awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

domy są najtańsze w budowie
Budownictwo

Jakie domy są najtańsze w budowie?

Wiele osób pragnie zbudować dom, jednak nie wszyscy mają na to wystarczająco dużo pieniędzy. Zdarza się jednak, że nieruchomość można wybudować tanim kosztem. Jak to zrobić?

Jaki rozmiar domu taniego w budowie?

Jeśli chcemy wybudować dom, który będzie niedrogi, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego rozmiar. Tani dom niekoniecznie znaczy mniejszy, choć oczywiście wymiary mają istotne znaczenie. W tym przypadku warto jednak zaznaczyć, że są w budowie elementy mniej i bardziej kosztowne. Są to między innymi fundamenty. Pomniejszając ich powierzchnię, obniżymy jednocześnie koszty domu – tańszy w budowie będzie więc dom piętrowy, niż parterowy o większej powierzchni. Tutaj również mamy pole do popisu, jeśli chodzi o obniżenie rachunków – nieco korzystniejszy cenowo od domu piętrowego będzie dom z poddaszem użytkowym zamiast piętra. Dokładniej ceny domów porównaj w ogłoszeniach na sprzedajemy.pl, gdzie możesz znaleźć wiele różnych nieruchomości. Tani dom nie musi być niewygodny bądź malutki – istnieje wiele sposobów na to, aby znaleźć rozwiązanie, które będzie ekonomiczne i komfortowe.

Jakie materiały do taniego domu?

Przy budowie domu istnieją pewne prawidła, których należy przestrzegać. Na pewno nie należy oszczędzać na materiałach w kwestiach bazowych, jak fundamenty, czy konstrukcja dachowa. Możemy natomiast wykazać pole do kreatywności w kwestii wypełnienia ścian czy okien. Co prawda im lepszych materiałów użyjemy do budowy domu, tym będzie on bardziej energooszczędny, jednak jak już zostało wspomniane, drożej nie zawsze znaczy lepiej. Szacuje się, że tańszymi materiałami do budowy domu są na przykład bloczki betonowe, które charakteryzują się jednocześnie najwyższym poziomem izolacji termicznej. Najdroższe są natomiast ściany z ceramiki. Jeśli chodzi o beton, najczęściej używany jest beton komórkowy. Oczywiście można także szukać rozwiązań ekologicznych, takich jak słoma czy glina. Obecnie coraz popularniejsze jest budowanie domów w tym nurcie, materiały te muszą być jednak odpowiednio zaimpregnowane.

Gdzie postawić dom tani w budowie?

Domy, które są tanie w budowie, umiejscowione są w konkretnych lokalizacjach. Na pewno dużo droższa ziemia pod budowę domu będzie znajdować się w spokojnych dzielnicach dużych miast. Tanie domy można natomiast znaleźć na wsiach i miejscowościach, które są oddalone od większych centrów, a rejon nie jest tak atrakcyjny turystycznie. Swego czasu niedrogie domy na sprzedaż znajdowały się w okolicach Wałbrzycha, na ten moment sytuacja ta zmieniła się, choć w niektórych terenach województwa dolnośląskiego również można znaleźć tanią ziemię. Stosunkowo niskie ceny nieruchomości znajdziemy również w niektórych rejonach Śląska.
Przed budową domu z pewnością warto zrobić mały rekonesans, który sprawi, że dobrze wybierzemy miejsce, w którym chcemy postawić swój przyszły dom.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!