awbud.pl

Dom i Budownictwo

płytki dekory
Dom

Do jakich wnętrz pasują płytki dekory?

Dekory kojarzą się z motywami z ubiegłego wieku, które są przestarzałe i niemodne. Obecnie zaś zachwycają swoimi zdobieniami i stają się coraz bardziej popularne. Do jakich aranżacji się nadają i co można stworzyć z ich pomocą?


W jaki sposób stosować dekory we wnętrzach?

Dekory są to niewielkich rozmiarów płytki ceramiczne, zazwyczaj pokryte pięknymi ornamentami. Dają szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych.

Oryginalnym i nietuzinkowym rozwiązaniem z użyciem dekorów stanowi ornamentowana ściana. Z ich użyciem można stworzyć małe dzieło sztuki, które będzie znajdowało się na wybranej ścianie, podczas gdy reszta pozostanie w jednolitych i stonowanych kolorach. Takie rozwiązania najczęściej można spotkać, aby dodatkowo wyeksponować ścianę znajdującą się za wanną lub prysznicem. Warto wspomnieć, że nie poleca się uwydatnienia ściany za pomocą dekorów, tam gdzie znajduje się wc.

Pasy, regularne linie a może ramka? Wybór należy wyłącznie od gustu właściciela pomieszczenia. Niektóre dekory, które składają się z niewielkich elementów lepiej sprawdzą się w mniejszych kompozycjach, inne zaś lepiej ułożyć na nieco większą skalę. Nowoczesne wnętrza uwielbiają urozmaicenia, dlatego też dobrze sprawdzą się dekory ułożone w postaci pasa płytek lub innych prostych wzorów geometrycznych. Bardzo popularne są motywy związane z roślinami: bluszcz, kwiaty, pędy bambusa, jesienne liście. Z kolei dla miłośników sztuki orientalnej polecane są płytki dekorowane bliskowschodnimi ornamentami.


Dekory – szeroki wybór form i kolorów.

Dzięki wprowadzeniu dodatkowego elementu, jakim są dekory możesz całkowicie odmienić charakter aranżacji. Na rynku masz szeroki wachlarz możliwości. Możesz wybierać pomiędzy różnorodnymi kolorami, wzorami, a nawet formą. Coraz większą popularność można zauważyć wśród tzw. płytek strukturalnych, które wyróżniają się wypukłym, a wręcz trójwymiarowym kształtem kafli, dzięki którym stworzysz niecodzienną kompozycję. Dodatkowo odpowiednio dobrane dekory nadadzą wnętrzu lekkości oraz nieco je ożywią.

Dlatego idealnie sprawdzą się w aranżacji bardziej awangardowych i nowoczesnych, jednakże tym klasycznym nadadzą charakteru. W przypadku klasycznego designu we wnętrzach, zazwyczaj zaleca się wykorzystanie dekoru jako pojedynczego elementu, który wyróżni się na monokolorystycznej całości.

Zobacz: płytki dekory w Salonie Hoff


Z czym łączyć dekory, aby uzyskać dobry efekt?

Decydując się na jakiekolwiek płytki ścienne warto dobrać chociaż jeden element dekoracyjny w postaci dekoru, który zauważalnie podkręci charakter całej okładziny. Jeśli płytki będą stanowiły element kuchni, można dowolnie łączyć je z płytkami typowo kuchennymi. Warto postawić na motyw związany z kulinariami.

Dekory z powodzeniem można zastosować na nieco większych fragmencie, lub tworzyć z nich rozmaite wzory i pasy. Dodatkowo płytki dekoracyjne są również odporne na negatywne działanie wilgoci, dlatego też tworzą spójną całość z pozostałą częścią glazury.