awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

klimatyzacja split
Dom

Klimatyzacja typu multisplit a klimatyzacja typu split – jaka jest między nimi różnica?

Rynek klimatyzacji jest bardzo bogaty. Można znaleźć masę ciekawych modli, które oferują nam przeróżne opcje dodatkowe. Znajdziemy porządne urządzenie w niższych i wyższych przedziałach cenowych. Obecnie posiadanie klimatyzacji nie jest już czymś niedostępnym dla przeciętnej osoby. Coraz więcej domów czy mieszkań ma na swoim wyposażeniu takie urządzenie i nie jest to wcale wielki wydatek! Dziś zajmiemy się popularnymi ostatnio typami klimatyzacji. Dlaczego cieszą się one dobrą opinią i są częstym wyborem? Czym różni się właściwie klimatyzacja typu multisplit od typu split?

Podstawowe informacje, które musisz znać

Zanim przejdziemy do porównania dwóch typów klimatyzacji warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami. Pozwoli to nam dobrze zrozumieć ogólne zasady działania takich instalacji. Tak więc klimatyzacja Kraków to połączenie dwóch podstawowych jednostek. Potrzebne nam jest urządzenie wewnętrzne oraz zewnętrzne. Tak więc jednostka wewnętrzna to inaczej parownik. To on rozprowadza schłodzone powietrze po pomieszczeniu. Jego tryb pracy jest cichy, gdyż znajduje się wewnątrz budynku. Wszelkie głośniejsze elementy znajdują się w jednostce zewnętrznej. Ją nazywa się skraplaczem. Umieszcza się ją poza budynkiem i to ona dostarcza czynnik chłodzący do parownika. 

Klimatyzacja typu multisplit a split – jakie są między nimi różnice?

W klimatyzacji typu split mamy do czynienia tylko z jedną jednostką zewnętrzną oraz jedną jednostką wewnętrzną. Taką instalacje stosuje się zazwyczaj w mieszkaniu lub tam, gdzie potrzebujemy ochłodzić tylko dane wnętrze lub przestrzeń. Z kolei klimatyzacja typu multisplit to jedna jednostka zewnętrzna i kilka jednostek wewnętrznych. Mamy możliwość podłączenia kilku klimatyzatorów do jednego skraplacza. Pozwala to na zaoszczędzenie dużej ilości miejsca i łatwy montaż za jednym razem. Do takiej jednostki zewnętrznej można podłączyć standardowo 5 parowników. Jednak w droższych modelach z bardziej zaawansowaną technologią istnieje opcja podłączenia nawet 9 jednostek wewnętrznych. 

Dlaczego warto postawić na klimatyzację typu multisplit?

Zarówno klimatyzacja typu multisplit, jak i split, to naprawdę dobry wybór. Montaż takich urządzeń jest prosty i nieinwazyjny. Nie ma potrzeby kucia i wiercenia dużych otworów w ścianach. Do połączenia jednostek zewnętrznych i wewnętrznych używa się specjalnych przewodów freonowych wykonanych z miedzi. Nie są one bardzo obszerne, co pozwala na małe zmiany w zastanym stanie ścian. Co więcej, klimatyzacja typu multisplit i split ma wiele ciekawych rozwiązań technologicznych oraz dużo rodzajów samych klimatyzatorów. Każdy może wybrać urządzenie idealnie dostosowane do jego oczekiwań. W zależności od typu pomieszczenia, jak i samego budynku, możemy znaleźć klimatyzator, który całkowicie dopasuje się do panujących warunków. Tak więc inne urządzenie wybierzemy do domu, inne do sklepu, a jeszcze inne do budynku użyteczności publicznej. 

Artykuł powstał we współpracy z https://klimatyzuj.pl/

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!