awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

ochrona instalacji
Majsterkowanie

Dirtmag® z serii 5463 – skuteczna ochrona instalacji przed zanieczyszczeniami

Zanieczyszczenia krążące w układzie to realne zagrożenie, które dotyczy każdej instalacji c.o. Jeśli chcemy zachować jej bezawaryjną pracę i wysoką wydajność na lata, ochrona systemu przed zanieczyszczeniami jest ściśle zalecana. Przeczytaj artykuł, aby poznać optymalne rozwiązanie zabezpieczające przed nimi instalację.

Zanieczyszczenia występujące w systemach grzewczych i chłodniczych

Zanieczyszczenia w układzie występują mają różną formę i pochodzenie. W instalacjach najczęściej występującymi zanieczyszczeniami są m.in.:

  • cząsteczki zawieszone – np. elementy metalowe, czyli pozostałości prac monterskich;
  • osady mineralne wytrącające się z wody, które tworzą tzw. kamień kotłowy,
  • tlenki – będące produktami korozji tlenowej oraz innych reakcji chemicznych, jakie zachodzą w wodzie instalacyjnej;
  • szlamy – ciągnąca się substancja złożona z minerałów, tlenków i tłuszczy.

Jakie zagrożenia mogą spowodować zanieczyszczenia w instalacjach grzewczych i chłodniczych?

Brak odpowiedniej ochrony przed zanieczyszczeniami naraża układ wyposażony w pompę ciepła na:

  • uszkodzenia i awarie pompy: m.in. zatkanie pomp obiegowych, zmniejszoną wydajność wymienników ciepła;
  • nieprawidłową pracę zaworów;
  • korozję elektrochemiczną;
  • nieprawidłową wymianę ciepła.

Zanieczyszczenia krążące w układzie znacząco obniżają sprawność instalacji i negatywnie wpływają na jego żywotność. Ich obecność zwiększa także koszty eksploatacyjne systemu. Jak więc ochronić instalacje grzewcze i chłodnicze przed zagrożeniami, które wynikają z zanieczyszczonych układów?

Jak uchronić instalację przed zanieczyszczeniami?

W systemach grzewczych i chłodniczych zanieczyszczenia produkowane są w sposób ciągły. Wpływają na to zachodzące w instalacji procesy mechaniczne oraz chemiczne – np. erozja ścianek metalowych elementów. Aby przeciwdziałać ich koncentracji w układzie, powinniśmy zastosować rozwiązanie oparte na połączeniu procesu filtracji z separacją grawitacyjną. Urządzeniami, których działanie bazuje na połączeniu obu tych zjawisk są separatory zanieczyszczeń.

Dla małych oraz średnich systemów rekomendowanym urządzeniem jest Dirtmag® z serii 5463 od Caleffi, i to właśnie jego charakterystyce oraz skuteczności przyjrzymy się w kolejnej części artykułu.

Dirtmag® z serii 5463 – ochrona przed zanieczyszczeniami dla małych i średnich systemów

Separator zanieczyszczeń Dirtmag w wersji mosiężnej oddziela zanieczyszczenia w zamkniętych instalacjach centralnego ogrzewania (głównie cząstki piasku i rdzy). W wewnętrznym pierścieniu urządzenia zamontowano dwa magnesy, które skutecznie wspomagają separator w usuwaniu zanieczyszczeń ferromagnetycznych o średnicy do 5 µm. W przeciwieństwie do filtrów, urządzenie nie generuje większych starty ciśnienia wraz ze stopniem zanieczyszczenia. Gromadzą się one w dolnej części separatora, gdzie umieszczono zawór spustowy, który pozwala na sprawne usunięcie zanieczyszczeń z komory o dużej pojemności. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, w szybki i prosty sposób można opróżnić separator, bez konieczności wstrzymywania pracy instalacji.

Separatory zanieczyszczeń od Caleffi – optymalna ochrona systemu

Aby mieć całkowitą pewność, że instalacja będzie działała bez zarzutu przez długie lata, marka Caleffi przystosowała budowę separatorów do możliwości aplikowania chemii instalacyjnej. Wystarczy, że odkręcimy nakrętkę znajdującą się w górnej części urządzenia i opróżnimy komorę gromadzenia zanieczyszczeń. To rozwiązanie pozwoli na dodatkowe zabezpieczenie instalacji. Warto wspomnieć, że w miejscu nakrętki możemy także zamontować automatyczny odpowietrznik. Separatory zanieczyszczeń w połączeniu z dobrej jakości środkami chemicznymi dają pewność ochrony przed zanieczyszczeniami zabezpiecząc wszystkie elementy instalacji.

Podsumowując, obecność zanieczyszczeń w instalacjach grzewczych i chłodniczych to zjawisko nieuniknione. Aby zminimalizować jego negatywny wpływ, konieczne jest wyposażenie jej w odpowiednio dobrany separator. Dla uzyskania jego optymalnej pracy, urządzenie musi być zamontowane w odpowiedniej części instalacji, czyli na przewodzie powrotnym, aby komora separatora pozostawała w pionie. Za urządzeniem, zgodnie z kierunkiem przepływu wody należy rozważyć montaż filtra skośnego, który będzie odpowiedzialny za usuwanie większych zanieczyszczeń.

Materiał zewnętrzny

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!