awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Herbata rooibos
Budownictwo

Herbata rooibos. Właściwości, korzyści i szkody

Czerwony krzew rooibos z igłami zamiast liści. Rośnie tylko w Afryce Południowej. Jak tylko nie próbowali uprawiać go na innym kontynencie, nie powiodło się. Dlatego herbata rooibos jest wyjątkowa w swoim rodzaju. Republika Południowej Afryki ma monopol na produkcję herbaty.

Miejscowi mieszkańcy wysoko cenią smak i użyteczne właściwości Rooibosa , ale do Europy trafiła stosunkowo niedawno. Jednocześnie nie została od razu zaakceptowana, dopóki Japończycy nie ogłosili, że herbata rooibos pod wieloma względami przewyższa zieloną herbatę. Obecnie największymi importerami herbaty są Japonia i Niemcy.

W RPA miejscowi używają herbaty rooibos na przyjęciach herbacianych, a także w profilaktyce i leczeniu wielu chorób.

Badając ten rodzaj herbaty, naukowcy zidentyfikowali w jej składzie magazyn witamin i pierwiastków śladowych. Zawiera sód, wapń, potas, żelazo, fluor, cynk i miedź. Istotną różnicą w stosunku do innych rodzajów herbaty jest brak kofeiny. Dlatego może być stosowany przez osoby, które ze względów medycznych są przeciwwskazane do kofeiny. Brak kwasu szczawiowego w herbacie umożliwia stosowanie go w dietach z kamicą moczową.

Teraz, gdy wiele instytutów naukowych bada skład, korzyści płynące z różnych rodzajów herbaty, możemy powiedzieć, że rooibos łagodzi wiele chorób.
Zaleca się zażywanie go na:
⦁ Kolka żołądkowa u niemowląt (używamy wody koperkowej)
⦁ Przy zaburzeniach trawienia – zaburzeniach, zgagach, zaparciach, nudnościach i wymiotach;
⦁ Z alergiami, zapaleniem skóry, egzemą itp.;
⦁ Z nadciśnieniem i innymi zaburzeniami pracy układu sercowo-naczyniowego (wzmacnia ściany naczyń krwionośnych);
⦁ Przy grypie, ostrych infekcjach dróg oddechowych, innych przeziębieniach (działanie wykrztuśne i przeciwzapalne, przeciwbakteryjne);
⦁ Z zaburzeniami układu nerwowego – problemy ze snem, depresja, nerwice;
⦁ Z otyłością i innymi zaburzeniami metabolicznymi;
⦁ Przy osteoporozie – wzmacnia układ kostny.

W kosmetologii zalecane jest mycie herbatą (rooibos poprawia cerę, łagodzi zmęczenie, wyrównuje koloryt); okłady na oczy złagodzą worki i cienie pod oczami, zmarszczki mimiczne itp. Płukanie włosów tą herbatą wzmocni ich wzrost, poprawi ich kondycję. Kąpiele z mocnym naparem z rooibos złagodzą napięcie nerwowe po dniu pracy.

Ta herbata może zaszkodzić tylko wtedy, gdy dana osoba ma nietolerancję na rooibos lub jego poszczególne elementy.
Działanie rooibos jest wyjątkowe. O każdej porze dnia działa tak, jak wymaga tego organizm od toniku do relaksu.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!