awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

zbiornik ciśnieniowy
Dom

Jak wybrać zbiornik ciśnieniowy na wodę?

Zbiornik hydroforowy to element domowej lub przemysłowej instalacji wodnej, który odpowiada za magazynowanie wody dostarczonej ze studni. Dobrze dobrany zbiornik hydroforowy powinien charakteryzować się odpowiednią pojemnością, odpowiadająca potrzebom użytkowników. Należy także zwrócić uwagę na to, czy wybieramy zbiorniki ocynkowane, czy zbiorniki przeponowe. Na sam koniec upewnijmy się, czy lepiej sprawdzą się u nas zbiorniki poziome, czy może pionowe, stojące.

Jaką konstrukcję powinien mieć zbiornik hydroforowy?

Na rynku można spotkać zbiorniki hydroforowe w dwóch rodzajach: z ocynkowanymi ściankami zbiornika oraz zbiorniki membranowe z zainstalowanymi wewnątrz czujnikami ciśnienia. Kiedy urządzenie uzyskuje odpowiednią wartość, czujnik powoduje wyłączenie pompy i jej ponowne włączenie, kiedy ciśnienie spada wraz z opróżnianiem zbiornika przeponowego.

Zapewnienie stałego ciśnienia wody nie byłoby możliwe, gdyby nie sprawna i wydajna pompa oraz właściwa pojemność zbiornika ciśnieniowego. Wracając jeszcze do zbiorników ocynkowanych, są one zwykle zbiornikami przemysłowego zastosowania i mają dużą pojemność. Z tego również powodu będą to częściej stojące zbiorniki ciśnieniowe, wyposażone w system regulowanych nóżek.

Kliknij, by sprawdzić najlepsze zbiorniki hydroforowe na rynku: https://www.dostudni.pl/zbiorniki-hydroforowe,c2.html

Zbiorniki hydroforowe i ich pojemność

Przy zakupie zbiornika ciśnieniowego powinniśmy się kierować jego pojemnością. Kupując zbiorniki ciśnieniowe dla domu, w którym mieszka 3- lub 5-osobowa rodzina, jego pojemność nie powinna być mniejsza niż 150 litrów. Jeśli jednak zależy nam na maksymalnym komforcie korzystania z wody, kupmy zbiornik przeponowy o pojemności od 200 do 300 litrów. Pozwoli nam to cieszyć się wysokim komfortem korzystania z wody pod wystarczającym ciśnieniem oraz rzadszym uruchamianiem się pompy.

Kiedy powinniśmy wybrać zbiornik hydroforowy ocynkowany?

Przede wszystkim wtedy, jeśli chcemy uzyskać jak największą pojemność magazynowanej w nim wody. Znajdująca się wewnątrz poduszka sprężonego powietrza nie ma kontaktu z gumowym elementem przepony, przez co koszty użytkowania takich zbiorników są tańsze. Nie są one jednak pozbawione wad. Największa z nich to ta, że znajdująca się w zbiorniku woda ma bezpośredni kontakt z ocynkowanymi wewnętrznymi ściankami. Z czasem może to prowadzić do powstawania korozji, odkładania się kamienia, a nawet delikatnej zmiany smaku wody.

Kiedy wybrać zbiornik hydroforowy przeponowy?

Tego typu zbiorniki świetnie spisują się w domach jednorodzinnych. W ich wnętrzu znajduje się gumowa przepona, nazywana także membraną. To w jej środku magazynowana jest woda. Pomiędzy zewnętrzną ścianą membrany a wewnętrzną ścianą zbiornika powstaje poduszka sprężonego powietrza. Wywiera ona nacisk na membranę, dzięki czemu woda w instalacji jest pod ciśnieniem. Odseparowanie wody od zbiornika zwiększa żywotność instalacji, co nie oznacza, że po pewnym czasie gumowa membrana nie zacznie przeciekać. Szczególnie groźne są dla niej wszelkiego typu nagłe wahania ciśnienia.

Na stronie dostudni.pl znajdziesz ciekawe porównania, testy i wskazówki dotyczące hydroforów i zbiorników do nich.

Zbiorniki ocynkowane czy zbiorniki przeponowe?

I jedne, i drugie zbiorniki mają sporo zalet. Kiedy jednak potrzebujesz zbiornika o dużej pojemności, któremu możesz zapewnić wystarczająca ilość miejsca, wybierz pionowy ocynkowany zbiornik hydroforowy. Jeśli poszukujesz zbiornika do domowej instalacji wodociągowej, z powodzeniem sprawdzą się zbiorniki membranowe, w których o właściwe ciśnienie wody dba gumowa membrana.

Może Cię także zainteresować artykuł o tym, jak zwiększyć ciśnienie w domowej instalacji wodociągowej: https://www.magazynprzestrzen.pl/dom/jakie-powinno-byc-cisnienie-w-instalacji-wodnej-jak-je-poprawic

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!