awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

dmuchawa
Budownictwo

Dmuchawa Rootsa – właściwości i zalety

Dmuchawy Rootsa to niezawodne urządzenia o stosunkowo prostej budowie. Dzięki wielu możliwościom zastosowania są powszechne w wielu segmentach przemysłu. Jakie są zalety i właściwości dmuchawy Rootsa? Czy warto zaopatrzyć w maszyny tego typu fabrykę lub przedsiębiorstwo?

Jak działają dmuchawy Rootsa?

To uniwersalne pompy wyporowe. Występują w wersjach z dwoma lub trzema wirnikami tłokowymi. Wirniki zamontowane we wnętrzu maszyny wprawiane są w ruch obrotowy, aby zasysać powietrze do komory sprężania. Dochodzi w niej do sprężenia powietrza i następnie wydmuchania go przez otwór wylotowy.

Cechą charakterystyczną pomp Rootsa jest zdolność do pracy zarówno jako dmuchawa (w procesie sprężania), jak i pompa próżniowa (w procesach ssania).

Na rynku dostępnych jest kilkanaście różnych wersji dmuchaw Rootsa o odmiennych właściwościach. W zakładach pracy spotyka się modele serii HV/BP z zaworem bypass, które osiągają wydajność rzędu 2800 m3/h. Do wytworzenia wysokiej próżni stosuje się serię HV o wydajności od 180 do blisko 97 tysięcy m3/h. Oprócz tego popularne są serie CM, mHV oraz SM.

Duży wybór dmuchaw Rootsa sprawia, że do wyboru właściwego modelu niezbędna może być konsultacja ze specjalistą. Potrzebujesz konsultacji w sprawie wyboru dmuchawy? Wejdź tutaj i porozmawiaj z ekspertem: https://www.sprezarki-techem.com.pl/pl/konsultacje-z-ekspertem,168.htm

Zalety dmuchawy Rootsa

Największą zaletą dmuchawy Rootsa jest jej prosta konstrukcja. Przemyślana budowa gwarantuje nie tylko niezawodność i funkcjonalność, lecz także brak potrzeby smarowania wewnętrznego. To z kolei sprawia, że gaz tłoczony pompą typu Rootsa nigdy nie będzie miał styczności z cząstkami oleju.

Wśród cech tych urządzeń wymienia się również bezproblemową konserwację i łatwy dostęp do wszystkich komponentów. Istnieje też sporo akcesoriów i urządzeń, które można podłączyć do dmuchawy Rootsa i usprawnić pracę maszyny. To między innymi dźwiękochłonna obudowa akustyczna, przemiennik częstotliwości, dodatkowe czujniki czy rama do pionowego transportu.

Dmuchawy Rootsa można dodatkowo ze sobą łączyć, by skutecznie potęgować ich wydajność.

Dmuchawy Rootsa – zastosowanie

Dmuchawy typu Rootsa to maszyny wyporowe generujące niskie ciśnienie przy wysokim natężeniu przepływu. Ze względu na brak ryzyka zanieczyszczenia gazu cząstkami oleju stosuje się je wszędzie tam, gdzie transportowany materiał (powietrze lub gaz obojętny) musi pozostać czysty.

Dmuchawy montowane są w celu wytworzenia nadciśnienia lub podciśnienia transportowanego materiału. Bardzo dobrze radzą sobie z materiałami sypkimi i zanieczyszczonymi (na przykład w oczyszczalniach ścieków).

Możliwość sprężania powietrza pozwala też wykorzystywać je do generowania powietrza nadmuchowego i chłodzącego.

Dzięki wysokiej trwałości, uniwersalności i funkcjonalności pompy Rootsa stosuje się w wielu obszarach przemysłu. Są powszechne zarówno w branży spożywczej, jak i w transportowej, rolniczej (szczególnie przemysł mleczarski) i jądrowej.

Niezawodne dmuchawy Rootsa w dobrej cenie i charakterystyce dostosowanej do zapotrzebowania znajdziesz w sklepie: https://www.sprezarki-techem.com.pl/

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!