awbud.pl

Dom i Budownictwo

aranżacja ogrodu przydomowego
Ogród

Niezawodne patenty na aranżację ogrodu przydomowego

Odpowiednie zaaranżowanie ogrodu pozwoli na stworzenie ciekawej i harmonijnej przestrzeni. Konsekwencja w wyborze tematyki i korespondujących z nią dodatków umożliwi uzyskanie klasycznego i ponadczasowego efektu.

Aranżacja ogrodu przydomowego – o czym pamiętać?

Aranżacja ogrodu przydomowego to dość skomplikowana sprawa – przy urządzaniu przestrzeni na wolnym powietrzu koniecznie trzeba mieć na uwadze kilka istotnych kwestii – jedną z najważniejszych jest posiadanie dokładnego i szczegółowego planu.

Dodatkowo aranżacja ogrodu przydomowego wymaga skrupulatnego i dokładnie przemyślanego doboru stylu – w zależności od wyboru konkretnego motywu przewodniego różnić będą się bowiem detale takie jak liczba czy rodzaj roślin. Wśród popularnych pomysłów na ogród można znaleźć między innymi kompozycje geometryczne, ogrody w stylu wiejskim czy toskańskim.

Przygotowując się do urządzania przydomowego ogrodu warto pamiętać również o skrupulatnym zaplanowaniu budżetu – sensowne rozłożenie wydatków pomoże w szybkim i sprawnym zakończeniu prac.

Przeczytaj też o oświetleniu altany

Ogrodzenie, czyli kluczowy element przydomowego ogrodu

Aranżacja ogrodu przydomowego powinna rozpocząć się od dokładnego zaplanowania rodzaju oraz stylistyki ogrodzenia. Wybór konkretnego rodzaju ogrodzenia będzie zależał między innymi od typu zabudowy czy otoczenia – w przypadku domów sąsiadujących z naturą, położonych z dala od ruchliwych ulic i zgiełku, świetnym pomysłem może okazać się naturalne ogrodzenie z roślin. Żywopłot to nie tylko efektowny sposób na zagwarantowanie prywatności, ale także świetny pomysł na sprytne wykorzystanie naturalnych rozwiązań.

Przy wyborze roślin na żywopłot warto mieć na uwadze nie tylko kwestie estetyczne – niezwykle ważnym okażą się także detale takie jak rodzaj gleby oraz poziom naświetlenia działki. W ogrodzie utrzymanym w wiejskiej stylistyce doskonale sprawdzi się także ogrodzenie wykonane z drewna.

W przypadku bardziej gęstej, miejskiej zabudowy koniecznym może okazać się skonstruowanie nieco bardziej wytrzymałego ogrodzenia. Coraz częściej wybieranym patentem, który doskonale wpisuje się w stylistykę nowoczesnych, minimalistycznych ogrodów jest ogrodzenie wykonane z płyt betonowych. Dużą zaletą rozwiązań tego typu jest ich solidność – betonowe ogrodzenie wykazuje dużą odporność zarówno na działanie warunków atmosferycznych, jak i na uszkodzenia mechaniczne.

Aranżacja ogrodu przydomowego z altaną

Osoby dysponujące wystarczająco dużą przestrzenią mogą pozwolić sobie na umieszczenie w ogrodzie drewnianej altany. Aranżacja ogrodu przydomowego z altaną to świetny sposób na ciekawe i praktyczne zagospodarowanie przestrzeni.

Altana w ogrodzie doskonale sprawdzi się jako miejsce na spotkanie w gronie rodziny czy przyjaciół. Miejsce to zapewni również doskonałą ochronę przed deszczem i wiatrem. Wygospodarowanie dodatkowego miejsca w środku altany pozwoli z kolei na sprawne przygotowanie posiłków – rattanowe, lekkie i wytrzymałe staną się jej idealnym dopełnieniem.

Efektowna aranżacja ogrodu przydomowego z oczkiem wodnym

Oczko wodne to jeden z najbardziej efektownych elementów aranżacji ogrodu, który oprócz oczywistych walorów estetycznych przyczynia się także do zwiększenia jego bioróżnorodności.

Oczka wodne bardzo często wykorzystuje się przy aranżacji przydomowego ogrodu sensorycznego – szum wody czy rechot żab pozwoli ukoić skołatane nerwy i zrelaksować się po ciężkim dniu pracy.

Zamontowanie w oczku fontanny lub kaskady pomoże nie tylko w uzyskaniu efektu szumu i lepszym napowietrzeniu wody – patent ten to także sprawdzony i skuteczny sposób na komary, które preferują nieruchomą i spokojną wodę.

Sprawdź, jak wybrać wytrzymałe kwiaty na balkon słoneczny i zacieniony