awbud.pl

Dom i Budownictwo

traktor
Budownictwo

Jest tylko jeden sposób na funkcjonalną maszynę

Tylko jeden? Jeden główny. Bo metod jest o wiele więcej. Chętnie przedstawimy Ci kilka wskazówek. Jesteś zainteresowany? To czytaj dalej! Poznaj jeszcze raz znaczenie części rolniczych. A może trudny teren naraża Twoją maszynę na liczne awarie? Poznaj sposoby ochrony już teraz!

Znaczenie komponentów w maszynach rolniczych

Każdy rolnik wie, że wydajna praca ciężkiego sprzętu rolniczego zależna jest nie tylko od wybranej marki i modelu, ale też od zaimplementowanych części. Nawet najnowocześniejszy sprzęt będzie do niczego, jeśli nie będziesz dbał o niego regularnie. Oczywiście istotne znaczenie mają też awarie oraz czynniki niezależne już od Ciebie. Lepiej jest jednak zapobiegać niż leczyć.

Zwłaszcza okres żniw nastawia maszynę na wiele negatywnych czynników. Ciężki teren i niepogoda to stałe zagrożenia dla całej pracy. Aby maszyna zawsze mogła dawać z siebie 100% w tym trudnym okresie, warto zadbać o regularne doglądanie komponentów rolniczych. O czym mowa? Między innymi o pompach oraz filtrach. Według wielu statystyk to właśnie te ostatnie szczególnie lubią płatać figle. Zwłaszcza w trudnym okresie rolniczym.

Nie ma co się temu dziwić. W końcu nawet filtry od Twojego ulubionego producenta bardzo często zawodzą. Pojazd rolniczy narażony jest na szkodliwe działanie kurzu, ziemi, kamieni oraz fragmentów roślin przez wiele godzin. Dlatego pamiętaj – regularnie (może nawet codziennie w sezonie) doglądaj swój sprzęt. Nie kupuj też żadnych części od trefnego źródła, bez nawet żadnych informacji o marce – w końcu dostęp do zaleceń producenta jest ważny.

Praca w trudnych warunkach? Zwiększ żywotność i jakość sprzętu

Regularne serwisowanie i prawidłowa konserwacja to najlepszy sposób na zapewnienie sobie sprawnej maszyny. Dotyczy się to zarówno ciągników, jak i kombajnów. Zapewniłeś już sobie odpowiednie komponenty? Bardzo dobrze. Pierwszy krok masz już za sobą. No bo okazuje się, że sposobów jest o wiele więcej.

Wysokie obroty, równie duża temperatura i żmudna praca. Jak się przed tym uchronić? Oprócz regularnego doglądania i serwisowania pojazdu istotne jest też… smarowanie części. Okazuje się, że niewystarczająca i niepoprawna aplikacja środków smarnych jest jedną z głównych przyczyn zużycia komponentów.

Prawidłowo dobrany i odpowiednio nałożony smar pozwoli zredukować tarcie, a przede wszystkim rozłożyć ciepło, zwiększając tym samym trwałość wszystkich mechanizmów w pojeździe. Z racji tego komponenty będą o wiele efektywniej przenosić obciążenia i znosić wysokie temperatury. Staną się też o wiele bardziej odporne na korozję.

Mniejszy opór i stałe wartości ciepła znacznie przełożą się na dłuższą żywotność smarowanych podzespołów, a w efekcie na lepsze osiągi maszyny rolniczej i obfitsze żniwa dla Ciebie. Pamiętaj o powyższych wskazówkach, (a przede wszystkim o regularności!) a żaden sezon nie będzie Ci straszny. Wierzymy, że ten artykuł rozwiał nieco Twoich wątpliwości odnośnie do tego, jak zachować funkcjonalność maszyny rolniczej.