awbud.pl

Dom i Budownictwo

Oryginały czy zamienniki - jakie filtry do oczyszczacza powietrza kupować
Lifestyle

Oryginały czy zamienniki – jakie filtry do oczyszczacza powietrza kupować?

W obecnych czasach jakość powietrza, którym oddychamy, pozostawia wiele do życzenia. Nie mamy wpływu na powietrze na zewnątrz, ale możemy sprawić, że to, którym oddychamy w naszych czterech ścianach, będzie czystsze. W tym celu warto kupić oczyszczacz powietrza z wymiennymi filtrami. Tylko teraz pojawia się pytanie: czy lepiej kupić oryginały czy zamienniki filtrów?

Oryginały czy zamienniki?

Pierwsza istotna informacja jest taka, że nie zawsze musimy inwestować w oryginalne filtry do oczyszczacza powietrza – zamienniki są wysokiej jakości i porównywalnej skuteczności, ale w niższej cenie. Jednak równie istotne jest, żeby kupować filtry ze sprawdzonych źródeł – w przeciwnym razie możemy nie być zadowoleni z zakupu. Najlepiej więc wybierać produkty od firm, które są na rynku co najmniej kilka lat. Filtr musi też pasować do obudowy oczyszczacza, do którego jest kupiony. Dobrze jest też nie sugerować się ceną i nie decydować się na najtańszy zamiennik. Lepiej zapłacić nieco więcej, ale za towar ze sprawdzonego źródła i dobrej jakości. Oczywiście, jeśli chcemy i nasz budżet na to pozwala, możemy kupić oryginalny filtr – nic nie stoi na przeszkodzie. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to konieczne. 

Zamienniki i ich skuteczność filtracji

W przypadku zamienników filtrów do oczyszczaczy musimy również wziąć pod uwagę skuteczność filtracji. Dobrze jest poszukać w Internecie opinii na temat danego zamiennika i sprawdzić, co inni użytkownicy o nim myślą. Jednak z reguły zamienniki nie różnią się jakością od oryginałów. Zatem zakup zamiennika jest dobrym pomysłem na optymalizację kosztów.

Zamienniki i ich cena

A skoro już jesteśmy przy kosztach – cena oryginału może być dosyć wysoka. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę częstotliwość wymiany filtrów – minimum dwa razy w roku, a nawet częściej. Zamienniki filtrów do oczyszczaczy powietrza są tańsze nawet o kilkanaście-kilkadziesiąt procent. Jest to duża obniżka, która pozwoli sporo zaoszczędzić. 

Jak wybrać odpowiedni zamiennik?

Najbardziej podstawowym wyznacznikiem przy wyborze odpowiedniego zamiennika jest jego rozmiar. Musi być dopasowany do naszego oczyszczacza.  Mimo iż zamienniki filtra są tańsze od oryginałów, zaleca się unikać wybierania tych najtańszych. Niska cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Dobrze jest też zastanowić się kilka razy, czy producent danego zamiennika na pewno jest godny zaufania. Jeśli jest to marka, która dopiero wchodzi na rynek, niekoniecznie musimy być zadowoleni z jakości ich asortymentu. Najlepiej wybrać taką, która działa już od kilku lat. Sprawdźmy też, co o konkretnym produkcie mówią inni użytkownicy – w Internecie bez trudu można znaleźć opinie internautów na bardzo różne tematy. Takie porównanie na pewno pomoże w dokonaniu trafnego wyboru. W końcu nie ma nic gorszego niż nietrafiony zakup…

Gdzie szukać oryginalnych filtrów i ich zamienników?

Oryginalne filtry do oczyszczania powietrza oraz ich zamienniki – np. ze sklepu internetowego https://filterbank.pl/ – można łatwo znaleźć w Internecie. Pamiętajmy, żeby nie kierować się przy zakupie podejrzanie niską ceną i sprawdzić, z jakiego źródła pochodzi zamiennik, który chcemy nabyć.