awbud.pl

Dom i Budownictwo

Architektura

Ile zarabia architekt wnętrz?

Należy mieć świadomość, że do najbardziej podstawowych zadań architektów wnętrz należy zaliczyć aranżowanie hoteli, restauracji czy projektowanie różnego rodzaju placów zabaw. Nie wszyscy jednak wiedzą ile dokładnie zarabia osoba wykonująca wspomniany zawód.

Zobacz także: Projekt mieszkania – co powinien zabierać? Czego możesz oczekiwać od projektanta?

Kto może projektować wnętrza?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, ż w pracy omawianego architekta wnętrz konieczne jest posiadanie wyższego wykształcenia kierunkowego. Oznacza to tym samym, że zawód jest zarezerwowany dla absolwentów architektury. Godny uwagi jest również fakt, że specjaliści powinni wyróżniać się zmysłem estetycznym. Bardzo istotne znaczenie będą miały także umiejętności dotyczące obsługi profesjonalnych programów.

Nie można oczywiście zapomnieć, że wszystkie przygotowane projekty biur muszą być stworzone zgodnie z obowiązującymi w kraju przepisami BHP. Architekt powinien zatem znać wszystkie najważniejsze normy. Ponadto w omawianej profesji cenione są wyobraźnia przestrzenna, wyczucie barw czy kreatywność.

Atutem osoby wykonującej omawiany zawód będzie także posiadanie wiedzy dotyczącej nowych technologii czy historii sztuki. Jak wiadomo każdy specjalista, który aranżuje daną powierzchnię, a także dba odpowiednio o jej wystrój powinien dokładnie wiedzieć, które opcje będą zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem. Rekomendowane jest również, by architekt potrafił określić wpływ poszczególnych barw na samopoczucie osób, które będą w danym momencie przebywały w określonym pomieszczeniu.

Należy zdawać sobie sprawę, że architektura jest nie tylko wymagającym, ale również bardzo czasochłonnym kierunkiem studiów. Konieczne jest bowiem spełnienie pewnych warunków, by możliwe było w ogóle wzięcie udziału w rekrutacji. Chodzi przede wszystkim o wybranie właściwych przedmiotów na maturze. Ponadto nie można zapomnieć, że kandydaci będą musieli przystąpić do sprawdzianu z rysunku. Konieczne będzie zatem pobieranie lekcji przed rekrutacją.

Ile zarabia architekt wnętrz?

Warto wiedzieć, że obecnie mediana płac na stanowisku architekta wnętrz wynosi ponad 5000 złotych brutto. Oznacza to tym samym, że połowa osób wykonujących zawód zarabia więcej niż wspomniana kwota, a połowa mniej. Godny uwagi jest również fakt, że ponad 60% architektów wykonuje swoje obowiązki na bazie umowy o pracę. Należy także zaznaczyć, że 12% osób może liczyć na premię w każdym miesiącu.

Z kolei z korzyści pozapłacowych mogło cieszyć się zaledwie 8% architektów. Do benefitów należy zaliczyć: służbowy telefon, bony towarowe czy prywatną opiekę medyczną.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!