awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

meble
Dom

Meble do salonu – jak wybrać odpowiednie?

Podczas wyboru mebli do salonu zwracamy uwagę na ich funkcjonalność i dopasowanie do indywidualnych potrzeb wszystkich domowników. Estetyka i styl mebli powinny harmonizować z całą aranżacją wnętrza, podkreślając jego charakter i klimat. Z kolei komfort użytkowania i ergonomia są kluczowe, aby salon był miejscem przytulnym i zapewniającym relaks. Równie istotna jest jakość materiałów, z których są wykonane meble, ponieważ wpływa to na ich trwałość oraz łatwość w utrzymaniu w czystości. Podpowiadamy jak wybrać odpowiednie meble do salonu.

Styl i kolorystyka mebli w salonie

Współczesne style aranżacji salonów odzwierciedlają różnorodność gustów i preferencji właścicieli mieszkań.

  • Styl klasyczny to elegancja, szlachetne materiały i dbałość o detale, symetria i luksusowe wykończenia. Meble w stylu klasycznym, w tym meble tapicerowane, najczęściej kupujemy w takich kolorach jak: granat, burgund ciemna zieleń, biel i beż. Szlachetne drewna, jak mahoń czy orzech, wprowadzają ciepłe brązy, a tkaniny tapicerskie, podobnie jak uchwyty meblowe często mają złote i srebrne akcenty.
  • Styl skandynawski, ceniony za swoją prostotę i funkcjonalność, opiera się na naturalnych materiałach, stonowanej kolorystyce i minimalistycznym designie. Dominują tu biel i szarość, przy czym biel jest często podstawowym kolorem, który ożywiany jest przez dodatki w pastelowych i naturalnych barwach. Drewno, będące ważnym elementem tego stylu, wprowadza ciepłe brązy i beże.
  • Styl industrialny wyróżnia się surowością wykończeń, widocznymi elementami konstrukcyjnymi i wykorzystaniem takich materiałów jak metal czy beton. Wśród kolorów dominują: czerń, szarość i odcienie metaliczne (srebrne, stalowe).
  • Styl boho jest bardziej swobodny, łączy różnorodne tekstury, wzory i kolory w eklektyczną, artystyczną mieszankę, która odzwierciedla indywidualizm i kreatywność właściciela.

Każdy z tych stylów oferuje unikalne możliwości aranżacyjne, pozwalając na stworzenie przestrzeni, która jest zarówno funkcjonalna, jak i estetycznie atrakcyjna.

Dopasuj styl i kolor do podłogi i ścian

Dostosowanie stylu i koloru mebli do koloru podłogi i ścian jest kluczowe dla stworzenia harmonijnej i spójnej aranżacji wnętrza. Warto pamiętać, że:

  • Jasne ściany i podłogi dają większą swobodę w wyborze mebli, umożliwiając eksperymentowanie zarówno z ciemniejszymi, jak i jasnymi odcieniami. Wszystko zależy od tego, czy zależy nam na efekcie kontrastu, czy na zachowaniu monochromatycznego wyglądu pomieszczenia.
  • W przypadku ciemnych podłóg i ścian, dobrym rozwiązaniem jest wybór mebli w jasnych barwach, aby ożywić i rozjaśnić przestrzeń.
  • Kolor i styl mebli powinny być komplementarne w stosunku do koloru ścian i podłogi, dzięki czemu udaje się uwydatnić charakter wnętrza.

Ostatecznie, spójność kolorystyczna i stylistyczna między meblami, podłogą i ścianami jest fundamentem, na którym buduje się estetykę i atmosferę każdego pomieszczenia.

Meble do salonu na poddaszu

Nowoczesne meble do salonu tworzone są także z myślą o pomieszczeniach o niestandardowym kształcie, np. na poddaszu. Wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników, projektanci oferują meble modułowe albo systemowe. Meble modułowe składają się z różnych „modułów” czy oddzielnych jednostek, które można łączyć w różne konfiguracje. Zwykle są bardziej elastyczne niż meble systemowe i oferują niemal nieograniczone możliwości aranżacji. Moduły mogą być łatwo dodawane, usuwane lub wymieniane, aby dostosować meble do zmieniających się potrzeb.

Meble systemowe kupić możemy w formie zestawów wzajemnie uzupełniających się elementów. Dobrym przykładem są systemy szafek kuchennych, łazienkowych czy biurowych. W salonie na poddaszu możliwość swobodnego skonfigurowania mebli jest nie do przecenienia, choćby z uwagi na skosy.

Meble do salonu z aneksem kuchennym i jadalnią

Meble do salonu z aneksem kuchennym i jadalnią powinny łączyć funkcjonalność z estetyką, aby umożliwić zaaranżowanie harmonijnej przestrzeni. Kluczowe jest uwzględnienie odmiennych funkcji każdej stref. Wykorzystanie spójnej kolorystyki i stylu mebli sprzyja płynnemu przejściu między salonem, kuchnią i jadalnią. Meble powinny również być praktyczne i ergonomiczne, z odpowiednią ilością miejsca do przechowywania.

Warto zdecydować się na wybór materiałów i wykończeń, które są zarówno estetyczne, jak i łatwe w utrzymaniu w czystości. Zasada ta dotyczy tak mebli w części kuchennej, jak w wypoczynkowej.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być również meble, które służą jako łączniki pomiędzy poszczególnymi strefami, takie jak wyspa kuchenna. W zależności od potrzeb będzie ona pełniła funkcję dodatkowego blatu roboczego albo stolika barowego, przy którym można wypić kawę czy zjeść posiłek.

Harmonijne połączenie kolorów, materiałów i stylu mebli z całym wystrojem salonu jest niezbędne do stworzenia spójnej aranżacji i sprzyjającej relaksowi atmosfery. Nie zapominajmy też o ergonomii i wygodzie – salon to miejsce wypoczynku, więc wszystkie meble, jak np. sofa, fotele czy meblościanki powinny gwarantować użytkownikom maksymalny komfort.

Materiał zewnętrzny

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!