awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Dom

Jak wybrać termostaty do grzejnika?

Aby cała instalacja grzewcza w domu działała bez zarzutu, warto wykorzystać dodatkowe elementy. Jednym z nich jest termostat grzejnikowy, dzięki któremu da się skutecznie poprawić warunki termiczne we wnętrzach i obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie.

Jakie termostaty grzejnikowe wybrać? Jakie są rodzaje produktu i czym się kierować podczas poszukiwań rozwiązania do domu lub biura? O tym wszystkim napiszemy w dalszej części tekstu.

Termostat grzejnikowy – co to takiego?

Termostaty grzejnikowe to urządzenia, których zadaniem jest regulowanie pracy grzejników. Dzięki użyciu termostatycznych zaworów grzejnikowych da się kontrolować temperaturę w każdym pomieszczeniu i sprawnie dopasowywać ją do potrzeb chwili.

Termostaty dbają o to, by grzejniki pracowały zgodnie z preferencjami użytkowników, co przekłada się na uzyskanie komfortu cieplnego we wnętrzach, a w wielu sytuacjach też na optymalizację systemu grzewczego i w efekcie obniżenie kosztów ogrzewania.

Termostaty występują w dwóch wariantach:

  • pionowym,
  • poziomym.

Pierwszy z nich jest wzmocniony i działa poprawnie, nawet jeśli został przykryty lub narażony na przeciągi. Termostaty grzejnikowy poziomy natomiast jest znacznie delikatniejszy. Jego czujniki nie zadziałają właściwie, jeśli urządzenie będzie przykryte albo pojawią się przeciągi.

Z czego składa się termostat grzejnikowy i jak działa?

Nowoczesne termostaty, montowane na grzejnikach, składają się z kilku elementów, od których zależy ich efektywna i bezproblemowa praca. Zalicza się do nich:

  • głowica termostatyczna z zaworem,
  • wrzeciono,
  • pierścień zabezpieczający,
  • czujniki z cieszą,
  • metalowe cewki.

Na rynku można spotkać dwa rodzaje urządzeń. Zdecydowanie prostsze są termostaty mechaniczne. Coraz większą popularnością cieszą się modele elektryczne (nazywane też programowalnymi).

Jak działa urządzenie? Zawór kontroluje, jak dużo wody przepływa do grzejnika. Termostat nieustannie sprawdza temperaturę. W jego wnętrzu znajduje się ciesz, która pod wpływem temperatury otoczenia kurczy się lub rozszerza. Jeśli w pomieszczeniu robi się ciepło, czujnik się rozszerza, naciska na trzpień i zamyka zawór. Dopływ cieszy do grzejnika się zmniejsza i nagrzewnica się stopniowo wychładza.

Gdy temperatura we wnętrzu spada, maleje objętość cieszy, a zawór się odblokowuje, co przywraca większy przepływ cieszy do grzejnika.

Termostaty do grzejników – na jakie parametry zwracać uwagę?

Podstawową kwestią podczas poszukiwań termostatów grzejnikowych jest oczywiście wybór pomiędzy urządzeniami mechanicznymi a elektrycznymi. Jeżeli potrzebuje się wyłącznie podstawowej regulacji, wówczas prostszy z czujników może okazać się przydatny. Do bardziej rozbudowanych instalacji, w tym również do rozwiązań inteligentnych, niezbędne są termostaty elektryczne, najlepiej sterowane za pośrednictwem domowego WiFi. Rozmaite produkty z tej kategorii można znaleźć w sklepie https://econovli.pl/

Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na klasę EEI. Najwydajniejsze energetycznie czujniki są oznaczone jako A, najmniej skuteczne otrzymują klasę F. Parametr mówi nam między innymi o tym, jak długi jest czas zamykania zaworu oraz jak duży wpływ na pracę urządzenia mają czynniki zewnętrzne.

W końcu, należy sprawdzić zakres regulacji i liczbę pozycji nastawy termostatu, co pozwala na bardziej precyzyjne sterowanie ogrzewaniem we wnętrzach. W zależności od typu pomieszczenia (biuro, salon lub sypialnia, łazienka) należy wybrać urządzenie o innym zakresie pracy.

Termostaty a system Smart House

Termostaty elektryczne chętnie wykorzystuje się w ramach inteligentnego ogrzewania do domu. W takim rozwiązaniu automatyzuje się pracę grzejników, co znacznie podnosi komfort życia.

W inteligentnych domach stosuje się także dodatkowe, niezależne termostaty z czujnikami, kontrolującymi warunki we wnętrzu i na zewnątrz. Wyposaża się je w panele dotykowe, które pozwalają na regulowanie pracy wszystkich urządzeń grzewczych w całym budynku. Niekiedy zmiany parametrów da się dokonać także za pośrednictwem mobilnej aplikacji, instalowanej na telefonie lub tablecie.

Wydajne ogrzewanie w domu

Nowoczesne termostaty poprawiają komfort cieplnych we wnętrzach i ułatwiają utrzymanie optymalnej temperatury, dopasowanej do indywidualnych preferencji użytkowników. Można stosować standardowe rozwiązania lub postawić na rozbudowane instalacje inteligentne, dzięki którym dom staje się wygodniejszy i bezpieczniejszy dla wszystkich przebywających w nim osób.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!