Dom i Budownictwo

kleszcze
Lifestyle

Kleszcze – jak się przed nimi zabezpieczyć?

Od lat specjaliści w okresie wakacyjny apelują o zachowanie bezpieczeństwa i wszelkich środków minimalizujących ryzyko ugryzienia przez kleszcza. To bardzo ważne, bowiem pajęczaki te są nosicielami wielu poważnych chorób.

Co należy wiedzieć o kleszczach?

Kleszcze to niewielkich rozmiarów pajęczaki, które w przeciwieństwie do pająków nie mają wyraźnie oddzielonego odwłoku. Większość kleszczy mierzy 1-1,5 cm, choć można spotkać również okazy mierzące około 3 cm.
Wbrew powszechnej, bardzo błędnej opinii kleszcze nie zamieszkują drzew – ich ulubionym miejscem występowania są wysokie trawy i krzewy. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że pasożyty te atakują nie tylko ludzi, ale również i zwierzęta. Kleszcz gdy już znajdzie się na ciele swojej ofiary, poszukuje miejsca odsłoniętego, w którym skóra jest najcieńsza i najbardziej delikatna. W związku z tym najczęściej wybierają:
– pachwiny,
– pachy,
– genitalia,
– uszy,
– głowę (najczęściej u małych dzieci),
– pępek,
– fałdy skórne,
– zgięcia kolan.
Tak naprawdę kleszcz nie gryzie, a wprowadza pod skórę swojej ofiary ślinę, która nie tylko zapobiega krzepnięciu krwi, ale również znieczula miejsce ukłucia przez kleszcza oraz wzmacnia jego zakotwiczenie w organizmie żywiciela. To właśnie w ślinie znajduje się mnóstwo bakterii, wirusów oraz drobnoustrojów wywołujących różnego rodzaju choroby. Aby zminimalizować ryzyko, kleszcz powinien zostać usunięty jak najszybciej, najlepiej przed upływem 12 godzin od momentu ugryzienia.

Jakie choroby przenoszone są przez kleszcze?

Kleszcze przenoszą wiele chorób. Najczęściej występującą w Polsce jest borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu, na które do tej pory nie wynaleziono skutecznego lekarstwa, dlatego też specjaliści zalecają poddawanie się odpowiednim szczepieniom. KZM w początkowej fazie daje objawy bardzo podobne do grypy – pojawia się gorączka, bóle głowy czy stawów. W kolejnej fazie choroba atakuje mózg i rdzeń kręgowy, co w niektórych przypadkach może być przyczyną utraty świadomości, mowy, w niektórych przypadkach pogarszają się zdolności związane z mową i poruszaniem się.
Nieco bardziej charakterystyczne objawy daje borelioza, choć warto mieć świadomość tego, że w zależności od wybranego przypadku mogą być one nieco inne. Najczęściej pierwszym symptomem świadczącym o chorobie jest rumień wędrujący, występujący po około 4 tygodniach od kontaktu z kleszczem. Początkowo jego średnica wynosi około 5 cm, stopniowo rosnąc. Charakteryzuje się ostro zarysowanym obrysem, z jaśniejszym kręgiem wewnątrz. Choć zdarza się, że rumień znika samoistnie, nie jest to jednak jednoznaczne z zakończeniem choroby. Leczenie w każdym przypadku wymaga kontaktu z lekarzem, który zleci stosowną kurację antybiotykową. Im szybciej interwencja zostanie podjęta, tym lepiej. Zbyt późno wdrożone leczenie farmakologiczne nie tylko wydłuża, ale również i znacząco utrudnia proces rekonwalescencji.

Jak uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy odpowiednio dobrane preparaty na kleszcze będą wystarczające?

Preparaty na kleszcze stanowią dobra i skuteczną ochronę przed tymi pasożytami pod warunkiem jednak, że zostaną odpowiednio dobrane. Dobrej jakości środki na kleszcze takie jak ONE SHOT NATURAL, całkowicie pozbawione szkodliwych dodatków chemicznych, których skuteczność działania pomimo tego jest bardzo wysoka.
Niestety właściciele ogrodów bardzo często zapominają o tym, że i oni na swojej posesji są narażeni na ugryzienie przez kleszcza, a tym samym nie przykładają zbytniej uwagi do stosowania repelentów. Chcąc pozbyć się z ogrodów uciążliwych insektów (nie tylko kleszczy, ale również komarów, będących wielką zmorą wielu ludzi uwielbiających wypoczynek na świeżym powietrzu) warto sięgnąć po KILLER LIQUID. Preparat ma unikalny skład zapewniający ochronę przed kleszczami i komarami nawet do 3 miesięcy. Ponadto jest bezpieczny zarówno dla człowieka jak i roślin ogrodowych. Po użyciu tworzy wokół opryskanego miejsca obszar ochrony, gwarantujących spokój i bezpieczeństwo na bardzo długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.