awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

lutownica
Majsterkowanie

Jaką lutownicę wybrać?

Nie ulega wątpliwości, że jednym z podstawowych urządzeń, które powinno znaleźć się w warsztacie jest lutownica. Mechanicy i serwisanci również potrzebują lutownicy, ponieważ łączą metalowe elementy przy użyciu spoiny lutowniczej.

Zobacz także: Jaka spawarka inwertorowa dla amatora – wszystko o wyborze odpowiedniego urządzenia

Lutownice dostępne na rynku

W sprzedaży dostępne są lutownice oporowe oraz transformatorowe. Warto zaznaczyć, że lutownice oporowe posiadają wbudowaną grzałkę, która kieruje temperaturę do grotu lutownicy. To właśnie dzięki temu wytwarzają ciepło. Na zewnątrz urządzenia umieszczony jest zasilacz lutownic oporowych, dlatego są kompaktowe i lekkie, więc nadają się bardzo dobrze do użytku amatorskiego. Sprawdzą się również przy nieskomplikowanych naprawach oraz pracach hobbystycznych. Lutownice oporowe mają także wymienne groty, co umożliwia dopasowanie ich rozmiaru oraz kształtu do aktualnej pracy. Zaletą jest też atrakcyjna cena, dlatego większość ludzi może sobie pozwolić na taki zakup. Większe i wydajniejsze urządzenia lutownicze to lutownice transformatorowe, które są w stanie generować energię cieplną dzięki przepływowi prądu o dużym natężeniu przez opory drut, który jest jednocześnie grotem lutownicy. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że lutownice transformatorowe mają zainstalowany transformator wewnątrz korpusu, który jest gwarancją prawidłowego działania urządzenia. Tego rodzaju lutownice znacznie szybciej się nagrzewają i dobrze sprawdzają się do lutowania grubszych kabli oraz większych powierzchni. Chodzi tu również o takie elementy, których nie można lutować lutownicą oporową. Od planowanego zastosowania lutownicy powinien być uzależniony wybór między modelem oporowym a transformatorowym.

Parametry lutownicy

Lutownice oporowe można wykorzystać do lutowania układów SMD oraz pojedynczych kabli. Lutownica transformatorowa okaże się bardziej uniwersalna do większości domowych i przydomowych zastosowań. Dużo szybsze nagrzewanie się grotu jest jej największą przewagą względem lutownicy oporowej. Trzeba jednak pamiętać, że Lutownica transformatorowa nie poradzi sobie z lutowaniem układów SMD oraz pozostałych bardziej precyzyjnych zastosowań. Określenie konstrukcji lutownicy przed jej zakupem to nie wszystko, ponieważ ważne jest też wyposażenie oraz parametry urządzenie. Jeśli moc lutownicy jest duża to urządzenie może szybko uzyskać temperaturę pracy, a do tego nagrzewać się do znacznie wyższych temperatur. Z reguły niewielką mocą dysponują mniejsze lutownice oporowe, ale i taka moc jest wystarczająca do lutowania małych elektronicznych elementów. Mocą nie mniejszą niż 100 W powinny dysponować lutownice transformatorowe, gdyż taka wartość gwarantuje sprawne lutowanie większych powierzchni oraz grubszych elementów. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup lutownicy z regulatorem mocy, który może manipulować mocą urządzenia. Warto pamiętać, że temperatura pracy jest zależna od spoiwa, na którym pracować będzie lutownica.

Wybór lutownicy transformatorowej

Nie wszyscy mają świadomość, że większość amatorskich lutownic dedykowana jest miękkiemu lutowaniu. Należy pamiętać, że takie urządzenia osiągają temperatury nieprzekraczające 400 stopni Celsjusza. Temperaturę pracy powyżej 400 stopni Celsjusza muszą zapewniać lutownice do stopów twardych. Takie lutownice przeznaczone są do lutowania elementów dekarskich, rynien oraz rur miedzianych. Trzeba także podkreślić, że lutownice oporowe nagrzewają się znacznie dłużej niż lutownice transformatorowe. Te ostatnie zazwyczaj w ciągu 5-8 sekund uzyskują temperaturę pracy, w zależności od mocy, którą mają do dyspozycji. Osoby, które zamierzają często i intensywnie eksploatować lutownicę powinny wybrać urządzenie o stosunkowo krótkim czasie nagrzewania. Lepiej dołożyć trochę pieniędzy i kupić urządzenie dobrej jakości, które posłuży przez długi czas. Istotny wpływ na komfort użytkowania lutownicy oraz dokładność lutowania ma kształt i rozmiar grotu lutowniczego. Właśnie dlatego grot musi być dobrze dopasowany do wykonywanych prac lutowniczych. Do lutowania mniejszych elementów elektronicznych lepiej wybrać cieńsze i mniejsze groty, natomiast groty grubsze ułatwiają lutowanie większych elementów. Trzeba także brać pod uwagę to, że im cieńszy grot, tym jego żywotność jest mniejsza. Na rynku dostępne są lutownice z grotami w kształcie szpicy, dłuta, ołówka, a także z grotami płaskimi. Decyzja o zakupie lutownicy powinna być dobrze przemyślana, ponieważ nie jest to tanie urządzenie. Za niektóre modele trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych, więc trzeba trochę uzbierać pieniędzy. Podsumowując, można wysnuć tezę, że lutownice Weller są uniwersalnymi i wydajnymi urządzeniami.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!