awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

prowadnice do szaf przesuwnych
Dom

Jakie prowadnice do szaf przesuwnych wybrać – sprawdź popularne systemy

Szafy przesuwne to niezwykle wygodne, a przez to bardzo popularne rozwiązania stosowane w wielu domach. Brak konieczności zostawienia dodatkowego miejsca na otwarcie drzwi sprawia, że szafa z drzwiami przesuwnymi może zmieścić się dosłownie w każdym pomieszczeniu. Jednak aby drzwi szafy działały poprawnie, należy zamontować w nich odpowiednie systemy drzwi przesuwnych. Dzisiejszy artykuł poświęcimy tematyce tych właśnie systemów. Omówimy ich budowę i działanie, a także wskażemy, na jakie popularne systemy prowadnic do drzwi przesuwnych warto zwrócić uwagę.

Czym jest system do drzwi przesuwnych? 

Szafy przesuwne cieszą się dużą popularnością ze względu na to, że są one zwykle bardzo pojemne, nie zajmują zbyt dużo miejsca, a ich otwieranie jest naprawdę bardzo proste. Jednak żeby móc cieszyć się tą wygodą należy zwrócić uwagę, aby w szafach zamontowane były odpowiednie systemy drzwi przesuwnych. 

Drzwi przesuwne to tak naprawdę zbiorcza nazwa dla kilku systemów, różniących się między sobą sposobem, w jaki prowadzone są skrzydła drzwi przesuwnych:

  •  prowadzenie górne,
  •  prowadzenie dolne,
  •  połączenie obu systemów.

Drzwi z prowadzeniem górnym 

System z prowadzeniem górnym to rozwiązanie, w którym skrzydła drzwiowe zawieszone są na prowadnicy na specjalnych wózkach, które płynnie poruszają się obie strony po prowadnicy.

prowadnice do szaf przesuwnych

Drzwi z prowadzeniem dolnym 

W tym systemie w prowadnice umieszczone są na dole drzwi. Zwykle są to aluminiowe szyny, po których poruszają się rolki przymocowane na dole skrzydła. Pozwala to na płynne i wygodne otwieranie i zamykanie nawet ciężkich skrzydeł drzwiowych.

System podwójny 

To rozwiązanie charakteryzuje się tym, że prowadnice umieszczone są zarówno w dolnej, jak i górnej części szafy, podobnie jak wózki prowadzące skrzydło po szynach. Taki system zapewnia bardzo dużą stabilność drzwi i maksymalną płynność podczas otwierania szafy. 

Jak wybrać prowadnice do drzwi przesuwnych? 

Oprócz decyzji co do wyboru prowadnicy dolnej lub górnej trzeba też zastanowić się nad tym, jaka ilość prowadnic będzie potrzebna w danej szafie. Jest to uzależnione od wielkości mebla, a co za tym idzie, od ilości skrzydeł drzwiowych. W najmniejszych szafach przesuwnych wystarczy jeden tor, po którym przesuwane będą rolki, w przypadku szaf 2 i 3-drzwiowych potrzebne będą szyny zawierające dwa lub trzy tory prowadnic.

Prowadnice do drzwi produkowane są zwykle z lekkich metali takich jak aluminium oraz z tworzyw sztucznych. W zależności od indywidualnych preferencji prowadnice można kupić nie tylko w odcieniach chromu, ale także w kolorze białym, czarnym lub złotym. Dzięki temu z łatwością będzie można dobrać kolor prowadnicy do pozostałych elementów konstrukcyjnych szafy, takich jak na przykład okucia.

Jakie prowadnice do szaf przesuwnych kupić? 

prowadnice do szaf przesuwnych

Decydując się na zakup szafy, w której zamontowane będą drzwi przesuwne, zyskujesz nie tylko elegancki, ale także bardzo funkcjonalny mebel. Warto zwrócić uwagę na to, że każdy producent ma nieco inny system, jeżeli chodzi o prowadnice do drzwi przesuwnych, który może nie być kompatybilny z szynami innych producentów. 

Współcześnie można wybierać spośród wielu rodzajów systemów prowadnic drzwi do szaf przesuwnych. Na przykład w hurtowni stolarskiej Belmeb.pl dostępne są systemy sprawdzonych marek wysokiej jakości takich jak Salice, Laguna czy GTV. Znajdziesz tu modele dopasowane do skrzydeł drzwiowych różnej wielkości.

W Belmeb.pl dostępne są także okucia drzwi przesuwnych, które pozwolą na eleganckie wykończenie prowadnic. Oferowane okucia charakteryzują się wysoką jakością, dzięki temu zapewnią trwałość i łatwość użytkowania drzwi.

Wybierz prowadnice najwyższej jakości

Wybór odpowiednich prowadnic do szaf przesuwnych to gwarancja funkcjonalności i wygody podczas ich użytkowania. Przed zakupem warto zwrócić uwagę także na jakość wykonania, ponieważ prowadnice należą do akcesoriów, które są intensywnie eksploatowane. W asortymencie sklepów takich jak Belmeb.pl znajdziesz prowadnice dobrej jakości sygnowane znanymi markami cieszącymi się zaufaniem klientów. 

Duży wybór systemów prowadnic sprawia, że każdy klient znajdzie idealne rozwiązanie do swojej szafy, które spełni jego oczekiwania zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Kupno odpowiednich prowadnic zapewni płynne i ciche otwieranie i zamykanie nawet ciężkich skrzydeł drzwiowych oraz trwałość całej konstrukcji. Na koniec warto dodać, że systemy dostępne w ofercie Belmeb.pl są stosunkowo łatwe w montażu.

Materiał zewnętrzny

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!