awbud.pl

Dom i Budownictwo

Bateria prysznica
Dom

Bateria prysznica. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zestaw prysznicowy to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Ze względu na duże znaczenie, jakie ma dla naszego komfortu, poszczególne elementy powinny być najwyższej jakości. Warto też postarać się, by jej funkcjonalność i wygląd była idealnie dopasowana do naszych potrzeb. 

Wybór odpowiedniego rozwiązania może jednak przysporzyć sporych problemów. Poszczególne baterie dostępne na rynku różnią się wieloma parametrami. Są również bardzo zróżnicowane pod względem jakości. Wskutek błędu nietrudno więc wybrać model, którego eksploatacja będzie wiązała się z wieloma problemami. Tych na szczęście można stosunkowo łatwo uniknąć. By to zrobić, przed przystąpieniem do porównania produktów należy uzbroić się przynajmniej w podstawową wiedzę z zakresu baterii prysznicowych. By ułatwić wam to zadanie, przygotowaliśmy krótki poradnik. Wyjaśniamy w nim, jakie cechy przy wyborze baterii mają największe znaczenie. 

Bateria podtynkowa prysznicowa czy zestaw natynkowy? Jaki rodzaj baterii prysznicowych będzie lepszy?

Jedną z najważniejszych decyzji, jakie musicie podjąć, wybierając baterię prysznicową, jest ta dotycząca sposobu montażu. Na rynku dostępne są dwa rodzaje zestawów – podtynkowe oraz natynkowe. Który z nich lepiej sprawdzi się w waszej łazience?

Bateria prysznicowa podtynkowa jest polecana przede wszystkim ze względu na estetykę. Dzięki temu, że element podtynkowy jest ukryty, nie zaburza wystroju łazienki. To idealne rozwiązanie między innymi do pomieszczeń urządzonych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Dzięki ukryciu części mechanizmu w ścianie oraz prostym projektom, baterie tego typu są też znacznie łatwiejsze w czyszczeniu. Taki system jest też bardziej podatny na modyfikacje. Możecie więc dowolnie rozmieścić poszczególne elementy, dostosowując całość do dostępnej przestrzeni, konstrukcji kabiny i innych czynników. 

Niestety baterie podtynkowe nie są też pozbawione wad. Najważniejsza to trudniejszy montaż. O tym, że montujemy taką baterię, musimy zadecydować jeszcze na etapie planowania remontu. Wymaga ona przygotowania otworów w ścianie, w których montowane są elementy. W razie ewentualnych awarii prace serwisowe też będą utrudnione. 

Montaż i naprawy są natomiast dużo łatwiejsze w przypadku baterii natynkowych. Tego typu produkty możemy też dowolnie wymieniać, bez konieczności ingerowania w strukturę ściany i przeprowadzania prac remontowych. W parze z tymi atutami idzie jednak gorszy wygląd – wszystkie mniej estetyczne elementy są widoczne dla użytkowników. Bateria ma też większą powierzchnię podatną na zabrudzenia – wybierając taki model musicie więc przygotować się na trudniejsze i bardziej czasochłonne czyszczenie. 

Jak wybrać baterię prysznicową? Jednouchwytowa bateria prysznicowa czy dwuchwytowa?

Kolejny aspekt to konstrukcja baterii – a konkretnie liczba uchwytów i tym samym głowic. Modele dwuchwytowe stopniowo wychodzą z użycia na rzecz jednouchwytowych. Taki stan rzeczy to wynik przede wszystkim dwóch czynnik czynników. Pierwszy to wygoda. Dzięki temu, że baterie wyposażone są w jedną głowicę, mieszającą zimną i gorącą wodę, są znacznie łatwiejsze w obsłudze – wodę można zakręcić lub odkręcić np. łokciem. Montaż jednej z nich to też dobry sposób na zmniejszenie rachunków. Ze względu na oszczędność czasu regulacji temperatury wody, pozwalają ona na obniżenie zużycia wody nawet o 30 pro. 

Baterie prysznicowe z termostatem. Zapewnij stałą temperaturę wody na czas kąpieli

Coraz więcej osób decyduje się na montaż baterii prysznicowej z termostatem. Popularność tego rozwiązania nie powinna jednak dziwić. Termostat pozwala bowiem na utrzymanie stałej temperatury wody wydostającej się ze słuchawki lub deszczownicy, co zapewnia niezmienny komfort kąpieli niezależnie od ciśnienia w obu rurach. Ma to duże znaczenie w łazienkach, w których ciepła woda ma bardzo wysoką temperaturę – zapobiega oparzeniom. Dlatego warto dopłacić do modelu z termostatem i zawsze cieszyć się przyjemną, bezpieczną kąpielą. 
 

Bateria natryskowa – jak kupić? Jakie głowice najlepiej sprawdzają się bateriach prysznicowych?

Przy wyborze baterii prysznicowej warto również zwrócić uwagę na to, w jaką głowicę jest wyposażony dany model. Najlepszym wyborem będzie bateria z głowicą ceramiczną. Gładka powierzchnia tego elementy zapobiega osadzania się kamienia i gwarantuje długą, bezawaryjną pracę. Szczególnie istotne okazuje się w domach, w których woda ma dużą twardość. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w razie potrzeby głowicę ceramiczną można stosunkowo łatwo wyczyścić. 

Bateria prysznicowa dopasowana do kabiny prysznicowej i wystroju łazienki

Na koniec pozostawiamy kwestię, która z technicznego punktu widzenia nie ma dużego znaczenia, ale w ogromnym stopniu wpływa na to, jak będzie prezentować się dana łazienka. Chodzi oczywiście o wygląd. Zestaw prysznicowy owinien być dopasowany do wystroju wnętrza. To zadanie na szczęście nie będzie trudne, a na rynku znajdziemy modele utrzymane np. w stylu loftowym i industrialnym, retro lub nowoczesnym. Uwagę zwróćmy też na wymiary. Bateria musi umożliwiać wygodną kąpiel – nie może być więc zbyt duża (ważne zwłaszcza w mniejszych kabinach.