awbud.pl

Dom i Budownictwo

parasole ogrodowe
Ogród

Jak urządzić ogród – projekt, łąka kwietna i meble ogrodowe

Dobrze zaplanowany i urządzony ogród to idealne miejsce, by odpocząć od zgiełku miasta, jednocześnie nie ruszając się z domu. Żeby nasz własny naturalny zakątek był jednocześnie ładny, przyjazny dla dzikich roślin i zwierząt oraz funkcjonalny dla nas, ważne są odpowiednio dobrane meble ogrodowe. Należy wziąć pod uwagę projekt ogrodu, materiały i wygląd mebli, a także ich cechy użytkowe. Stwórzmy przestrzeń, w której będziemy mogli w pełni korzystać z dobrodziejstw miejskiego ogrodu.

Wypoczynek w ogrodzie

Jeśli mieszkamy w mieście, ale lubimy wypoczywać na łonie natury, dobrze urządzony ogród może być dla nas idealnym miejscem, gdzie codziennie będziemy mogli odetchnąć i odpocząć. Przede wszystkim w ogrodzie możemy zadbać o nasz kontakt z żywiołem ziemi dzięki opiece nad roślinami. Osoby, które nie mają czasu zajmować się starannie zaplanowanym ogrodem w stylu francuskim mogą stworzyć równie uroczy zakątek, w prosty sposób – zamiast zwykłego, jednorodnego trawnika siejąc tak zwaną łąkę kwietną, czyli mieszankę rodzimych gatunków traw i kwiatów, które kwitną przez cały rok. Łąka kwietna nie wymaga koszenia ani podlewania, oprócz okresów długotrwałej suszy, a za to nie wyjaławia ziemi i stanowi siedlisko dla wielu gatunków owadów. W ogrodzie można również hodować niektóre warzywa i owoce, takie jak pomidory, bakłażany, papryka, truskawki albo porzeczki, a także zioła.

Ogród również świetne nadaje się do innych rodzajów aktywnego wypoczynku, szczególnie dla dzieci. Zabawa na świeżym powietrzu jest bardzo korzystna dla rozwoju psychofizycznego naszych pociech, czy to gry sportowe, czy inne aktywności. W pogodne dni w ogrodzie można organizować pikniki albo stanowisko do odrabiania lekcji, rysowania i innych kreatywnych zajęć. Ponieważ w ogrodach w mieście często nie ma miejsca na rzucające cień drzewa, warto zadbać o osłonę przed słońcem, umieszczając w wybranym miejscu żagle przeciwsłoneczne.

Wyjątkowa przestrzeń

Kiedy już zadbamy o roślinność w naszym ogrodzie, powinniśmy również dobrać odpowiednie dla naszych potrzeb meble. Zestawy mebli ogrodowych najczęściej obejmują stół i krzesła, jednak w ogrodzie również możemy umieścić leżaki do opalania, ławki podobne do tych parkowych, stolik szachowy czy huśtawkę. Rodzice powinni przemyśleć postawienie w ogrodzie konstrukcji przeznaczonych do zabaw dla dzieci, takich jak domek, drabinki, zjeżdżalnia czy piaskownica.

Wybierając meble i dodatki do ogrodu miejmy na uwadze materiały, z których są one wykonane oraz ich design, który powinien pasować do zewnętrza naszego domu i do tego, jaką atmosferę chcemy stworzyć w ogrodzie. Wiele zestawów mebli ogrodowych jest wykonanych z plastiku. Na pewno mają one niższą cenę, jednak nie są szczególnie odporne na warunki atmosferyczne, a ich powierzchnia i kolor szybko się niszczą. Lepiej sprawdzą się narożniki ogrodowe wykonane z drewna lub metalu, oczywiście odpowiednio zainpregnowanych i przygotowanych do użytkowania na zewnątrz. Meble drewniane należy co jakiś czas odnawiać, używając odpowiednich wosków lub oleju.

Oprócz miejsc do siedzenia, parasoli ogrodowych czy zabawek w ogrodzie przyda nam się oświetlenie. Obecnie w sklepach możemy znaleźć szeroki asortyment lamp do oświetlenia ogrodowego na baterie słoneczne, które nie wymagają przeciągania żadnych kabli i mogą być umieszczone w dowolnie wybranym miejscu. Poza tym są dostępne w wielu różnych formach, zarówno nawiązujących do tradycyjnych lamp i latarni zewnętrznych, jak i kolorowych kul albo modnych łańcuchów lampek. Zadbajmy o to, aby meble, lampy i inne elementy wystroju tworzyły ze sobą spójną całość, korespondującą z projektem naszego ogrodu. Takie meble ogrodowe aluminiowe dadzą najlepszy efekt i wygodę.

Dzicy goście w naszym ogrodzie

Warto również pamiętać o tym, że ogrody w mieście mogą stanowić ostoję dla wielu gatunków dzikich, rodzimych roślin i zwierząt, przede wszystkim kwiatów polnych i łąkowych, owadów i ptaków, a nawet jeży. Podczas wybierania wyposażenia ogrodu warto wziąć pod uwagę również infrastrukturę przeznaczoną specjalnie dla nich. Na drzewach lub w odpowiednich, najlepiej odosobnionych częściach ogrodu, możemy umieścić budki lęgowe dla konkretnych gatunków ptaków, a także poidełko lub fontannę. Takie poidełko dla zwierząt nie powinno być zbyt głębokie.

Schronienia możemy zagwarantować nie tylko ptakom. W sklepach ogrodniczych możemy dostać budki dla jeży i rozmaite domki dla wielu pożytecznych gatunków owadów, takich jak pszczoły, motyle czy trzmiele. Dzikie gatunki pszczół nie tworzą kolonii, dlatego są zupełnie nieagresywne – nie musimy obawiać się z ich strony użądleń, a za to zadbają, by wszystkie kwiaty w naszym ogrodzie obficie kwitły i owocowały. Podobnie sprawa ma się z trzmielami, a do barwnych motyli chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Pamiętajmy, że rozwój miast wpływa na niszczenie naturalnych siedlisk wielu gatunków, które mają swój udział w utrzymywaniu równowagi w przyrodzie, a w ten prosty sposób możemy im w tym pomóc. A jednocześnie one pomogą nam stworzyć piękny, tętniący życiem ogród.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *