awbud.pl

Dom i Budownictwo

Najczęstsze uszkodzenia balkonów i tarasów Nieprawidłowe pochylenie płyty tarasu lub balkonu, niestarannie ułożone płytki czy źle dobrana blacha - to tylko kilka przyczyn uszkodzeń tych elementów budynku mieszkalnego. Właściciele tarasów i balkonów najczęściej zlecają naprawy związane z: odpadającymi lub pękającymi płytkami - jest to spowodowane brakiem możliwości kurczenia się i rozszerzania posadzki pod wpływem zmiany temperatur, za problemem może stać źle dobrany klej i zaprawa (nieodporne na wysokie i niskie temperatury), brak dylatacji przy ścianie, ułożenie płytek na wąskie spoiny, odpadający beton i pęknięcia wokół słupków balustrady - zamontowanie poręczy w płycie tarasu lub balkonu sprawia, że słupki balustrady przebijają warstwę hydroizolacyjną, a to pozwala wodzie wnikać w szczeliny, zamarzać i powodować rozsadzanie betonu, zacieki na ścianach - ich przyczyną jest z reguły brak spadku od ścian domu do krawędzi tarasu lub balkonu, a także niewyprowadzenie izolacji przeciwwilgociowej na ścianę budynku, niekiedy za problemem stoi także brak rynien czy źle dobrana blacha, która odkształca się i powoduje powstawanie zastoisk wody na płytkach. Jak skutecznie wyremontować balkon lub taras? Wiele uszkodzeń tarasów i balkonów jest wynikiem działania kliku zazębiających się czynników. Jeśli powierzchnia tarasu nie jest odpowiednio chroniona przed opadami, woda gromadzi się, zimą zamarza, powodując pękanie, a jeśli brak jest odpowiedniego spadku, prowadzi do zawilgocenia ścian i może skutkować nawet rozwojem pleśni i grzybów wewnątrz mieszkania. Właśnie z tego względu remonty balkonów należy przeprowadzać kompleksowo, rozpoczynając od znalezienia pierwotnej przyczyny problemu i jej wyeliminowania. Naprawianie "objawów" usterki, ma krótkotrwały efekt, dlatego eksperci z firmy Ropeexpert działają w trzech etapach: Przeprowadzają diagnostykę stanu technicznego balkonu lub tarasu, aby odkryć rodzaj usterki, odpowiedzialnej za problem Dobierają odpowiednie technologię naprawy oraz materiały, niezbędne do właściwej (tym razem) realizacji prac, na przykład kleje elastyczne czy zaprawy niepochłaniające wody Wykonują niezbędne prace zgodnie z zasadami wiedzy technicznej. Dopiero tak naprawiony balkon czy taras może cieszyć swoich właścicieli pełną funkcjonalnością i estetycznym wykończeniem przez wiele lat.
Dom

Najczęstsze przyczyny remontów balkonów i tarasów

Balkon i taras to elementy konstrukcji budynku, pełniące rolę ozdobną, ale też funkcjonalną. Aby móc wypoczywać na nich w sposób komfortowy, właściciele nieruchomości muszą dopilnować utrzymania ich powierzchni w należytym stanie technicznym. Istnieje kilka błędów konstrukcyjnych i wykończeniowych, które notorycznie prowadzą do uszkodzeń balkonu i tarasu. Jeśli ich remont nie zostanie wykonany prawidłowo, naprawa okaże się doraźna, a jej skutek krótkotrwały. Z jakimi uszkodzeniami najczęściej zmagają się właściciele balkonów i tarasów?

Najczęstsze uszkodzenia balkonów i tarasów

Nieprawidłowe pochylenie płyty tarasu lub balkonu, niestarannie ułożone płytki czy źle dobrana blacha – to tylko kilka przyczyn uszkodzeń tych elementów budynku mieszkalnego. Właściciele tarasów i balkonów najczęściej zlecają naprawy związane z:

  • odpadającymi lub pękającymi płytkami – jest to spowodowane brakiem możliwości kurczenia się i rozszerzania posadzki pod wpływem zmiany temperatur, za problemem może stać źle dobrany klej i zaprawa (nieodporne na wysokie i niskie temperatury), brak dylatacji przy ścianie, ułożenie płytek na wąskie spoiny,
  • odpadający beton i pęknięcia wokół słupków balustrady – zamontowanie poręczy w płycie tarasu lub balkonu sprawia, że słupki balustrady przebijają warstwę hydroizolacyjną, a to pozwala wodzie wnikać w szczeliny, zamarzać i powodować rozsadzanie betonu,
  • zacieki na ścianach – ich przyczyną jest z reguły brak spadku od ścian domu do krawędzi tarasu lub balkonu, a także niewyprowadzenie izolacji przeciwwilgociowej na ścianę budynku, niekiedy za problemem stoi także brak rynien czy źle dobrana blacha, która odkształca się i powoduje powstawanie zastoisk wody na płytkach. 

Jak skutecznie wyremontować balkon lub taras?

Wiele uszkodzeń tarasów i balkonów jest wynikiem działania kliku zazębiających się czynników. Jeśli powierzchnia tarasu nie jest odpowiednio chroniona przed opadami, woda gromadzi się, zimą zamarza, powodując pękanie, a jeśli brak jest odpowiedniego spadku, prowadzi do zawilgocenia ścian i może skutkować nawet rozwojem pleśni i grzybów wewnątrz mieszkania. Właśnie z tego względu remonty balkonów należy przeprowadzać kompleksowo, rozpoczynając od znalezienia pierwotnej przyczyny problemu i jej wyeliminowania. Naprawianie „objawów” usterki, ma krótkotrwały efekt, dlatego eksperci z firmy Ropeexpert działają w trzech etapach:

  1. Przeprowadzają diagnostykę stanu technicznego balkonu lub tarasu, aby odkryć rodzaj usterki, odpowiedzialnej za problem
  2. Dobierają odpowiednie technologię naprawy oraz materiały, niezbędne do właściwej (tym razem) realizacji prac, na przykład kleje elastyczne czy zaprawy niepochłaniające wody
  3. Wykonują niezbędne prace zgodnie z zasadami wiedzy technicznej. 

Dopiero tak naprawiony balkon czy taras może cieszyć swoich właścicieli pełną funkcjonalnością i estetycznym wykończeniem przez wiele lat. 

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!