awbud.pl

Dom i Budownictwo

Konsola do salonu
Dom

Konsola do salonu – co musisz wiedzieć przed jej zakupem?

Nowoczesna, biała, glamour, metalowa, szklana, drewniana – wybór konsoli do salonu jest naprawdę spory. Skąd w ogóle wziął się ten mebel w naszych domach, jak można go zaaranżować i gdzie wykorzystać? O tym wszystkim piszemy poniżej. Zachęcamy do lektury!

Konsola do salonu – co to jest za mebel?

O ile z pojęciem komody, witryny czy półki spotykamy się na co dzień i nie mamy większego problemu z ich definicją, o tyle już konsola do salonu może wzbudzić lekkie wątpliwości. Czym zatem jest ten mebel? Otóż konsola to nic innego jak wąski stolik na wysokich nogach, który pełni głównie dekoracyjną rolę, choć mimo swoich niewielkich gabarytów jest też świetnym miejscem do przechowywania. Najczęściej ustawiamy go bezpośrednio przy ścianie, choć bywa, że znajdzie się na przykład za kanapą.

Konsole znano już w czasach baroku, za panowania Ludwika XV we Francji. Były bogato zdobione, z wygiętymi, rzeźbionymi nogami oraz bardzo wąskim, pozłacanym lub kamiennym blatem. Z czasem zyskały na popularności i zmieniły nieco swój design, choć dalej zaliczamy je do małych i stylowych mebli.

konsola

Aranżacja konsoli do salonu – co na niej ustawić?

Trzeba przyznać, że konsola do salonu sama w sobie jest mniej lub bardziej dekoracyjna. W zależności od modelu oraz od wnętrza, w którym się znajdzie, nieco inaczej zajmiemy się jej aranżacją. Przykładowo ustawimy na niej wazon ze świeżymi kwiatami, figurki, bibeloty, ramkę ze zdjęciami, świece, ozdobną misę na drobne przedmioty i innego tego typu dekoracje. Doskonale komponuje się również z zawieszonym nad nią lustrem, ciekawą grafiką lub obrazem. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze zachować spójność i harmonię. W przeciwnym razie uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego.

Nowoczesna konsola do salonu, a może skandynawska albo glamour? Inspiracje

Nie mamy wątpliwości, że konsola do salonu może podkreślić, ale i całkowicie odmienić charakter każdego wnętrza. Czy mamy do czynienia z nowoczesną konsolą do salonu? A może w stylu glamour, industrialnym czy skandynawskim albo boho? Okazuje się, że wybór tych mebli jest naprawdę spory, więc nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem idealnego dla siebie.

Przykładowo możemy zdecydować się na nowoczesną komodę drewnianą lub stylizowaną na retro – z jasnych, ciemnych bądź przecieranych desek – albo bardzo prostą, białą konsolę do salonu. Z drugiej strony niezwykle efektownie prezentuje się konsola do salonu glamour, łącząca w sobie szklane i lustrzane elementy. Nie dość, że będzie odbija światło, to jeszcze rozświetla pomieszczenie i dodaje mu trójwymiarowości. Świetna jest też minimalistyczna i surowa konsola do salonu na czarnym metalowym stelażu z marmurowym blatem.

Konsola tylko do salonu? Niekoniecznie

Przyjęło się, że konsola głównie służy jako element wyposażenia salonu. Nie warto jednak zamykać się wyłącznie na jednym rozwiązaniu. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, by ustawić konsolę nie tylko w salonie, ale również w innych pomieszczeniach domu, jak choćby korytarz wejściowy, gabinet czy sypialnia – szczególnie tych o niewielkim metrażu, gdzie trzeba odpowiednio rozplanować każdy centymetr powierzchni. Świetnie posłuży więc jako małe biurko, barek, boczny stolik pomocniczy czy toaletka, a my dzięki temu bez wątpienia zyskamy ciekawą aranżację. 

W większości konsola ma cztery nogi i jedną szufladę bezpośrednio pod blatem, jednak coraz więcej modeli rezygnuje z niej na rzecz otwartych półek lub umieszcza te półki w połowie albo wręcz przy ziemi. A na którą Ty się zdecydujesz? Jedno jest pewne – naprawdę warto mieć konsolę w swoim domu.