awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Budownictwo

Co musisz wiedzieć przed inwestycją w grunty, działki?

Chcesz kupić grunt lub działkę? Zastanawiasz się, jak się za to zabrać? Jak się przygotować do zakupu działki? Gdzie szukać gruntów na sprzedaż? Co sprawdzić przed zakupem? Co trzeba wiedzieć przed zainwestowaniem? Wyjaśniamy!

Gdzie szukać gruntów i działek na sprzedaż?

Aby inwestowanie w grunty lub działki miało sens, trzeba szukać korzystnych ofert. Gdzie? Oczywiście dzisiaj podstawą są serwisy internetowe. W okazyjnej cenie gruntów i działek szukaj na www.sprzedajemy.pl, gdzie zamieszczają oferty sprzedaży głównie osoby prywatne. Najczęściej nie dość, że ich propozycje są atrakcyjne, to jeszcze są one skłonne do negocjacji.

Zakup działki lub gruntu od osoby prywatnej to nie jedyny sposób. Warto szukać również przetargów na zakup tego typu nieruchomości wystawianych przez komorników, syndyków, gminy, a nawet spółki skarbu państwa. Zazwyczaj ceny wywoławcze na licytacjach są o kilkadziesiąt procent niższe niż rynkowe. Bywa, że każda kolejna licytacja to jeszcze niższe ceny. Warto więc szukać nieruchomości gruntowych właśnie na przetargach.

Ale to nie wszystko. Nie zawsze informacje o możliwości nabycia ziemi pojawiają się online. Zdarza się, że aby na nie natrafić, trzeba po prostu pokręcić się w interesującym nas miejscu. Ogłoszenia mogą wisieć na płotach, lokalnych tablicach ogłoszeń, na wbitych w ziemię tablicach. Dobrze jest też po prostu popytać miejscowych, czy nie słyszeli, czy w danej okolicy ktoś nie ma nieruchomości na sprzedaż.

Co sprawdzić, zanim zainwestuje się w grunt lub działkę?

W przypadku każdej inwestycji, przed przystąpieniem do niej trzeba dokładnie przeanalizować wszelkie ryzyko. Trzeba ocenić zysk, ale i stratę. Aby kupić nieruchomość, która będzie żyłą złota, a nie przysporzy kłopotów, trzeba koniecznie sprawdzić jej status prawny. Nie może na działce wisieć dług, żadna służebność, prawo własności czy użytkowanie wieczyste.

W zależności od tego, na co chce się wykorzystać daną ziemię, trzeba sprawdzić, jakie są zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a jeśli go nie ma, to upewnić się, jakie są uwarunkowania. Ważny może być status gruntu. Szkoda, gdyby nie było możliwości zbycia, czy przekształcenia działki. Zdarza się, że pomocą w takich szacunkach jest sprawdzenie, czy dla konkretnej nieruchomości nie występował już ktoś o pozwolenie na budowę lub ustalenie warunków zabudowy i dostał odmowną decyzję w tej sprawie.

Czasami samo przyjrzenie się gruntowi, jego lokalizacji, sąsiedztwu, ale i innym czynnikom, które mogą mieć wpływ zarówno na zagospodarowanie w zamierzony sposób, jak i zmianę przeznaczenia, gdy zajdą ku temu przesłanki, pomoże w oszacowaniu ryzyka. Może się bowiem okazać, że działka ma nieodpowiedni kształt, dostęp do drogi, sąsiaduje z liniami wysokiego napięcia, jest na podmokłym terenie, czy w pobliżu jest uciążliwy zakład przemysłowy. Warto sprawdzić choćby to, czy grunt dałoby się podzielić na mniejsze parcele.

Przed pojęciem decyzji o zakupie nieruchomości dobrze jest dowiedzieć się, czy w przyszłości nie powstaną w okolicy obiekty podnoszące lub obniżające wartość działki.

Inwestycja w grunty – czy to się opłaca?

Według wielu osób zakup gruntu jest zawsze dobrą inwestycją. Oczywiście z punktu widzenia zakupu działki pod budowę własnego domu, to jest tak bez dwóch zdań. A jak jest w sytuacji, gdy chce się w ten sposób zarabiać? Tutaj już nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Na pewno najbezpieczniej jest inwestować w działki budowlane, jednak są one najdroższe. Nie każdy chce też się zajmować deweloperką. Oczywiście można ciekawe grunty kupić dziś, a za jakiś czas sprzedać komuś, kto chce budować i sprzedawać.

A co z innymi gruntami niż pod budownictwo mieszkalne? Tutaj trzeba się liczyć z tym, że może i cena transakcyjna jest niska, ale zmiana w MPZP może być trudna i trwać bardzo długo. Samo przekształcenie gruntów rolnych, leśnych, czy rekreacyjnych to jedno. Pozostaje jeszcze kwestia uzbrojenia takich działek.

Oczywiście można również działkę kupić i wynajmować czy oddać w dzierżawę. Bez wątpienia zaletą inwestowania w grunt jest to, że nie wymaga tyle uwagi, co mieszkania i lokale użytkowe na wynajem. Jednak czy zwrot z takiej inwestycji będzie tak samo opłacalny? Niekoniecznie…

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!