awbud.pl

Dom i Budownictwo

smart oświetlenie
Dom

Jak działa smart oświetlenie – nowoczesne technologie a lampy do domu i biura

Nowoczesne technologie wkraczają coraz intensywniej do wnętrz mieszkalnych i biurowych. Poprawiają komfort i bezpieczeństwo korzystania z nich oraz sprawiają, że przestrzenie stają się zdecydowanie bardziej funkcjonalne.

Na co można postawić? W wielu budynkach wprowadza się choćby inteligentne lampy. Co to takiego i jak je najlepiej wykorzystać? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

Czym są inteligentne lampy?

Inteligentne lampy to nowoczesne produkty, które odmieniają oblicze standardowego oświetlenia. Dzięki nim bowiem zwiększa się efektywność działania całego systemu oraz poprawia się komfort korzystania z rozmaitych wnętrz.

Jak działa smart oświetlenie? W jego skład wchodzą lampy, połączone w lokalną sieć za pośrednictwem WiFi. Dzięki temu, urządzenia mogą komunikować się między sobą. Zyskuje się też szansę na zdalne sterowanie nimi, przy pomocy pilota lub aplikacji mobilnej.

Urządzenia wyposaża się często w specjalne czujniki – ruchu lub zmierzchu (zwłaszcza na zewnątrz, np. przy drzwiach wejściowych, na balkonach i tarasach). Pozwalają one na częściową automatyzację sterowania oświetleniem.

Inteligentne lampy to jednak tylko element większej całości. Dla uzyskania optymalnych efektów, wiele osób decyduje się na włączenie domowego oświetlenia do kompleksowego Smart House. Wówczas korzystanie z wnętrz staje się jeszcze wygodniejsze, a wiele zadań wykonuje za użytkowników automatycznie centralny komputer.

Inteligentna lampa czy smart żarówka?

Oświetlenie inteligentne wykorzystuje nowoczesne żarówki LED. Niekiedy sama wymiana żarówek w dotychczas używanych lampach, wystarcza, by zmienić domowe oświetlenie na system smart.

Produkty tego typu umożliwiają nie tylko włączanie i wyłączanie źródeł światła, ale też modyfikowanie kluczowych parametrów światła, jak natężenie, temperatura barwowa i kolor. Oznacza to zatem pełną swobodę kontrolowania warunków oświetleniowych we wnętrzach i dopasowywanie ich do konkretnych potrzeb chwili.

Gdzie wykorzystać smart oświetlenie?

Oświetlenie inteligentne, które można znaleźć w sklepie https://lampy.it/, cieszy się coraz większą popularnością. Tego typu urządzenia równie dobrze sprawdzają się w budownictwie mieszkalnym, jak i we wnętrzach biurowych, w których dają pełną kontrolę nad wszystkimi oprawami oświetleniowymi. Przydają się do oświetlenia gabinetów i biur, a także kuchni, salonów, sypialni lub klatek schodowych.

Dlaczego warto zastosować inteligentne produkty oświetleniowe w tych wszystkich miejscach? Dzięki smart lampom poprawia się komfort korzystania z takich wnętrz. Oświetlenie jest zawsze perfekcyjnie dopasowane do bieżących potrzeb, bez konieczności indywidualnego modyfikowania parametrów każdej lampy.

Najważniejsze zalety inteligentnych lamp

Oświetlenie typu smart to lepsze gospodarowanie zużyciem energii elektrycznej, niezbędnej do zasilania lamp. Natężenie światła dopasowuje się przecież do potrzeb chwili. Poszczególne punkty świetlne nie muszą działać zatem z pełną moc, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na prąd. Dodatkowo, urządzenia tego typu wykorzystują energooszczędne produkty LED o wysokiej żywotności, które same z siebie pozwalają obniżyć wysokość rachunków za oświetlenie. Więcej praktycznych informacji w tym temacie można znaleźć na stronie http://www.domkreator.pl/

Zdalne sterowanie oświetleniem nie ogranicza się tylko do regulowania i śledzenia parametrów działania poszczególnych lamp lub źródeł światła w czasie rzeczywistym. Aplikacje mobilne pozwalają bowiem na zapisywanie ulubionych parametrów na przyszłość. Tak tworzy się sceny świetlne dla pomieszczeń do wykorzystania w wybranym momencie, by każde wnętrze było zawsze idealnie oświetlone.

Możliwość włączenia inteligentnych lamp do Smart House sprawia, że zwykłe lampy zyskują dodatkowe funkcjonalności. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest choćby opcja symulowania obecności, którą stosuje się w ramach systemu antywłamaniowego. Specjalne czujniki monitorują nieustannie sytuację w domu i jego otoczeniu. Jeśli wyczują intruza, wówczas uruchamiają specjalną procedurę i m.in. uruchamiają światło w różnych częściach budynku lub terenu wokół niego, by spłoszyć nieproszonego gościa.

Oświetlenie inteligentne to zatem sposób na to, by zaoszczędzić pieniądze, zwiększyć komfort korzystania z poszczególnych wnętrz, a także poprawić bezpieczeństwo wszystkich domowników.

Oświetlenie inteligentne – technologia we wnętrzach

Lampy inteligentne przestały być już tylko ciekawostką. Coraz częściej stosuje się je w domach i biurach jako rozwiązanie praktyczne i energooszczędne. Dzięki nim wzrasta jakość codziennego życia, a użytkownicy danych przestrzeni mogą czuć się bezpiecznie i zająć się innymi zadaniami.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!