awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Czyszczenie i konserwacja tarasu
Ogród

Czyszczenie i konserwacja tarasu – podstawowe informacje 

Kiedy nadchodzą ciepłe dni, wiele osób spędza czas na balkonie tarasie czy w ogrodzie, by nacieszyć się świeżym powietrzem i promieniami słońca. Jednak nim zaczniesz delektować się chwilami relaksu na tarasie, warto o niego odpowiednio zadbać. Tylko regularna pielęgnacja i konserwacja sprawią, że będziesz się cieszyć tarasem przez wiele lat. 

Czym czyścić taras drewniany? 

Zacznijmy od codziennej pielęgnacji tarasu. Podstawowy zabieg pielęgnacyjny to po prostu zamiatanie desek tarasowych. Dzięki temu usuniesz z ich powierzchni piasek i pył, który gromadzi się szczególnie na tarasach niezadaszonych. Od czasu do czasu warto przeprowadzić gruntowne sprzątanie obejmujące mycie desek tarasowych. Czym wtedy myć drewniany taras? Postaw na środki dedykowane specjalnie do pielęgnacji drewna. Wykorzystasz tu zarówno preparaty do tarasów, jak i domowy środek do mycia drewnianej podłogi. Zanim umyjesz nim cały taras, użyj go na niewielkim, mało widocznym fragmencie. W ten sposób upewnisz się, że Twój środek nie da żadnych niepożądanych efektów i nie zmieni koloru tarasu. Każdorazowo zapoznaj się ze wskazaniami producenta danego preparatu. Niektóre środki o mocniejszym stężeniu mogą na przykład zaszkodzić roślinom w bezpośrednim sąsiedztwie tarasu. Jeśli na przykład spłuczesz na nie wodę z resztkami płynu. Jednak w większości przypadków są to produkty o niskim stężeniu, które nie mają szkodliwego działania. Samo mycie to jeszcze nie wszystko. Deski tarasowe z naturalnego materiału wymagają też okresowej impregnacji. Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części naszego poradnika. 

Czyszczenie i konserwacja tarasu

Czym czyścić taras z desek kompozytowych? 

Zamiast tarasu z drewna zdecydowałeś się na funkcjonalny i niewymagający specjalnych zabiegów taras z desek kompozytowych? Nie znaczy to oczywiście, że nie musisz sprzątać tarasu. Deski tarasowe kompozytowe wyczyścisz w podobny sposób. Podstawa to usunięcie z tarasu pyłu, igliwia, piasku, zeschniętych liści itd. Nie musisz jednak inwestować w specjalne preparaty do drewna. Możesz oczywiście kupić dedykowany preparat do mycia tarasów kompozytów. Wykorzystasz tu jednak także wodę z dodatkiem płynu do podłóg czy innego uniwersalnego, delikatnego detergentu. W przeciwieństwie do desek drewnianych. Taras kompozytowy nie wymaga impregnacji. Nie musisz się więc martwić specjalnymi zabiegami przygotowującymi taras do zimy lub odświeżającymi go wiosną.