awbud.pl

Dom i Budownictwo

jak urządzić ogród
Ogród

Niezawodne porady, jak urządzić ogród

Każdy posiadacz wolnostojącego domu z ogrodem doskonale wie, jak przestrzeń zielona jest ważna podczas codziennego odpoczynku i relaksu. Możliwość wyjścia z domu na świeże powietrze jest dla wielu z tych osób po prostu bezcenna. Nic więc dziwnego, że tak wiele uwagi przykładają oni do tego, jak urządzić ogród, a także, w co go dokładnie wyposażyć.

Jak urządzić ogród? Zadbana trawa to podstawa

Podstawową sprawą, jeśli chodzi o to, jak urządzić ogród, jest obecna w nim trawa. W końcu żaden z ogrodów nie może się bez niej obyć, ponieważ stanowi ona swego rodzaju roślinny dywan, po którym nie tylko miło się chodzi, lecz także przyjemnie się na niego patrzy. Jeśli chce się mieć pięknie wyglądający trawnik w ogrodzie, trzeba wiedzieć, jak się powinno o niego dbać. Jak to więc wygląda wszystko w szczegółach?
Przede wszystkim na samym początku wiedzieć trzeba, jak się powinno wysiewać trawnik. Najlepiej robić to późną wiosną, gdy temperatura w ciągu nocy nie spada poniżej zera i nie ma ryzyka, że delikatne ziarna trawy obumrą z powodu zbyt niskiej temperatury. Co więcej, o tej porze roku za dnia nie jest jeszcze zbyt ciepło, więc nie ma ryzyka, że nasiona trawy się wypalą.
Zupełnie osobną kwestią natomiast powinno być to, jak podlewać trawnik i kiedy go kosić. Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że w sezonie letnim nie powinno się przycinać trawnika w ogrodzie zbyt nisko, aby nie odsłonić delikatnych korzeni trawy, co mogłoby je doprowadzić do obumarcia w wyniku działania zbyt silnego słońca. Co więcej, zaleca się, aby trawę w miarę możliwości podlewać z samego rana. Robienie tego w ciągu dnia przy silnym nasłonecznieniu nie ma większego sensu, ponieważ woda szybko odparuje. Co więcej, na wieczór również nie jest to efektywne, ponieważ rozgrzana po całym dniu gleba również nie przyjmie wystarczającej ilości wody, aby odżywić trawę.

Poznaj też nasze pomysły na oświetlenie altany

Jak urządzić ogród w zakresie mebli?

Kolejną sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy chce się mieć piękny ogród, to kwestia jego wyposażenia w odpowiednie meble ogrodowe. Oczywiście można w nim postawić huśtawkę czy też zawiesić pomiędzy drzewami hamak, lecz absolutną podstawą są takie meble ogrodowe, jak krzesła lub leżaki i choćby nawet niewielki stół. Jak urządzić ogród w potrzebne meble?
Podstawowym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć w sytuacji nabywania takich mebli do ogrodu, jest to, z jakiego tworzywa powinny być one zrobione. Najczęściej są to oczywiście meble plastikowe, lecz liczyć się trzeba z tym, że ich jakość będzie naprawdę niska. Kolejnym bardzo ciekawym rozwiązaniem są meble drewniane, lecz te z kolei są dość ciężkie, a tym samym niewygodne do przenoszenia. Jednocześnie są one niezwykle wrażliwe na działanie wilgoci oraz niskiej temperatury. Wydaje się więc, że zdecydowanie najlepszą propozycją będą meble z rattanu, który nie tylko jest bardzo mocny i ładny, lecz jednocześnie niewrażliwy na większość niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Jak urządzić ogród pod kątem oświetlenia?

Ostatnią sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy ktoś się zastanawia, jak urządzić ogród, to czy i jakie warto w nim zamontować oświetlenie. Jak się okazuje, jest to bardzo praktyczny dodatek, ponieważ umożliwia wygodne spędzanie czasu w ogrodzie również po zmroku, a doświetlenie obecnych w nim ścieżek znacznie poprawia bezpieczeństwo przemieszczania się po ogrodzie.
Szczególnie mocno polecić w tym wypadku można oświetlenie ledowe, które może być zasilane z energii słonecznej. Każdy punkt świetlny wyposażony jest bowiem w niewielki panel solarny oraz małą baterię. W ciągu dnia podczas silnego nasłonecznienia bateria ładuje się z energii pochodzącej z panela, natomiast w nocy, gdy czujnik zmierzchowy wykryje mniejszą ilość światła włącza się dioda led wysokiej jasności, która pobierać będzie energię zgromadzoną w akumulatorze.

Przeczytaj: niezawodne patenty na aranżację ogrodu przydomowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *