awbud.pl

Dom i Budownictwo

podnośniki budowlane
Budownictwo

Czy warto wynająć podnośniki budowlane?

Podnośniki budowlane to sprzęt potrzebny nie tylko na budowie. W wielu branżach urządzenia tego typu są niezbędne do różnych kluczowych prac. Nie każdą firmę stać na zakup własnego sprzętu budowlanego. Z pomocą przychodzą przedsiębiorstwa oferujące wynajem podnośników różnego typu. Przeglądając oferty znajdziemy wiele korzystnych propozycji dla naszego biznesu. Na co zwracać uwagę przy wyborze wypożyczalni podnośników i samego podnośnika?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • czym są podnośniki budowlane
  • jakie są rodzaje podnośników
  • gdzie wynająć podnośniki koszowe

Czym są podnośniki budowlane?

Podnośniki budowlane to urządzenia dźwignicowe, służące podnoszenia ludzi lub materiałów na duże wysokości. Najczęściej mają postać platformy lub kosza na końcu ramienia hydraulicznego. Stosuje się je w różnych branżach, np. budowlanej, energetycznej czy magazynowej. Mogą być przeznaczone zarówno do pracy na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

Rodzaje podnośników budowlanych

Istnieje wiele rodzajów podnośników budowlanych, które różnią się konstrukcją, zasilaniem i zastosowaniem. Są to między innymi:

  • Podnośniki nożycowe – mają platformę podnoszoną przez mechanizm nożycowy. Mogą być elektryczne lub spalinowe.
  • Podnośniki teleskopowe – mają ramię teleskopowe, które może się wydłużać i skracać. Są samojezdne lub na przyczepach.
  • Podnośniki teleskopowo-nożycowe – łączą zalety podnośników nożycowych i teleskopowych. Pozwalają na przemieszczanie się prostopadle w górę.
  • Podnośniki stołowe – mają płaską platformę podnoszoną przez siłownik hydrauliczny. Służą do przenoszenia ciężkich przedmiotów.
  • Podnośniki masztowe – mają kosz z panelem sterowania na końcu masztu teleskopowego Mogą być stacjonarne lub mobilne. Są często używane do pracy wewnątrz budynków, np. w halach przemysłowych czy sklepach.
  • podnośniki gąsienicowe – mają długie ramię z koszem na końcu i poruszają się na gąsienicach. Są nazywane podnośnikami typu „pająk”. Idealnie nadają się do pracy w trudnych warunkach i wąskich miejscach.

Wybierając odpowiedni podnośnik budowlany dla naszej branży i przedsiębiorstwa musimy w pierwszej kolejności wybrać jego odpowiedni typ. Pozwoli to nam w pełni zoptymalizować naszą pracę i pozwoli na uniknięcie problemów podczas korzystania z podnośnika.

Wynajem podnośników – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli już zdecydujemy się na wynajem podnośników budowlanych, podejmując decyzję o wyborze odpowiedniej maszyny i wypożyczalni, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. 

Pierwszym z nich jest rodzaj i wysokość pracy do wykonania. Podnośniki mają różne parametry, w tym maksymalną wysokość, do której mogą operować. Jeżeli wybierzemy za mały, w pewnych sytuacjach będzie on dla nas niewystarczający. W przypadku, gdy wybierzemy zbyt duży, prawdopodobnie zawyżymy nasze koszty. Dlatego warto dokładnie przejrzeć specyfikację.

Kolejnym istotnym elementem są warunki terenowe i dostępność miejsca. Inne podnośniki sprawdzą się na otwartej, dużej powierzchni i twardym gruncie, a inne w wąskich, zamkniętych przestrzeniach. Wybierając niewłaściwy podnośnik w najlepszym wypadku utrudnimy sobie pracę, w najgorszym będzie ona niewykonalna na niektórych etapach. 

Równie istotne jest zasilanie i napęd podnośnika. W pomieszczeniach zamkniętych świetnie sprawdzi się podnośnik z napędem elektrycznym, ponieważ mamy tam stały dostęp do prądu. Na otwartym, dużym terenie, z utrudnionym dostępem do elektryczności lepszy będzie napęd spalinowy.

Kolejnymi czynnikami są już aspekty samej usługi wynajmu podnośnika. Koszt i czas wynajmu jest dla nas bardzo istotny. Podobnie stan techniczny i bezpieczeństwo podnośnika. Dużym ułatwieniem może być również skorzystanie z oferty wypożyczalni, która zapewnia transport podnośnika na miejsce jego pracy, a także jego odbiór po zakończeniu prac. Równie ważny jest ewentualny serwis i naprawa wypożyczonego podnośnika. Sprawne usuwanie usterek sprawi, że nie będziemy mieli przestojów na budowie, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Dodatkowym atutem firm oferujących wynajem podnośników koszowych i innych są oferty szkoleń dla naszych pracowników, aby zdobyli oni uprawnienia do korzystania z wypożyczonego sprzętu.

Wybierając podnośnik z oferty wypożyczalni podnośników warto wziąć pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, aby późniejsze korzystanie z tego urządzenia było bezproblemowe i nie wiązało się z nadmiernymi kosztami.

Materiał zewnętrzny