awbud.pl

Dom i Budownictwo

prace w ogrodzie
Ogród

5 prac w ogrodzie, które musisz wykonać przed wiosną!

Wiele osób uważa, że zima to „martwy okres”, z punktu widzenia prac ogrodowych. Jest w tym oczywiście nieco prawdy. Jednak nie można zapominać, że od grudnia do lutego należy wykonać szereg często niewielkich, lecz niezwykle pożytecznych zadań. Jakich?

Zobacz także: Jak połączyć ogród z sadem?

Jak przygotować ogród na wiosnę? 

Oczywiście kluczem dla kondycji każdego ogrodu wczesną wiosną jest to, w jaki sposób został on przygotowany jesienią. Zabezpieczenie roślin przed zimnem, nawożenie i odpowiednie podlanie to działania obowiązkowe, których pominięcie może mieć fatalne konsekwencje. Jednak po ich wykonaniu wcale nie możemy spać spokojnie do marca. Utrzymanie pięknego ogrody wymaga od nas regularności i ciągłego doglądania stanu zabezpieczeń. Ważne jest też, by zwracać uwagę na realną pogodę. W przypadku bezmroźnej zimy absolutnie nie należy zbyt mocno dogrzewać drzew i krzewów, gdyż może to prowadzić do ich gnicia. Podobnie też zawsze trzeba być przygotowanym na wystąpienia bardzo silnych mrozów. A co jeszcze trzeba zrobić w grudniu, styczniu i lutym 

5 najważniejszych prac ogrodowych przed wiosną

  1. Usuwanie śniegu – działanie to w ostatnich latach nieco straciło na znaczeniu – z racji niewielkich ilości białego puchu na sporych połaciach kraju. Mimo to warto pamiętać, by śnieg nie zalegał na trawniku i był regularnie odgarniany. W przypadku dużych opadów – szczególnie mokrego śniegu trzeba też usuwać go z krzewów czy delikatnych drzew.
  2. Bielenie drzew owocowych – najlepiej wykonać je bezpośrednio przed wystąpieniem mrozów, czyli z reguły w grudniu. Działanie to ma na celu zabezpieczenie kory przed pojawieniem się pęknięć i blizn. 
  3. Cięcia pielęgnacyjne – najlepszym na nie czasem jest z reguły końcówka lutego. Usunięcie starych, chorych i uschniętych gałęzi drzew i krzewów jest bardzo ważne, z punktu widzenia ich dalszego wzrostu i wyglądu. 
  4. Pamiętaj o oczku wodnym – okres zimowy to też ważny czas z punktu widzenia każdego zbiornika wodnego. W przypadku niedużych oczek należy je oczywiście opróżnić, by po zamarznięciu nie rozsadziły niecki. Na większych stawach z rybami bezwzględnie trzeba wykonywać przeręble, by uniknąć przyduchy i gnicia roślin wodnych. 
  5. Dbanie o zwierzęta – mróz i śnieg to też problem dla fauny. Dotyczy to szczególnie ptaków, dla których można przygotować karmniki lub też rozwiesić pożywienie na gałęziach czy parapetach. Dodatkowo też jest to świetna okazja do zaangażowania najmłodszych!

Co jeszcze warto zrobić w ogrodzie na wiosnę? 

Zimowe prace ogrodowe są więc bardzo ważne, jednak z pewnością nie pochłoną zbyt dużej ilości czasu. Dlatego też okres ten może być świetnym momentem na przemyślenie ogólnej koncepcji przydomowego terenu zimowego. Co więcej, w przypadku wystąpienia korzystnych warunków pogodowych, ciekawą opcją będzie też wykonanie, choć części prac ziemnych. Zaplanowanie nowych ścieżek, miejsca na grządki, skalniaczka czy też ogólne przeprojektowanie przestrzeni zimą może być także korzystne z punktu widzenia finansów – gdyż w okresie tym zainteresowanie takimi usługami jest mniejsze. Na pewno warto przy tym postawić na wysokiej jakości obrzeża trawnikowe lub kratki geosystem od geoproduct.pl, które na pewno pomogą w zaaranżowaniu ogrodu. 

Wbrew pozorom zima to ważny okres z punktu widzenia prac ogrodowych, których zaniedbanie może niestety skutkować sporymi problemami. W miesiącach tych można też poświęcić trochę czasu na przeprojektowanie przestrzeni – w czym pomogą ekologiczne rozwiązania geoproduct.pl