Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo systemu oddymiania grawitacyjnego

3 powody, dla których warto wybrać systemu oddymiania grawitacyjnego

Data publikacji 30 września 2021

Oddymianie grawitacyjne jest nowoczesnym systemem, zapewniającym bezpieczeństwo mieszkańców i pracowników. Jego głównym zadaniem jest odprowadzenie dymu z pomieszczeń, obniżając temperaturę i zwiększając widoczność podczas koniecznej ewakuacji. Dzięki uruchomieniu m.in. klap oddymiających (które nierzadko działają w sposób inteligentny i automatyczny), produkty spalania unoszą się w kierunku dachu, uwalniając się na zewnątrz. 

Tak zaprojektowane systemy spotykamy zarówno w nowoczesnych halach sportowych, ale także w halach produkcyjnych, supermarketach i wszelkich obiektach używanych publicznie. Skąd ta popularność? Dlaczego to właśnie te systemy powinny być uwzględniona we współczesnej zabudowie? Poznaj 3, najczęściej wymieniane powody. 

W jaki sposób działa oddymianie grawitacyjne?

Oddymianie grawitacyjne uruchamia się w sposób automatyczny, dzięki zamontowanym tzw. czujkom. Co istotne – system, który został wcześniej zamontowany w danym budynku musi zostać skonfigurowany, tak aby uruchamiał się w momencie wykrywania dymu, gazu lub wysokiej temperatury.

W dużym uproszczeniu: system oddymiania po wykryciu pożaru uruchamia automatyczne otwieranie klap, które znajdują się na dachu. Unoszący się do góry dym i trujący gaz wydostaje się na zewnątrz, zwiększając cyrkulację powietrza i wymieniając szkodliwe substancje spalania. Systemy skonstruowane są w taki sposób, aby za pomocą m.in. wyporu termicznego, dym unosił się samoistnie do góry. Z tego tez względu oddymianie grawitacyjnie stosuje się najczęściej w budynkach powyżej 10 m wysokości – w halach sportowych, galeriach, hipermarketach, w nowoczesnych magazynach i halach produkcyjnych.

Powód 1: Działa automatycznie

System oddymiania grawitacyjnego jest nowoczesnym systemem, nie wymagającym ręcznego uruchamiania. Gdy pojawia się zagrożenie (np. w postaci wysokiej temperatury lub ulatniającego się dymu), system automatycznie uruchamia klapy i wszystkie, pozostałe komponenty, odciążając tym samym mieszkańców czy pracowników danego obiektu. 

Powód 2: Umożliwia wentylowanie pomieszczenia 

Systemy grawitacyjne, oprócz wskazanego zastosowania przeciwpożarowego wykazują się innymi, niezwykle cennymi właściwościami. Jednymi z nich jest umożliwienie wentylowania wnętrz, optymalizując przy tym ponoszone koszty. Dzięki klapom umieszczonym na dachu możliwe jest doprowadzenie naturalnego światła i powietrza, zapewniając efektywną cyrkulację powietrza https://www.dhpolska.pl/systemy/klapy-oddymiajace.htmlTen naturalny sposób wymiany zastępuje m.in. klimatyzację, ograniczając wydatki związane z podażą energii. 

Powód 3: Zapewnia bezpieczeństwo i ochronę mienia

Najważniejszym powodem montowania nowoczesnych systemów jest oczywiście chęć ochrony zdrowia (i życia) oraz całego mienia. Pozbywanie się nadmiaru dymu zmniejsza ryzyko zatrucia, ułatwiając przy tym ewakuację i poprawiając widoczność podczas przeprowadzanej akcji ratunkowej. Dodatkowo gromadzone ciepło swobodnie wydostaje się na zewnątrz, minimalizując ryzyko uszkodzenia/zawalenia elewacji. Dzięki takim działaniom mieszkańcy lub pracownicy znajdujący się w płonącym budynku nie są narażeni na działanie szkodliwych produktów spalania. 

Więcej przydatnych informacji na https://www.dhpolska.pl/baza-wiedzy/oddymianie.html 

Redakcja awbud.pl

Nasza redakcja z pasją podchodzi do tematów związanych z budownictwem, architekturą, domem i ogrodem. Chętnie dzielimy się wiedzą z naszymi czytelnikami, upraszczając złożone zagadnienia, aby uczynić je przystępnymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?