awbud.pl

Dom i Budownictwo

Umywalka z szafką
Dom

Umywalka z szafką praktycznym wyborem do łazienki

Umywalka pełni w łazience wiele funkcji. Dzięki niej można umyć dłonie po skorzystaniu z toalety, ogolić się, wyszczotkować zęby, a nawet wyprać ręcznie bieliznę lub namoczyć zabrudzoną odzież. Trudno zastąpić umywalkę innym sanitariatem, dlatego montuje się ją powszechnie nawet w bardzo ciasnych łazienkach. Dobrym wyborem jest w szczególności umywalka z szafką. Sprawdź, dlaczego warto ją wybrać.

  1. Umywalka z szafką – dlaczego warto?
  2. Zalety umywalek z szafką
  3. Wady umywalek z szafką
  4. Do jakiej łazienki pasuje umywalka z szafką?
  5. Umywalki z szafką a wybór baterii – na co zwrócić uwagę?

W żadnej łazience nie powinno zabraknąć umywalki. Dotyczy to nawet bardzo małych wnętrz, w których zamontowana jest niewielka wanna. Umywalka umożliwia wygodne golenie się, mycie zębów oraz dłoni. Wykonywanie tych czynności nad wanną jest mało wygodne, gdyż wymaga pochylania się i przyjmowania nienaturalnej pozycji ciała. Jeśli zamierzasz wyremontować łazienkę, sprawdź, dlaczego warto postawić na umywalkę z szafką.

Umywalka z szafką – dlaczego warto?

Umywalka z szafką jest alternatywą dla klasycznej umywalki, montowanej do ściany. Misa jest mocowana na meblu, który zapewnia sporo miejsca do przechowywania. Dzięki temu w pełni wykorzystuje się przestrzeń pod armaturą. W szafce schowa się różne kosmetyki, środki czyszczące, papier toaletowy oraz inne przedmioty, które chce się ukryć przed wzrokiem gości. 

Atutem umywalki z szafką jest możliwość jej zamontowania w każdej łazience bez względu na wielkość i kształt. Szafka może mieć dowolną formę, dlatego w pełni dopasuje się ją do liczby domowników oraz ogólnej wielkości pomieszczenia.

Zalety umywalek z szafką

Umywalki z szafką to prosty sposób, by w pełni wykorzystać przestrzeń dostępną w łazience. Dzięki niej tworzy się sporo miejsca do przechowywania nawet w małym pomieszczeniu. Jednocześnie szafka pomaga uporządkować przestrzeń. W pojemnych szufladach oraz na półkach bez trudu mieszczą się kosmetyczki, detergenty do sprzątania oraz liczne przedmioty, które wykorzystuje się podczas wykonywania zabiegów higienicznych. Dodatkowo szafka poprawia estetykę łazienki, jeżeli pod umywalką zamontowany jest duży i niezbyt ładny syfon. Odpływ w całości ukrywa się w meblu. Ukrycie syfonu w szafce chroni go przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz szybkim brudzeniem się.

Umywalka z szafką może być ustawiona nawet przy ścianach, na których z różnych przyczyn nie można zamontować armatury wieszanej na kołkach. Przykładowo, na ścianach kominowych nie można mocować wiszącej umywalki, dlatego model z misą opartą na szafce jest w tym przypadku znakomitym rozwiązaniem. Szafka stoi na podłodze, a do ściany jest przymocowana jedynie za pomocą niewielkiej ilości silikonu, chroniącego przed przeciekaniem wody.

Wady umywalek z szafką

Umywalki z szafką mają niewiele wad. Wśród nich można wymienić między innymi konieczność wymiany całego zestawu, gdy uszkodzi się którykolwiek element umywalki lub szafki. Ponadto pewien problem może sprawić płyta meblowa, zwłaszcza gdy wybierze się szafkę niższej jakości. Płyta wykonana z mało wytrzymałych materiałów będzie szybko niszczyć się pod wpływem wilgoci w łazience. Lakier z szafki będzie się łuszczyć, przez co mebel straci wodoodporne właściwości. Zarysowania i uszczerbki w warstwie ochronnej sprawią, że płyta meblowa zacznie pęcznieć. Szafka napęczniała od wody, niestety, nie daje się naprawić. Jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest jej wymiana na nową wraz z umywalką.

Do jakiej łazienki pasuje umywalka z szafką?

Mnogość kształtów, wielkości i rodzajów szafek pod umywalki sprawia, że taki zestaw można zamontować niemalże w każdej łazience. Sprawdzi się on dobrze zwłaszcza w ciasnych wnętrzach, gdzie konieczne jest przemyślane aranżowanie przestrzeni. W dużych łazienkach szafka pod umywalką pomoże natomiast stworzyć elegancki salon kąpielowy, w którym wszystkie przedmioty są uporządkowane i mają swoje miejsce.

Umywalka z szafką może być zamontowana w łazience na poddaszu, gdzie ściany są niskie, a pomieszczenie nie zawsze ustawne. Równie dobrze możliwe jest wykorzystanie zestawu w rogu łazienki – w takim przypadku wystarczy zdecydować się na szafkę półokrągłą, która idealnie będzie pasować do takiego ustawienia.

Umywalki z szafką a wybór baterii – na co zwrócić uwagę?

Wybierając umywalkę z szafką, powinno się od razu dopasować do niej baterię. Bateria powinna być dostosowana do wielkości armatury. Zbyt mały kran będzie niewygodny w użytkowaniu, podobnie jak zbyt duży. Równie ważne jest zastanowienie się, na jakiej wysokości zamontuje się baterię. Jeżeli będzie przymocowana zbyt wysoko, podczas jej używania będzie dochodziło do rozpryskiwania się wody. 

Szukając baterii umywalkowej, powinno się zwrócić uwagę również na przyłącze wody. Niektóre baterie wymagają zastosowania wężyków i elementów redukujących przekrój rury do określonej średnicy. Jeśli pominie się ten aspekt podczas zakupu kranu do umywalki, instalacja wodna będzie przeciekać lub podłączenie jej poszczególnych części okaże się niemożliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *