awbud.pl

Dom i Budownictwo

czosnek ozdobny
Ogród

Z czym sadzić czosnek ozdobny w ogrodzie?

Wśród roślin ogrodowych czosnek ozdobny jest ciekawym akcentem, wnoszącym do aranżacji nieco oryginalności i egzotyki. Przepiękne kwiatostany o oryginalnym kształcie, duży wybór odmian i prostota uprawy niezaprzeczalnie przemawiają na jego korzyść. Nie bez znaczenia jest to, że roślina ta po prostu uwielbia towarzystwo innych ozdobnych roślin ogrodowych. Z czym sadzić czosnek ozdobny w ogrodzie? I co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?

Zobacz także: Jak stworzyć dobry ogród ziołowy? Zioła do ogródka

Czosnek ozdobny w ogrodzie

Czosnki ozdobne to rośliny cebulowe dostępne w szerokiej gamie odmian – jest ich aż kilkaset. Różnią się one między sobą: 

  • wysokością – od 25 cm (np. czosnek karatawski) do 150 cm (np. czosnek olbrzymi Giganteum, czosnek ozdobny Ambassador)
  • wielkością i budową kwiatostanów (średnica 10-20 cm)
  • kolorem kwiatostanów

Przy czym czosnki ozdobne można z powodzeniem sadzić na rabatach bylinowych oraz w ogrodach leśnych, jak i w donicach czy wzdłuż ścieżek. Niektóre odmiany świetnie sprawdzają się również jako solitery, czyli dekoracje ogrodowe złożone z pojedynczej, efektywnej rośliny. Z czym jednak warto sadzić czosnki ozdobne? Z jakimi roślinami czosnek ozdobny najlepiej koresponduje? 

Z czym sadzić czosnek ozdobny w ogrodzie

Czosnek ozdobny na rabacie lubi sąsiedztwo innych roślin cebulowych i bylin, ale nie tylko. Bardzo efektownie wygląda również w zestawieniu z trawami ozdobnymi.

Na rabatach ogrodowych czosnki doskonale będą wyglądać razem z kamasją, tulipanami i narcyzami. Z pozostałych popularnych bylin ogrodowych, które tworzą udane aranżacje z czosnkami ozdobnymi, warto wymienić przede wszystkim lilie, piwonie, astry oraz irysy.

Czosnek ozdobny będzie przepięknie wyglądał również przy tawułkach, jeżówce, rudbekiach i świecznicach. Niezwykle pięknie prezentuje się przy nim trojeść. Niskie czosnki wspaniale komponują się także z lawendą, a wysokie z orlikami. Udanym, choć nieco kontrastowym połączeniem, są czosnki z różami.

Z czym sadzić czosnek ozdobny w ogrodzie

Co do traw ozdobnych to przy czosnkach warto posadzić niższe miskanty i turzyce, tworząc w ogrodzie przepiękne łąki kwietne.

Natomiast w typowo leśnych aranżacjach ogrodowych czosnki będą doskonale komponować się z funkiami. Przy czym należy tutaj pamiętać, że czosnki w takich aranżacjach mogą zostać posadzone co najwyżej w lekkim półcieniu.

Kiedy czosnek ozdobny kwitnie?

Przy zestawianiu czosnków ozdobnych warto brać pod uwagę również termin kwitnienia zarówno samych czosnków, jak i roślin, które będą stanowić z nim ogrodową kompozycję. Jeśli chodzi o czosnki, to termin kwitnienia jest dość rozległy, bo łącznie wynosi aż 5 miesięcy – poszczególne gatunki kwitną przez kilka tygodni w danym okresie.

Czosnek ozdobny w zależności od odmian kwitnie od maja do sierpnia:

  • wczesne odmiany od maja do czerwca
  • średnio późne od czerwca do lipca
  • późne odmiany od lipca do sierpnia

Podsumowując, czosnki ozdobne lubią towarzystwo innych roślin cebulowych, bylin ogrodowych i traw ozdobnych. Dzięki temu można z ich udziałem tworzyć ciekawe i oryginalne kompozycje. Przy czym rośliny te świetnie sprawdzają się również w ogrodach minimalistycznych jako dekoracje typu soliter.

Zobacz też: Kompendium wiedzy na temat czosnku niedźwiedziego.