awbud.pl

Dom i Budownictwo

ramki do gniazdek
Dom

Jak wybierać ramki do gniazdek, by pasowały do wnętrza?

Trudno wyobrazić sobie dom, mieszkanie bądź biuro bez gniazdek. Biorąc pod uwagę to, jak wiele obecnie używamy sprzętów elektrycznych, warto dokładnie zaplanować ich liczbę. Należy przy tym pamiętać również o ich odpowiednim montażu i wkomponowaniu w aranżację wnętrza.

Ramki do gniazdek a wystrój pomieszczenia

Wiele osób kompletnie nie zwraca uwagi na tak (z pozoru) nieistotne elementy. Wychodzą one z założenia, że ramka do gniazdka powinna po prostu być i tyle. Jej funkcja sprowadza się do zakrycia powstałego otworu lub drobnych zabrudzeń, do jakich doszło podczas prac montażowych. W rezultacie decydują się na pierwsze lepsze produkty, nie zastanawiając się przy tym, czy ich wygląd w ogóle pasuje do pomieszczenia, w których się znalazły – sypialni, salonu, gabinetu, biura.

W praktyce jednak nawet tak niewielki element, jak ramka do gniazdka, wpływa na aranżację, nadając jej specyficznego charakteru. Oczywiście pod warunkiem, że zostanie odpowiednio dobrana pod względem kolorystycznym. Oferta rynkowa jest dość zróżnicowana, dlatego warto pokrótce omówić modele wybierane najczęściej.

  •       Ramki w kolorze białym – produkty uniwersalne, które powinny pasować wszędzie. Otóż nie. Ramki w kolorze białym najlepiej sprawdzają się w jasnych pomieszczeniach, w których dominują stonowane bądź stonowane barwy – biel, beż, róż, mięta. Jeśli ściany zostały pomalowane farbami w intensywnych kolorach, białe ramki mogą za bardzo się odznaczać i przez to odwracać uwagę od całości.
  •       Ramki antracytowe – prezentują się niezwykle elegancko, dlatego okażą się dobrym wyborem w gabinecie i w salonie, gdy ma on pełnić funkcję reprezentatywną. Tego typu ramki bardzo dobrze komponują się z odcieniami szarości, czernią i brązem.
  •       Ramki kolorowe – jest to cała, rozbudowana kategoria produktów, w której znajdują się między innymi modele srebrne, beżowe, żółte czy też czerwone. Choć gra kontrastów czasem może okazać się korzystna (lecz także niebezpieczna), najlepiej dobierać je na zasadzie ciemny do ciemnego i jasny do jasnego. Dzięki temu ramki nie będą odznaczały się na tle ścian.

Ramka do gniazdka – nie tylko design

Oczywiście omawiane produkty mają nie tylko dobrze wyglądać, ale również spełniać szereg innych funkcji. Montowane są po to, by chronić ściany przed zabrudzeniami (np. podczas dotykania rękoma włączników świateł i gniazdek) i drobnymi uszkodzeniami.

Z tego właśnie względu warto zwrócić uwagę też na inne parametry, nie tylko kolor. Ramki oferowane na rynku są zróżnicowane także pod względem wymiarów – producenci przygotowują produkty pojedyncze, podwójne, potrójne, poczwórne, a nawet pięciokrotne. Wiele zależy więc od tego, ile gniazdek znajduje się na ścianie.

gniazdko

Producent ramek do gniazdek

Ogromne znaczenie ma również to, z jakich materiałów ramki zostały wykonane. Uznane firmy korzystają przede wszystkim z tworzyw termoplastycznych, często dodatkowo wzmacnianych. Dzięki temu znacznie trudniej je uszkodzić bądź wyrwać ze ściany.

Ze względu na to, że ramki przyjmują różne kształty (zakupić można modele kwadratowe, prostokątne, okrągłe i nieregularne), należy zwrócić uwagę na sposób i kierunek montażu (poziomy czy pionowy).

Choć wydawać się może, że ramki są mało znaczącymi elementami wystroju pomieszczeń, do ich wyboru dobrze jest podejść na poważnie. Zwłaszcza że występują one w tak wielu odmianach. Analiza koloru, wymiarów i rodzaju wykorzystanego materiału zdecydowanie ułatwi podjęcie właściwego wyboru. Bez względu na kwestie finansowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *