awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

warsztat
Budownictwo

Rodzaje i zastosowania siłowników pneumatycznych

Konsumenci jako ostatnie ogniwo łańcucha rzadko zastanawiają się nad tym, jak i z czego wykonane są produkty, z których korzystają na co dzień – a już na pewno nie rozkładają na części pierwsze maszyn, które wykorzystane są m.in. w fabrykach lub warsztatach. Jeśli jednak należysz do grona osób ciekawskich.

Siłownik pneumatyczny jest jednym z najistotniejszych komponentów, bez którego ciężko wyobrazić sobie większość procesów przemysłu maszynowego. Osoby niezwiązane z branżą często nie zdają sobie nawet sprawy z tego, w jak wielu przypadkach stanowi on nieodłączny element maszyn, które wykorzystywane są w celach automatyzacji. Jeśli więc chcesz poznać ich zalety i zastosowania, jesteś we właściwym miejscu. Zapraszamy serdecznie do dalszej lektury.

Rodzaje siłowników pneumatycznych

Siłownik pneumatyczny może zostać wykonany w zależności na rodzaj konstrukcji i pracę. Porównując go z siłownikami hydraulicznymi lub elektrycznymi, jego budowa jest najprostsza, co w wielu przypadkach gwarantuje najwyższą jakość i niezawodność – w końcu mało skomplikowane rozwiązania sprawdzają się idealnie przy złożonych projektach.

Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje siłowników pneumatycznych. Należą do nich m.in. konstrukcje:

  • liniowe,
  • krzywoliniowe,
  • kątowe.

Istnieje też podział związany z elementem roboczym. Można wyodrębnić siłowniki:

  • mieszkowe,
  • tłokowe,
  • membranowe.

Zalety siłownika pneumatycznego

Ich największym atutem jest szerokie zastosowanie. Siłownik pneumatyczny może być wykorzystywany niemal w każdej branży przemysłowej. Podstawowym przeznaczeniem tego elementu jest zastąpienie siły ludzkich mięśni – zwłaszcza przy pracy manualnej, która wymaga ruchu powtarzalnego.

Czynnikiem napędzającym siłowniki pneumatyczne jest sprężone powietrze. Nic zatem dziwnego, że stosuje się je często w miejscach, w których nie ma możliwości eksploatacji siłowników elektrycznych – dzięki czemu świetnie radzą sobie one w ekstremalnych warunkach, np. przy niskich i wysokimi temperaturami.

Zastosowanie siłowników pneumatycznych

Siłownik pneumatyczny najczęściej można spotkać w takich obiektach, jak np. hale produkcyjne branż przemysłowych. Siłowniki mają szerokie zastosowanie m.in. na:

  • liniach produkcyjnych,
  • prasach,
  • liniach do pakowania gotowych produktów.

Z siłowników pneumatycznych korzystają też służby ratunkowe, np. w przecinakach i rozwiertakach. Warto odnotować ich obecność w samochodach – np. w systemach do otwierania drzwi. Wyposażone są też w nie ciężarówki, gdzie stosowane są one w platformach ładunkowych.

Siłowniki pneumatyczne są także stosowane w automatycznych bramach wjazdowych. Ważną zaletą tytułowych siłowników jest fakt, iż mogą one zostać wykonane w zgodzie z indywidualnymi wymaganiami. W Polsce występuje coraz więcej firm oferujących siłowniki pneumatyczne dostosowane do potrzeb odbiorców.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!