowych, jak i bardzo realistycznych. Wśród trendujących modeli można znaleźć także te inspirowane bardzo dalekimi krajami, takie jak japoński bambus czy meksykańskie kaktusy. Najpopularniejsze tapety ze wzorami roślin i zwierząt nie idą na kompromisy – są bogate, wyraziste i przyciągają wzrok. To sprawia, że najlepiej jest stosować je w formie akcentu w pomieszczeniu. Jednak natura we wnętrzu może zjawić się także w innej formie. Dbanie o środowisko jest nie tyle trendem, ile postawą wielu osób. W związku z tym wśród najmodniejszych tapet można wymienić te także ekologiczne i otrzymywane z naturalnych materiałów.

Geometryczne i nietypowe

Geometryczne wzory są ponadczasowe. W 2022 roku warto postawić na te delikatne, niewyróżniające się, o delikatnym kontraście. Na uwagę zasługują zwłaszcza duże desenie o ostrych kątach. Osoby, które szukają odrobiny ekstrawagancji i luksusu we wnętrzu z pewnością docenią trend inspirowany designem sprzed 100 lat, czyli art déco. Tapety w tym stylu są bogate, często ozdobione złotymi elementami i opierające się na figurach geometrycznych, choć nie jest to zasadą. Wśród nietypowych, odważnych modeli na topie wymienić można również lastryko, czyli wzór inspirowany mieszaniną wody, cementu, grysu (kruszywa) i barwników. Jest on mocny i wyrazisty. Osoby, które szukają czegoś spokojniejszego, lecz dramatycznego, mogą zdecydować się na deseń przypominający marmur. Świetnie sprawdza się on nie tylko w salonie, sypialni i kuchni, ale też łazience. Ciekawe propozycje można znaleźć choćby tutaj; https://domar.pl/sklep/max-fliz/.

Delikatność na ścianie

Także zwolennicy bardziej subtelnych wzorów znajdą coś dla siebie wśród trendów na 2022 rok. Jednym z nich są pastele – zarówno w wersji minimalistycznej, bez żadnych ozdobników, jak i te w delikatny nadruk. Często łączą się one z innym trendem, jakim są wzory inspirowane naturą. Doskonale sprawdzają się w wielu pomieszczeniach, w tym w pokojach dziecięcych. Subtelny efekt można uzyskać także poprzez zastosowania przejścia tonalnego, popularnie nazywanego ombre. Przenikające się odcienie takiego samego koloru pozwolą urozmaicić wystrój wnętrza, a jednocześnie go nie zdominują. Takie tapety często wyróżniają się delikatną fakturą lub nadrukiem, który przypomina pociągnięcia pędzla. Dzięki temu wystrój może zyskać indywidualny charakter. Oczywiście ombre może pojawić się także w bardziej ekstrawaganckiej wersji, pomiędzy mocniej różniącymi się kolorami.

Więcej niż nadruk

Tapeta daje bardzo szerokie możliwości także pod kątem stworzenia faktury na ścianie. Dzięki nim wnętrze zyskuje dodatkową głębię. Do wyboru jest wiele modeli, które mogą nawet imitować konkretne materiały, takie jak drewno czy tynk strukturalny. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest to, że w prosty sposób można otrzymać bardzo ciekawy efekt, a w razie pragnienia zmiany – łatwo można się go pozbyć. Warto jednak pamiętać, że tego typu tapety są mało odporne na zabrudzenia. Lepiej zrezygnować z nich w kuchni, gdzie ściana narażona jest na kontakt z wieloma substancjami, które ciężko usuwa się z nietypowej, często bardzo drobnej struktury. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na tapety, które łączą charakterystyczny nadruk z fakturą. Przykładowo, model lastryko nie musi wyłącznie przyciągać wzroku wyrazistym wzorem – może być on także wyczuwalny pod palcami.