awbud.pl

Dom i Budownictwo

Czy można znaleźć dobrą pracę związaną z architekturą wnętrz?
Lifestyle

Czy można znaleźć dobrą pracę związaną z architekturą wnętrz?

Właściwie w każdym zawodzie da się znaleźć satysfakcjonującą pracę. Nawet jeżeli wydaje się on bardzo niszowy, nie powinniśmy tracić wiary co do naszych planów. Najważniejsze jest to, aby lubić to co się robi i nigdy nie wątpić w swoje możliwości. Przykładowo architektura wnętrz to branża która z roku na rok cieszy się coraz to większą popularnością ale temat pracy tutaj jest dość sporną kwestią. Według naszych obserwacji, na portalach z ofertami pracy regularnie pojawiają się stanowiska związane z tym zawodem. Bez projektantów nasze życie nie byłoby tak kolorowe. Ludziom zależy na tym, aby wnętrze ich domu było jak najmodniejsze i posiadało swój indywidualny charakter jak żadne inne. W tym artykule podpowiemy jak i gdzie zdobyć ciekawą pracę związaną z projektowaniem wnętrz.

Na czym polega praca architekta wnętrz?

Wielkim odkryciem nie będzie fakt, że osoba na stanowisku architekta wnętrz, zajmuje się projektowaniem pomieszczeń. Określa ona jak ma wyglądać dane miejsce, jaki powinien być jego styl, tak aby zachwycić odbiorcę. Zadanie to zdecydowanie nie jest proste i nie każdy sobie z nim poradzi. Wymagana jest tutaj nie tylko fachowa wiedza na temat kompozycji, materiałów, najnowszych trendów, ale również i sama kreatywność. Bez kreatywnego myślenia nie da się stworzyć czegoś wyjątkowego, co mogłoby zachwycić odbiorcę. W Internecie znajdziemy mnóstwo ciekawych gotowych projektów, ale zdecydowanie lepiej by było poprosić samego architekta aby zaprojektował coś specjalnie dla nas. Warto wzorować się na innych, ale czasem mimo że podoba nam się dany projekt to może nie do końca sprawdzi się on w naszym domu. Specjalista który zna się na temacie udzieli nam cennych wskazówek, dzięki którym nie popełnimy głupich błędów.

Pracując w zawodzie musimy liczyć się z nieregularnym rytmem dnia. Zdarzają się tygodnie kiedy pracy będzie tak dużo, że prawie nie wyjdziemy z biura. Innym razem będą i takie, kiedy nie będzie jej na tyle i będziemy mieli więcej wolnego czasu. Wszystko zależy od ilości klientów oraz tego jak wymagający oni będą.

Gdzie i jak szukać pracy związanej z projektowaniem wnętrz?

Początki w branży projektowej nie należą do najprostszych. Największe znaczenie ma tutaj doświadczenie. Ilość i poziom wykonanych projektów, świadczy o tym, jak dobrzy w tym jesteśmy. Pracodawca w pierwszej kolejności zdecyduje się na zatrudnienie osoby z większą wprawą, dzięki czemu będzie miał pewność, że wykona on lepiej powierzoną mu pracę.

Oczywiście da się znaleźć dobrą pracę na tego typu stanowisku na terenie całej Polski. W większych miastach szanse te będą znacznie większe z racji na status finansowy ludzi. Po przygotowanym i dopracowanym portfolio można już spokojnie aplikować do interesujących nas firm. Pracodawcy często patrzą również na wcześniejsze doświadczenie zawodowe i wykształcenie. Zazwyczaj studia wyższe nie są wymagane ale zawsze jest to już jakiś plus. Na początek jednak lepiej zacząć od praktyki. Firmy coraz to częściej decydują się na zatrudnienie praktykantów do swojego zespołu. Parę tygodni w takim miejscu będzie dla nas o wiele lepszą lekcją niż samodzielna nauka. Po tym okresie zwiększamy jeż swoje szanse na zatrudnienie w pracowni architektoniczne. Warto zaglądnąć na stronę portalu GoWork i ich oferty pracy Tychy, gdzie znajdziemy mnóstwo ciekawych stanowisk pracy dla architekta wnętrz.

Ile zarabia osoba na stanowisku architekta wnętrz?

Zarobki w branży architektonicznej uzależnione są nie tylko od doświadczenia zawodowego, ale również i od tego, na jakich warunkach pracujemy. Pracując w mniejszej firmie nie będziemy mogli liczyć na tak wysokie zarobki jak prowadząc samodzielną działalność. Wymaga to oczywiście niemałej odwagi i wiary w osiągnięcie zamierzonego celu. Będąc sobie samemu szefem nie dostaniemy każdego miesiąca tej samej wypłaty. Czasem mogą być to ogromne pieniądze a czasem niestety nie zaspokoją naszych oczekiwań. Wiele zależy tutaj również od tego, ile pracujemy i jak bardzo jesteśmy rozreklamowani w określonej okolicy.

Jesteś dobry w projektowaniu? Wnętrza to nie wszystko!

Branża architektury wnętrz otwiera przed nami wiele innych możliwości. Same projekty wnętrz mogą być idealne na sam start. Projektanci często decydują się na poszerzenie swoich perspektyw zawodowych do wykonywania projektów z zupełnie innego zakresu. Architektura wnętrz jest często związana z architekturą krajobrazu. Klient który jest na etapie wykańczania domu, chętnie zdecyduje się na na współpracę z architektem, który zaprojektuje mu otoczenie domu jak i jego środek. Biznes tego typu jest z góry skazany na powodzenie o ile nie mamy w otoczeniu konkurencji i wiemy, że znajdą się klienci. 

Wielu architektów lubi również wykorzystać swoje zdolności projektowe do tworzenia grafiki. Nie ma co ukrywać, że praca w branży projektowej z czasem rozwija nasze umiejętności graficzne. Można poszerzyć swój biznes o tą właśnie część i cieszyć się kolejnymi sukcesami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *