awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Olej silnikowy
Budownictwo

Olej silnikowy — rola i znaczenie

Rola i znaczenie oleju silnikowego ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania silnika spalinowego. Jest on na tyle ważny, że już nawet kilka minut pracy silnika bez oleju może doprowadzić do nieodwracalnego w skutkach uszkodzenia. Dzieje się tak, ponieważ olej w silniku gra kilka ważnych ról, z których każda jest niezbędna do prawidłowego działania silnika w samochodzie.

Rola oleju silnikowego w samochodzie

Do najważniejszych ról oleju silnikowego w samochodzie osobowym należą:

  • Smarowanie — jednym z podstawowych zadań oleju silnikowego jest zmniejszanie współczynnika tarcia pomiędzy różnymi ruchomymi elementami w silniku, a więc innymi słowy, smarowanie. Dzięki temu części w silniku zużywają się wolniej, a sama jednostka działa w bardziej wydajny sposób.

  • Chłodzenie — olej w silniku krąży w obiegu zamkniętym, co można wykorzystać do odprowadzania ciepła z najbardziej newralgicznych jego części. Dlatego olej można potraktować jako jeden z ważniejszych elementów układu chłodzenia.

  • Oczyszczanie — krążąc po silniku olej nie tylko odprowadza z niego ciepło, ale również usuwa z niego różnego rodzaju nieczystości, które następnie są wyłapywane przez filtr oleju.

  • Ochrona przed korozją — warstwa oleju na powierzchni metalowej części odcina jej dostęp do powietrza, a co za tym idzie do destrukcyjnego tlenu. Dzięki temu nie dochodzi do utleniania stali, a więc do korozji, przez co wewnętrzne elementy w silniku mogą dłużej cieszyć się niezawodnością.

  • Uszczelnienie — olej silnikowy pomaga chronić uszczelki i membrany silnika, zapewniając ich prawidłowe uszczelnienie i zapobiegając wyciekom. Olej utrzymuje uszczelki elastyczne i sprężyste, zmniejszając ryzyko wycieków oleju i utrzymując stałe ciśnienie oleju w silniku. 

Podsumowanie

Na naszej liście już znajduje się pięć niezwykle ważnych dla kondycji samochodu zadań, a to tylko część funkcji, za jakie odpowiada w silniku spalinowym olej. Mamy nadzieję, że nasze rozważania przekonają ci do tego, jak ważnym elementem silnika jest chroniący go olej. Polecamy więc przy okazji kolejnej wymiany oleju przyłożyć nieco więcej uwagi do tego aspektu dbania o samochód i zakup oleju, który będzie w stanie ze swoich zadań wywiązywać się optymalnie.

Materiał zewnętrzny

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!