awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Nowoczesne stoły do jadalni
Dom

Nowoczesne stoły do jadalni – czym się charakteryzują?

Planujesz zakup stołu do jadalni? Wybrać klasyczne drewno czy może raczej coś mniej szablonowego? Blat okrągły czy może jednak zdecydować się na stoły rozkładane do jadalni, której metraż nie powala na kolana? Oto kilka modeli, które obecnie cieszą się największą popularnością oraz kilka porad i wskazówek, które mogą przydać się przy zakupie.

Drewno i metal – popularny trend, nie tylko w aranżacjach loft

Szukasz pomysłu na modny stół do jadalni? Połączenie drewna i metalu to jeden z trendów, które od kilku już sezonów cieszą się nie tylko dużą, ale i niesłabnącą popularnością. I choć drewniany blat w zestawieniu z metalową podstawą w pierwszej kolejności budzi oczywiste skojarzenia z wnętrzami urządzonymi w loftowo-industrialnych klimatach, warto mieć świadomość, że możliwości aranżacyjne tego rodzajów stołów do jadalni sięgają znacznie dalej. Świetnie odnajdą się także w wielu innych nowoczesnych aranżacjach jadalni, a jeśli wybierzesz model z blatem wykonanym z drewna z recyklingu, pięknie wkomponują się również w aranżacje vintage, w których takie postarzane klimaty są zawsze mile widziane.

Biały stół – klasyk, którym trudno się znudzić

Jeśli lubisz bezpieczne rozwiązania, które nie wychodzą z mody po zaledwie jednym tylko sezonie, bardzo dobrym pomysłem może okazać się biały stół do jadalni. Dodatkowym atutem takiej uniwersalnej kolorystyki jest również to, że chętnie współpracuje ona zarówno z różnymi trendami aranżacjami, jak i świetnie komponuje się z dosłownie każdym kolorem. W jakich stylach aranżacji sprawdzi się biały stół? Równie dobrze poradzi w sobie w pełnym prostoty stylu skandynawskim, co i w wyrafinowanych wnętrzach glamour. Mała rada: zamiast decydować się na biały stół w wysokim połysku, wybierz raczej model w matowym wykończeniu – to znacznie bardziej uniwersalne rozwiązanie, oferujące więcej możliwości aranżacyjnych.

stół rozkładany

Okrągły stół do jadalni – moda, która nie przemija

Kolejne, równie modne, co i ponadczasowe rozwiązanie, to okrągły stół do jadalni. Zanim jednak zdecydujesz się na taki wybór, warto rozprawić się z pewnym mitem – to nie do końca prawda, że okrągłe stoły są bardziej ustawne; przekłamaniem jest również to, że mieści się przy nich więcej osób. Owszem, niby łatwiej jest dostawić dodatkowe krzesła do okrągłego blatu, nie oznacza to jednak, że to dobry pomysł. Jeśli chcesz, aby każda z osób siedzących przy stole mogła spożywać posiłki w komfortowych warunkach (czyt. bez konieczności niezbyt przyjemnego poszturchiwania się łokciami), każdy użytkownik potrzebować będzie odpowiedniej przestrzeni, a zbyt duża liczba krzeseł przy stole na pewno nie będzie temu sprzyjać.

Stoły rozkładane do jadalni – wyższy wymiar komfortu

Stoły rozkładane do jadalni to nie bez przyczyny tak często wybierane rozwiązanie, szczególnie z myślą o tych pomieszczeniach, których metraż nie jest zbyt duży. Do dyspozycji mamy w ich przypadku aż kilka wariantów konstrukcyjnych. Jeden z nich to stół z częściowo opuszczanym blatem (zazwyczaj tylko przy jednym z końców blatu, rzadziej przy obydwu krańcach). Pomijając kwestię estetyki, to nie nie do końca najpraktyczniejsze rozwiązanie – opuszczony blat sprawia, że przy jednym z boków stołu tracimy możliwość wsunięcia krzesła pod blat. Znacznie lepszym pomysłem okazuje się stół z dostawką, czyli dodatkowym, niedużym blatem w razie potrzeby dokładanym z jednej strony stołu. W tym wariancie najczęściej jednak trzeba liczyć się z koniecznością znalezienia dodatkowego schowka na dostawiany blat. Stąd też najbardziej chyba cenione są stoły rozkładane do jadalni z rozsuwanym blatem – w ich wypadku schowek na dodatkowy blat zazwyczaj jest ukryty pod rozsuwanym blatem głównym.

Na co zwrócić uwagę, kupując stół rozkładany do jadalni

stół rozkładany okrągły

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na rozkładany stół do jadalni, czy jednak model bez tej opcji, przed zakupem dobrze przemyśl miejsce jego ustawienia. W szczególności zwróć uwagę na to, aby zachować odpowiedni odstęp zarówno od ścian, jak i pozostałych mebli znajdujących się w pomieszczeniu. Najlepiej, aby odległość ta wynosiła nie mniej niż 60-70 cm, w przeciwnym wypadku odsuwanie krzeseł od stołu będzie mocno utrudnione. I tutaj mały haczyk: decydując się na stoły rozkładane do jadalni, koniecznie powinieneś pamiętać o zachowaniu właściwych odległości nie tylko gdy stół będzie złożony, ale i po jego rozłożeniu.

Wielkość blatu – dobierz odpowiednią do liczby użytkowników

Jednym z kluczowych kryteriów, którymi należy kierować się przy zakupie stołu do jadalni, to liczba osób, które będą z niego korzystać najczęściej. Przy szacowaniu odpowiedniej wielkości blatu, najlepiej kierować się uniwersalną zasadą, że każda z osób siedzących przy stole, aby móc spożywać posiłek w komfortowych warunkach, powinna mieć do własnej dyspozycji przestrzeń przynajmniej 60 cm. Zgodnie z powyższą regułą przyjmuje się, że idealny stół prostokątny dla 4 osób to taki z blatem 120×80 cm, natomiast w przypadku kwadratowego – 90×90 cm. Tę regułę nieco trudniej zastosować przy stołach okrągłych, dlatego umownie przyjmuje się, że stół okrągły odpowiedni dla 4 osób powinien posiadać średnicę 90-110 cm, natomiast dla 6 – przynajmniej 120 cm.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!