Dom i Budownictwo

co zamiast kostki na podjazd
Dom

Co zamiast kostki na podjazd przed domem wybrać?

Każdy inwestor budujący swój nowy dom musi pamiętać o ogromnej ilości różnego rodzaju spraw i zagadnień dotyczących samej budowy, lecz również wykończenia. Tyczy się to nie tylko wnętrza domu, lecz również terenu znajdującego się przed nim. Szczególnie dużej uwadze warto poddać to, jak zbudowany będzie podjazd. Najczęściej używana jest na nim zwykła kostka, lecz coraz większa część inwestorów odchodzi od takiego materiału. Co zamiast kostki na podjazd?

Dlaczego podjazd jest tak ważny?

Zanim jednak dowiemy się, co zamiast kostki na podjazd, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego tak właściwie powodu podjazd jest tak ważnym elementem posesji. Dlaczego wymaga on szczególnie dużych przemyśleń w tym zakresie?
Podjazd pełni dwie funkcje — estetyczną oraz praktyczną. Musi się on nie tylko dobrze prezentować, w końcu jest elementem znajdującym się centralnie przed domem, lecz również będzie wykorzystywany każdego dnia do wjeżdżania autem do garażu. Musi on więc być wykonany z materiału ładnego, lecz przede wszystkim bardzo mocnego, tak aby częste jeżdżenie po nim nie uszkadzało go. Co więcej, zmagać się on będzie z niskimi oraz wysokimi temperaturami, często ze śniegiem, a także obficie sypaną przez właściciela solą drogową.

Przeczytaj też: Co na balkon zamiast płytek?

Co zamiast kostki na podjazd? Sprawdź kruszywo

Co zamiast kostki na podjazd dla samochodu? Jak się okazuje, coraz częściej inwestorzy sięgają po stosowane od wielu lat kruszywo. Podjazd zrobiony z kruszywa charakteryzuje się naprawdę ogromną ilością zalet. Przede wszystkim jego wykonanie jest zdecydowanie najszybsze spośród wszystkich innych rozwiązań. Co więcej, cechuje się on naprawdę wysoką twardością.
Jak jednak wyglądają wady takiego rozwiązania? Niestety jest ich dość sporo, ponieważ już nawet zwykłe opady deszczu mogą spowodować, że podjazd z kruszywa zacznie rozmiękać. Dodatkowo pamiętać trzeba o tym, że z kruszywa regularnie trzeba będzie usuwać roślinność, która będzie obficie na nim rosła. Na koniec jeszcze trzeba wziąć pod uwagę to, że podjazd tego typu wymaga regularnego uzupełniania kruszywa.
Jaka jest cena takiego podjazdu? Rzecz jasna wiele tu zależy od jego wielkości, lecz można przyjąć, że standardowy podjazd wykonany z takiego materiału to wydatek około 2500 złotych.

Co zamiast kostki na podjazd – może betonowa wylewka?

Jeśli ktoś nadal zastanawia się nad tym, co zamiast kostki na podjazd dla samochodu, to warto się zainteresować wylewką z betonu. Jest to rozwiązanie dość stare, ponieważ zostało wyparte przez kostkę, lecz mimo wszystko nadal charakteryzuje się naprawdę wieloma różnymi zaletami. Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba, że jest to podjazd stosunkowo tani, ponieważ jego wykonanie to z reguły około 4 tysiące złotych, podczas gdy ten sam podjazd pokryty kostką to wydatek minimum 500 złotych więcej. Oprócz tego jest to podjazd bardzo mocny i odporny na wiele różnego rodzaju potencjalnych zagrożeń.
Niestety taki podjazd to także naprawdę poważne wady. Przede wszystkim jego wykonanie jest bardzo czasochłonne i problematyczne, ponieważ wymagane jest odpowiednie przygotowanie gruntu, a także stworzenie dylatacji. Wszystko to sprawia, że podjazd tego rodzaju budowany jest często nawet 2-3 tygodnie, podczas gdy ten z kostki zaledwie jeden dzień.

Co zamiast kostki na podjazd? Podsumowanie

Jak zatem widać znalezienie odpowiedzi na pytanie, co zamiast kostki na podjazd, nie jest wcale takie proste, jak się może wydawać. Możliwości jest naprawdę sporo, a różnią się one pomiędzy sobą nie tylko ceną, lecz przede wszystkim jakością i długością budowy. Warto więc poważnie rozważyć zalety i wady wszystkich rozwiązań, a następnie dokonać najlepszego dla siebie wyboru.

Sprawdź, co zamiast kostki brukowej? Modne alternatywy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *