awbud.pl

Dom i Budownictwo

wentylacja
Lifestyle

Czym jest wentylacja przemysłowa?

Zdrowe, a także bezpieczne środowisko pracy ma spory związek z właściwą wymianą powietrza. Okazuje się, że w wielu obiektach przemysłowych wentylacja, poza dostarczaniem nowego powietrza oraz odprowadzaniem zanieczyszczonego, pełni także szereg nieco innych funkcji. Trzeba tutaj wymienić przede wszystkim usuwanie kurzu, substancji chemicznych, a także zapylenia. To wszystko jest szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Warto dodać, że nowoczesne systemy zostały ukierunkowane również na odzysk ciepła. W ten sposób sposobne jest uzyskanie niższych kosztów, które związane są z mniejszego zapotrzebowania na ogrzewanie hali przemysłowej. Warto dowiedzieć się, jakie są typy wentylacji przemysłowej i dlaczego warto ją stosować.

Wentylacja przemysłowa – jaką wybrać?

Warto wiedzieć, że w czasie wentylacji mamy do czynienia z wymianą zużytego oraz brudnego powietrza na świeże i czyste – powinno być one czerpane z zewnątrz. Okazuje się, że w wielu obiektach mających dużą powierzchnię bardzo istotne jest usprawnienie takiego procesu. Praktycznie wszystkie systemy wentylacji profesjonalnej Oxy Com działają przy wykorzystaniu urządzeń mechanicznych. Mowa tutaj między innymi o wentylatorach, centralach, aparatach wentylacyjno-klimatyzacyjnych i tak dalej. Warto dodać, iż w pomieszczeniach produkcyjnych wentylacja pełni bardzo istotną rolę, zwłaszcza w kwestii odprowadzania wszelkich zanieczyszczeń. Ponadto klimatyzacja przemysłowa wymaga też wdrożenia rozwiązań wspomagających, które mają standardowy cel utrzymania żądanego stanu oraz jakości powietrza wynikającego z temperatury. Dodatkowo trzema wspomnieć o wymogu odpowiedniej wilgotności czy prędkości przepływu. Dobrej jakości wentylacja przemysłowa zadba też o odprowadzenie wszelakich zanieczyszczeń zgodnie ze specyfikacją konkretnego stanowiska. Dlatego często istnieje wymóg zastosowania elementów oddymiających czy odciągów. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że doprowadzenie oraz odprowadzenia prawidłowej ilości powietrza wentylacyjnego dla konkretnej strefy, a także odpowiedni rozpływ powietrza w pomieszczeniu realizowane jest przez specjalny element wentylacyjny, który jest nawiewny bądź wywiewny. Jeśli mowa o samej wentylacji mechanicznej to trzeba tutaj wskazać na anemostaty, które zamontowane są w suficie. Można je zakupić w dwóch kształtach dobieranych do kanału wentylacyjnego. Dostępne są kwadratowe oraz okrągłe rozwiązania takiego systemu. Warto też wiedzieć, że w zależności od funkcji, tego typu anemostaty dzielone są na aktywne, pasywne, a także aktywno-pasywne.

Jakie są rodzaje wentylacji przemysłowych?

Warto wiedzieć, że na zakończeniach instalacji wentylacji zamiast anemostatów da się także zastosować dysze dalekiego zasięgu oraz nawiewniki szczelinowe bądź podłogowe. Można też postawić na nawiewniki wyporowe, a także profesjonalny strop wentylacyjny, który przeznaczony jest na przykład do kuchni przemysłowej czy sali operacyjnej. Jeśli mowa natomiast o systemach profesjonalnej wentylacji, to łączą one w sobie kilka podstawowych cech. Głównie zwracana jest uwaga na ich oszczędność eksploatacyjna. Dlatego też przez bardzo ważny rodzaj systemu zarządzania, sterowniki, a także moduły, możliwe jest monitorowanie poszczególnych etapów pracy, a także sprawdzenie odcinków całego systemu. Do tego celu wykorzystywane są specjalistyczne centrale, lecz można również pewną część zadań przeprowadzić zdalnie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w urządzeniach wentylacyjnych stawia się przede wszystkim na rozwiązania, które są energooszczędne oraz mają wysoką klasę energetyczną. Dzięki temu wentylacja przemysłowa jest często ekologiczna i przyjazna dla środowiska naturalnego, co jest w obecnych czasach bardzo cenione. Bardzo istotne znaczenie ma również sposobność współpracy z systemem zarządzania budynkiem. W ten sposób możliwe jest zintegrowania oraz sterowanie wszelkimi aspektami budynku. Można sterować ogrzewaniem, chłodzeniem, oświetleniem, windami, a także elektrycznością. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że w nowoczesnych instalacjach bardzo istotne jest zapewnienie właściwej izolacyjności. Przekłada się ona też na niższy koszt użytkowania. Ponadto wydłuża znacząco żywotność konkretnych elementów składowych. Należy wspomnieć o tym, że na szczelność instalacji wpływa też zastosowanie rozwiązania technologicznego, a także poprawność wykonania danej instalacji przemysłowej. W świetle obecnych przepisów prawnych każda hala przemysłowa, która emituje zanieczyszczone powietrze musi być odpowiednio wentylowana.