awbud.pl

Dom i Budownictwo

co zamiast kostki brukowej
Budownictwo

Co zamiast kostki brukowej? Modne alternatywy

Każdy inwestor budujący swój nowy dom wie, jak ważne jest to, z jakich będzie on wykonany materiałów i jakie techniki zostaną użyte do jego postawienia. Jak się jednak okazuje, równie ważne co budowa samego domu, jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni wokoło niego. Jeszcze do niedawna obowiązkowym materiałem używanym do tego zadania była kostka brukowa. Obecnie jednak wielu inwestorów szuka czegoś innego. Co zamiast kostki brukowej może być zastosowane wokoło domu? Jakie są obecnie modne alternatywy?

Dlaczego odpowiedni materiał jest tak ważny?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jaki konkretnie materiał można użyć i co zamiast kostki brukowej kupić, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego powodu jest to w ogóle tak ważna sprawa, jak i czym zostanie zagospodarowana przestrzeń wokoło domu.
Jak się okazuje, przede wszystkim wziąć tu trzeba pod uwagę podjazd, który będzie wykorzystywany do wjeżdżania autem do garażu. Musi się on prezentować naprawdę dobrze od strony estetycznej. W końcu będzie reprezentatywnym elementem całego placu, lecz również musi być mocny, aby jeżdżenie po nim ponad tonowym pojazdem nie doprowadzało go do zniszczenia. Co więcej, plac za domem, który bardzo często wykorzystywany jest do rekreacji, również musi być odpowiednio ładny, a także bezpieczny i użyteczny. Zastosowanie pierwszego lepszego materiału będzie oznaczało spore ryzyko. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, co zamiast kostki brukowej sprawdzi się najlepiej.

Przeczytaj: Co na balkon zamiast płytek?

Co zamiast kostki brukowej? Najlepsze propozycje

Jeśli ktoś chciałby się kierować przede wszystkim ceną w przypadku wybierania nawierzchni na podjeździe, to zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie powierzchni gruntowej. Niestety niska cena idzie w tym wypadku w parze z naprawdę kiepską jakością, ponieważ pozostawienie gołej ziemi spowoduje duże kurzenie się. Co więcej, takie podłoże będzie bardzo nietrwałe i szybko dojdzie do jego zniszczenia.
O wiele lepszym pomysłem będzie zastosowanie na podłożu np. kruszywa. Dzięki temu ziemia zostanie odpowiednio zabezpieczona, zniwelowane będzie zabrudzenie, a jednocześnie nadal będzie to dość tanie rozwiązanie. Co więcej, przygotowanie tego typu nawierzchni zajmuje zdecydowanie najmniej czasu. Niestety kruszywo to dość poważne wady. Przede wszystkim trzeba się liczyć z tym, że pojawiać się na nawierzchni będą w bardzo krótkim czasie rośliny, które będą wymagały usuwania. Dodatkowo co jakiś czas kruszywo trzeba będzie uzupełniać, co rzecz jasna wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami.
Co zamiast kostki brukowej, jeśli ktoś chciałby postawić przede wszystkim na trwałość wykonanej nawierzchni? Doskonałym pomysłem okazać się może wylewka betonowa. Jest ona oczywiście zdecydowanie droższe niż kruszywo, lecz nadal tańsza niż kostka brukowa. Jeśli chodzi o wady, to wymaga znacznie większych przygotowań gruntu, co wiąże się z dłuższym czasem budowy, który może wynieść nawet do 3 tygodni.
Innego typu bardzo ciekawym i naprawdę nowoczesnym rozwiązaniem są używane na powierzchni panele PCV. Ich ogromną zaletą jest z pewnością bardzo atrakcyjny wygląd, a także ogromna trwałość. Są one odporne nie tylko na duże przeciążenia, lecz również na zmiany temperatury, wilgoć czy też śnieg. Co więcej, bardzo łatwo się je układa, wiec montaż zajmuje niewiele czasu. Warto jeszcze wspomnieć, że mają one naprawdę duże zastosowanie, ponieważ bez większych kłopotów mogą zostać z nich zrobione ścieżki w ogrodzie, podjazd dla samochodu czy też parking. Jak jednak można się łatwo domyślić, największą wadą takich paneli jest to, że zaliczane są one do zdecydowanie najdroższego rozwiązania.

Co zamiast kostki brukowej? Podsumowanie

Jak więc widać, na pytanie, co zamiast kostki brukowej, można odpowiedzieć w naprawdę bardzo ciekawy sposób. Warto się dowiedzieć nieco o tych rozwiązaniach i zdecydować się na jeden z nich.

Sprawdź też, co zamiast kostki na podjazd przed domem wybrać

FAQ

Jaka jest trwałość kostki brukowej?

Kostka brukowa wykonana z wysokiej jakości materiałów może wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat. Istnieją też czynniki, które mogą wpłynąć na skrócenie jej trwałości, takie jak intensywne obciążenia, niska jakość podłoża i warunki gruntowe, niska jakość układania kostki, silne opady atmosferyczne, mrozy oraz odwilże.

Jaka jest trwałość paneli PCV?

W przypadku standardowych paneli PCV używanych producenci zwykle gwarantują trwałość do 25 lat w zależności od jakości produktu. Wysokiej jakości panele PCV o zwiększonej odporności na zużycie, mogą wytrzymać nawet 30 lat przy właściwej eksploatacji.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje kruszyw?

Do najpopularniejszych gatunków zalicza się żwir, kamienienie, tłuczeń i otoczaki.