awbud.pl

Dom i Budownictwo

co na balkon zamiast płytek
Dom

Co na balkon zamiast płytek?

Balkon to integralna część mieszkania. To tu wypijamy poranną kawę czy wieczorną lampkę wina. Warto zadbać, by był elegancki. Co na balkon zamiast płytek? Przeczytaj o innych, stylowych alternatywach.

Co na balkon zamiast płytek? Zawsze modne drewno

Zastanawiając się co na balkon zamiast płytek nie można zapomnieć o drewnie, które jest rozwiązaniem ponadczasowym. Jest to materiał, który od lat jest chętnie widziany w naszych wnętrzach i nic nie wskazuje na to, by szybko miało się to zmienić.

Drewno na balkonie będzie przyjemniejsze niż płytki podłogowe. Jest cieplejsze i jednocześnie wprowadza bardziej przytulny klimat.

Wybierając drewno na balkon należy pamiętać, że musi być ono odporne na wilgoć, pleśń i grzyby. Warto postawić na gatunki egzotyczne, które są wytrzymałe. Tek, garapa, badi, tigerwood, cumaru czy massaranduba. Z rodzimych gatunków można wybrać świerk, jesion czy modrzew.

Trzeba pamiętać, że drewno jest materiałem, który wymaga pielęgnacji. Po ułożeniu trzeba je umyć, a następnie zabezpieczyć olejem. Zabieg ten należy powtarzać dwa razy w roku.

Analizując co na balkon zamiast płytek warto również pamiętać o drewnie kompozytowym. Ich zaletą jest to, że nie wymagają malowania ani konserwowania. Nawierzchnia jest odporna na ścieranie oraz warunki atmosferyczne.

Poznaj niezawodne patenty na aranżację ogrodu przydomowego

Żywica – nowoczesne rozwiązanie

Rozważając co na balkon zamiast płytek warto wspomnieć o żywicy, która jest niezwykle eleganckim pomysłem na podłogę.

Żywica jest odporna na warunki atmosferyczne, nie odbarwia się, jest elastyczna i miękka. Dużą zaletą jest to, że nie wchłania brudu. Dzięki temu utrzymanie porządku na balkonie nie jest dużym wyzwaniem.

Trzeba pamiętać, że przed położeniem żywicy na balkonie koniecznie musi zostać dobrze wyrównana jego powierzchnia. Następnym krokiem jest zagruntowanie powierzchni preparatem, który przeznaczony jest do żywicy. Tak przygotowany balkon będzie wodoszczelny i odporny na zarysowania. Żywicę należy położyć w trzech warstwach. Dwie pierwsze stanowią podkład, ostatnia jest wyrównaniem.

Co na balkon zamiast płytek? Szykowny i trwały kamień

Zastanawiając się co na balkon zamiast płytek warto wspomnieć o posadzce z kamienia. Są to specjalnie sortowane kamyki kwarcowe, granitowe lub marmurowe, które zostają zanurzone w żywicy epoksydowej. Dzięki temu na podłodze tarasu powstają piękne i barwne kompozycje, które są prawdziwą ozdobą.

Powierzchnia z kamieni ma wiele zalet. Jest antypoślizgowa, odporna na niskie oraz wysokie temperatury, a także łatwa do utrzymania w czystości. Powierzchnia jest również wodoodporna.

Kamienna podłoga jest wyjątkowo atrakcyjna i niepowtarzalna. Duży wybór kamieni powoduje, że podłogi są niespotykane, a powstałe kompozycje bardzo interesujące.

Popularnym i praktycznym rozwiązaniem jest także beton na posadzkę balkonową. Warto jednak zapewnić wierzchniej warstwie betonu dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, czynnikami atmosferycznymi i wilgocią. W tym celu sprawdzą się farby do betonu, które w swojej ofercie ma np. Aksil – https://aksil.pl/.

Wykładzina – czy warto?

Zastanawiając się co na balkon zamiast płytek warto przyjrzeć się wykładzinie, która staje się coraz częstszym rozwiązaniem stosowanym na tarasach i balkonach. Jest to materiał, który powstaje w oparciu o gumowe tworzywa. Ich ogromną zaletą jest wytrzymałość oraz duża różnorodność kolorystyczna.

Wykładzina może imitować drewno, płytki czy lastryko. Wybór wzoru zależy wyłącznie od pomysłowości właścicieli.

Do zalet wykładziny należy zaliczyć odporność na niskie temperatury. Trzeba jednak pamiętać, że w palącym słońcu wykładzina mocno się nagrzeje i nie będzie przyjemna w dotyku. Jej montaż jest wyjątkowo prosty. Poradzi sobie z nim nawet osoba, która nie ma doświadczenia w remontach.

Osoby, które chcą mieć trawę na balkonie powinny zainteresować się wykładziną, która do złudzenia przypomina trawnik. Jest to materiał, który można wykorzystać na istniejącą już posadzkę.

Sztuczna trawa jest miła w dotyku – sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wypoczywamy.

Dowiedz się, jak wybrać wytrzymałe kwiaty na balkon słoneczny i zacieniony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *