awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Odprowadzanie wody w łazience minimalistycznej
Budownictwo

Odprowadzanie wody w łazience minimalistycznej – o zaletach odpływów liniowych

Minimalizm to obecnie jeden z dominujących i najchętniej eksplorowanych trendów w aranżacji łazienek. Pomieszczenia te rządzą się oczywiście swoimi zasadami. Z jednej strony – ich urządzenie powinno być podporządkowane względom praktycznym, które mają w tym przypadku pierwszeństwo. Z drugiej jednak – podejście takie da się połączyć z celami estetycznymi. Minimalizm jest właśnie trendem odpowiadającym na takie potrzeby. Poniżej udzielamy kilku porad dedykowanych dla fanów minimalizmu łazienkowego – dowiesz się na czym polega odpływ liniowy, jakie są jego zalety aranżacyjne i praktyczne oraz dlaczego warto korzystać z tego rozwiązania.

Odpływy liniowe – estetyczne, minimalistyczne, niezauważalne

Odpływy liniowe to rozwiązania alternatywne względem tradycyjnych odpływów wykorzystywanych w kabinach prysznicowych. Szczególnie chętnie stosowane są w kabinach wolnostojących lub tych pozbawionych brodzików. Odpływ jest wbudowany bezpośrednio w strukturę podłogi. Dzięki temu opadająca na posadzkę woda jest od razu odprowadzana. Kluczowym elementem każdego odpływu liniowego jest maskownica. Najczęściej, jest wpasowana w powierzchnię podłogi, a dla osób nieświadomych jej przeznaczenia – może być zupełnie niezauważalna.

Zastąpienie brodzika odpływem liniowym przynosi dodatkowe korzyści. Przede wszystkim – kabina z odpływem liniowym jest łatwiejsza w czyszczeniu niż ta z wysokim brodzikiem. Co równie ważne – odpływy takie sprawiają, że sama kabina jest łatwiejsza w użytkowaniu. Dotyczy to także osób o specjalnych potrzebach – dzieci, osoby niepełnosprawne ruchowe, osoby starsze. Brak brodzika sprawia, że do kabiny z odpływem liniowym można bardzo łatwo wejść.

Ponadto, odpływy liniowe są uniwersalne. Można je zastosować w kabinach różnych rozmiarów, typów, o różnych kształcie. W każdej z nich odpływ liniowy okaże się rozwiązaniem wygodnym i użytecznym.

Typy odpływów liniowych – który warto wybrać?

Odpływy liniowej mają najczęściej formę podłużną, rzadziej półokrągłą lub załamaną do kształtu litery L. Odwodnienia prysznicowe montuje się na podłodze w pobliżu ściany, niekiedy pośrodku kabiny prysznicowej lub na jej obrzeżu. Znajdziesz także odpływy ścienne, które montuje się bezpośrednio nad podłogą, na ścianie.

Do kabin wyjątkowo mały rozmiarów, przeznaczone są specjalne typy odpływów liniowych nazywane slim. Ich zaletą są kompaktowe rozmiary – są bardzo wąskie i podłużne.

Przeglądając dostępne odpływy, warto też zwrócić uwagę na materiały, z których zostały wykonane. Do najczęściej stosowanych i wartych polecenia należą stal nierdzewna i aluminium, a także tworzywa sztuczne. Są to materiały odporne na szkodliwe działanie wilgoci, łatwe w czyszczeniu oraz wytrzymałe. Ponadto, materiały metalowe nie ulegają odkształceniu zbyt szybko, co gwarantuje ich długą żywotność.

Wybierając odpływ, warto też upewnić się, czy jego rozmiar będzie pasował do twojego pomieszczenia. Kluczowa jest głębokość odpływu oraz długość samej rynny. Producenci poszczególnych produktów powinni też informować o prędkości odprowadzania wody – która powinna wynosić ok. 40 l. Dodatkową zaletą będzie tak zwana funkcja suchego syfonu, która przeciwdziała wydostawaniu się z kanalizacji nieprzyjemnych zapachów.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!