Dom i Budownictwo

płyty kartonowo gipsowe
Budownictwo

Jak zapobiegać zniekształceniom płyt gipsowo-kartonowych?

Zniekształcenia płyt gipsowo-kartonowych mogą powstać na etapie ich składowania i montażu.

Aby temu zapobiec, wystarczy zastosować się do kilku wskazówek, a dzięki nim unikniecie wyrzucenia pieniędzy w błoto.

Odpowiednio przechowuj płyty gipsowo-kartonowych

Jeżeli planujesz przed montażem przechowywać płyty, to zrób to lepiej w suchym pomieszczeniu. Płyty gipsowo-kartonowe są podatne na działającą na nie wodę oraz wilgoć, również tę występującą w powietrzu. Może to skutkować odkształceniami, a nawet w skrajnych przypadkach rwaniem się kartonu. Dobrym podkładką pod płyty są palety lub drewniane podkładki rozmieszczone maksymalnie co 35 cm.

Płyty g-k należy też ułożyć na płasko (nie stawiamy płyt w pionie). Takie układanie zapobiega powstawaniu uszkodzeń.

Płyty gipsowo-kartonowe to dość ciężki materiał. Pamiętaj, że cała ich paleta waży sporo, więc podłoże musi mieć wystarczającą nośność (więcej informacji poznasz tu https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/89890/transport-magazynowanie-obrobka-przycinanie-plyt-g-k-praktyczne-porad/)

Źle dobrane profile CW

Kolejnym częstym błędem jest złe dobranie długości profili CW. Jeżeli dobierzemy zbyt długie profile, to może to skutkować ich wygięciem, a co za tym idzie zniekształceniem płyt. Dla tego należy zastosować profile krótsze o 1 do 2 centymetrów od wysokości budowanego elementu (np. ścianki działowej). W ten sposób unikniemy nieestetycznych odkształceń płyt gipsowo-kartonowych.

Jak zapobiegać zniekształceniom płyt gipsowo-kartonowych? Podsumowanie

Dzięki odpowiedniemu doborowi profili CW oraz właściwemu przechowywaniu płyt gipsowo-kartonowych, jesteśmy w stanie uniknąć dodatkowych wydatków związanych z usuwaniem nieestetycznych odkształceń lub też zakupem nowych płyt.

Sprawdź również: Jakie płyty najlepiej sprawdzą się w remontowanym przez Ciebie pomieszczeniu?

Ponadto dobrze zamontowana płyta posłuży nam dużo dłużej, a co za tym idzie, również zaoszczędzimy sporo wydatków oraz stresu związanych z kolejnym remontem naszego domu lub mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.