awbud.pl

Dom i Budownictwo

cięcie papieru
Lifestyle

Co to jest cięcie papieru i jakimi urządzeniami się je wykonuje? 

Mogłoby się wydawać, że trudno wyobrazić sobie coś prostszego, niż cięcie papieru. W rzeczywistości zabieg ten może stanowić poważne wyzwanie. Oczywiście w przypadku, kiedy nie mówimy o kartce papieru, ale o całej roli. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Co wyróżnia profesjonalny sprzęt do cięcia? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Na czym polega cięcie papieru?

Warto zacząć od wyjaśnienia, na czym tak właściwie polega cięcie papieru. Okazuje się, że nie zawsze jest to ten sam zabieg. Najprostsze cięcie dotyczy kartki lub rozwiniętej, niewielkiej roli. W takiej sytuacji wystarczą nożyczki czy też większe nożyce. Można również wykorzystać specjalistyczny nóż do papieru. Niemniej w cięciu przemysłowym wspomniane narzędzia nie sprawdzają się zbyt dobrze. Otóż obróbki wymagają niejednokrotnie duże i grube role papieru. W takich okolicznościach rozwijanie oznacza bardzo trudny i żmudny proces, podobnie jak późniejsze ponowne zwijanie roli. Co więcej, nie jest trudno zniszczyć papier, przez co praca idzie na marne, a firma notuje stratę finansową. Najlepiej byłoby przeprowadzić cięcie bez rozwijania roli. Czy jest to możliwe? Okazuje się, że tak, jednak trzeba wykorzystać odpowiedni sprzęt. Mowa o piłach do cięcia roli papieru, którym przyglądamy się bliżej w dalszej części tekstu.

Urządzenia do cięcia papieru

Wspomniane piły do cięcia papieru to najbardziej specjalistyczny sprzęt, z jakim można mieć do czynienia w tej branży. Profesjonalne piły to w większości przypadków masywne i ciężkie maszyny, z bardzo dużym ostrzem. Niemniej poszczególne piły różnią się pod tym względem. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że istnieją piły stacjonarne i mobilne. Te pierwsze przyjmują o wiele większe wymiary i ich proste przemieszczanie z miejsca na miejsce nie jest możliwe. Wykorzystuje się je do przecinania tych naprawdę największych roli papieru. Natomiast jeśli role są nieco mniejsze, można wykorzystać piły mobilne, które także posiadają szereg zalet. Przede wszystkim można je bez większego trudu transportować, co zapewnia większą elastyczność pracy.

Wybierz właściwy sprzęt

Dzisiejsze, nowoczesne piły do cięcia papieru to urządzenia pracujące z dużą prędkością. Wykonanie cięcia roli od początku do końca zajmuje od kilku do maksymalnie kilkunastu minut. Ostatecznie czas zależy przede wszystkim od grubości danej roli papieru, niemniej znaczenie ma też typ piły i sprawność operatora. Otóż poprawne użytkowanie piły to kwestia absolutnie kluczowa – zarówno ze względu na uzyskiwaną efektywność pracy, jak i na jej bezpieczeństwo.

Wybierając piły, warto zwracać uwagę na wykorzystywany przez nie mechanizm i funkcjonalności. Dostępne są modele z układem tnącym zasilanym manualnie, jednak wygodniejszą pracę gwarantują piły hydrauliczne, a jeszcze lepszym wyborem są urządzenia elektryczne. Ponadto dobre piły posiadają stellitowane prowadnice oraz hydrauliczne podstawy przesuwne pił. Jeśli zależy Ci na najlepszych parametrach cięcia, wybierz nowoczesne piły, od sprawdzonego producenta tego typu urządzeń.

Materiał zewnętrzny

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!