awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

paleta kolorów
Dom

Paleta kolorów do wnętrz – jakie barwy wybrać?

Paleta kolorów do wnętrz to jeden z pierwszych kroków do dekoracji przestrzeni. Przy tak wielu wspaniałych kolorach do wyboru może być trudno ustalić, które kolory będą dobrze pasować do innych. Jeśli potrzebujesz dodatkowej inspiracji, aby rozpocząć proces dekoracji, oto praktyczne wskazówki, które mogą Ci pomóc. W tym przewodniku wprowadzimy Cię w teorię kolorów, abyś czuł się bardziej komfortowo wybierając paletę kolorów. Czytaj dalej, aby poznać pięć pomysłów na palety kolorów do schematów kolorów w salonie, palet kolorów w sypialni i nie tylko.

Wprowadzenie do teorii kolorów

Teoria koloru opisuje powszechnie przyjęte koncepcje i wytyczne, które kierują naszym wykorzystaniem koloru w projektowaniu estetycznym. Schematy kolorów nakreślone przez teorię kolorów są oparte na kole kolorów. Samo koło kolorów może być pomocnym narzędziem do tworzenia paleta kolorów do wnętrz, ponieważ pozwala wizualizować, jak niektóre kolory wyglądają obok innych.

Warunki koła kolorów, które należy znać

  • Kolory podstawowe: czerwony, żółty i niebieski. Tych trzech kolorów nie można stworzyć przez zmieszanie innych kolorów.
  • Kolory drugorzędne: zielony, pomarańczowy i fioletowy. Te trzy kolory powstają przez zmieszanie dwóch podstawowych kolorów: niebieskiego i żółtego dla zieleni, czerwonego i żółtego dla pomarańczy oraz niebieskiego i czerwonego dla fioletu.
  • Barwy trzeciorzędne: żółto-zielony, żółto-pomarańczowy, czerwono-fioletowy, czerwono-pomarańczowy, niebiesko-zielony i niebiesko-fioletowy. Kolory trzeciorzędowe są tworzone po połączeniu koloru dodatkowego z sąsiednim kolorem podstawowym.

Paleta kolorów do wnętrz – pomysły

Gdy już zaznajomisz się z kolorami na kole kolorów, ich stosunkiem do innych kolorów oraz ich jaśniejszymi i ciemniejszymi wariantami, możesz zacząć łączyć te elementy, aby tworzyć własne palety kolorów. Jeśli nadal potrzebujesz dobrej inspiracji połączeniami kolorów, masz do wyboru kilka gotowych schematów kolorów. Poniżej podajemy pięć pomysłów na paletę kolorów dla każdego głównego schematu kolorów.

1. Monochromatyczny

Monochromatyczna kolorystyka to subtelne palety kolorów, na które składają się rozmaite odcienie jednego koloru. Aby stworzyć monochromatyczną paletę kolorów, wybierz jeden centralny odcień i udekoruj gamą kolorów z jasnych i ciemnych stron spektrum tego koloru.

Monochromatyczne schematy kolorów zazwyczaj mają jasne podstawowe kolory w kolorze białym lub jasnoszarym, które pozwalają na wyeksponowanie centralnego odcienia i jego wariantów. Niektóre monochromatyczne palety kolorów składają się tylko z bieli, czerni, szarości i jednego żywego akcentu. Nowoczesny i minimalistyczny wystrój stawia na monochromatyczne palety kolorów ze względu na ich prosty, czysty wygląd. Monochromatyczne niebieskie lub zielone schematy kolorów mogą być również charakterystyczne dla prostych projektów nadmorskich lub wiejskich.

2. Uzupełniający

Ten dynamiczny, ale prosty pomysł na paleta kolorów do wnętrz składa się z dwóch kolorów i jest tworzony przez łączenie kolorów, które znajdują się po przeciwnych stronach koła kolorów. Najbardziej podstawowe kombinacje to czerwony i zielony, żółty i fioletowy oraz niebieski i pomarańczowy. Nie musisz ściśle przestrzegać tych par – tak długo, jak dwa kolory, które wybierzesz, na ogół przeciwstawiają się sobie na kole kolorów, będziesz w stanie stworzyć równie uderzający kontrast.

Dopełniające się schematy kolorystyczne nie są charakterystyczne dla żadnego konkretnego stylu wystroju domu, ale ze względu na kontrast, jaki tworzą, same mogą przyczynić się do eklektycznego wykończenia. Na przykład w niebiesko-pomarańczowych, uzupełniających się pomysłach na paletę kolorów, powstaje wyraźny kontrast między krzesłami akcentującymi a dywanikami. W przykładzie czerwono-zielonym narzuta w jaskrawe wzory kontrastuje z zieloną ścianą. Dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów, dywaniki, krzesła akcentujące i poszwy na kołdry mogą być doskonałymi naczyniami dla uderzających, kontrastujących odcieni.

3. Analogiczne

Składające się z dwóch do sześciu kolorów, analogiczne schematy kolorów składają się z odcieni sąsiadujących ze sobą na kole kolorów. To jedne z najłatwiejszych i najbardziej żywych schematów kolorów do stworzenia. Aby zestawić analogiczną paletę kolorów, po prostu wybierz jeden ze swoich ulubionych kolorów, a następnie wybierz zakres od jednego do czterech kolorów znajdujących się obok. Te paleta kolorów do wnętrz wyglądają wspaniale na bazie neutralnych kolorów.

Analogiczna kolorystyka niezwykle sprzyja zastosowaniu ekscentrycznych przedmiotów dekoracyjnych i akcentów. Bez względu na wybraną kolorystykę, będziesz w stanie znaleźć różnorodne unikalne elementy dekoracyjne, które będą do nich pasować.

4. Triada

Schematy kolorów triady składają się z trzech dowolnych kolorów, które tworzą trójkąt na środku koła kolorów. Na przykład: czerwony, żółty i niebieski. Schematy kolorów triad są o krok wyżej niż uzupełniające się schematy kolorów, jeśli chodzi o oszałamiający kontrast. Tam, gdzie uzupełniające się schematy kolorów mogą korzystać z szerokiej gamy dodatkowych odcieni i odcieni, wpływ schematów kolorów triady może zostać osłabiony, jeśli zastosuje się zbyt wiele wariantów kolorów. Jeśli chcesz zastosować ten schemat kolorów, spróbuj trzymać się tylko trzech głównych kolorów i pomóż w subtelnych neutralnych kolorach.

paleta kolorów do wnętrz

Łatwym sposobem na dodanie plam koloru do schematu kolorów triady jest powieszenie grafiki ściennej. Bez wielu ozdób ściany w kolorowych pokojach mogą wyglądać wyjątkowo nagie. Uzupełnij styl pomieszczenia, wieszając na ścianie obraz odpowiadający wybranej palecie kolorów.

5. Reguła 60-30-10

Aby uzyskać spójny wygląd, dekorując przestrzeń wybranym schematem kolorów, wypróbuj zasadę 60-30-10. W 60% pomieszczenia powinien dominować jeden kolor. Najczęściej jako dominujący kolor najlepiej sprawdza się neutralny kolor – subtelne neutralne stanowią idealne płótno dla jasnych akcentów. 30% pomieszczenia powinno być udekorowane kolorem drugorzędnym. Ten kolor może być wyświetlany na szerokich powierzchniach, takich jak okna, dywaniki lub duże meble. Wreszcie 10% pomieszczenia powinno być udekorowane kolorem akcentującym, zwykle najjaśniejszym kolorem z Twojej palety. Używane oszczędnie, nawet najbardziej żywe kolory mogą wyglądać efektownie i gustownie.

Rozważ przykładowy pomysł: biel i piaskowa opalenizna pełnią rolę neutralnej podstawy, zajmując około 60% powierzchni pomieszczenia: zasłony, sofę, deski podłogowe, pufę, abażury, krzesełko, stolik kawowy, kosz do przechowywania. Nawet dywan, grafika ścienna i kilka poduszek do rzucania mają białe tło. Niebieskie odcienie opierają się na neutralnej podstawie dywanu, grafiki ściennej, poduszek do rzucania i dekoracyjnego wazonu, aby pokryć około 30% powierzchni pomieszczenia. Wreszcie plamy koralowej czerwieni są wyświetlane oszczędnie na kilku poduszkach do rzucania i książkach do kawy. Ten pomysł na paletę kolorów przyjmuje zasadę 60-30-10 i delikatnie ją przekręca z subtelnym dodatkiem jeszcze jednego koloru: żółtego mniszka lekarskiego. Piękno zasad i wskazówek dotyczących schematów kolorów polega na tym, że wszystkie można zmienić, aby lepiej pasowały do Twojego stylu. Nie bój się kreatywności!

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!