awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

pellet
Dom

Pellet – dlaczego warto zainteresować się tym materiałem opałowym?

Materiałów opałowych na rynku jest naprawdę wiele. Większość osób wykorzystuje w tym celu węgiel kamienny, węgiel drzewny czy też gaz ziemny.

Oczywiście każdy z tych materiałów posiada swoje wady oraz zalety. Ich plusem jest natomiast duża powszechność i dostosowanie pieców do ich zastosowania. Warto jednak rozważyć również inne opcje, takie jak przykładowo pellet. Jest to ekologiczny opał, który pozwoli na oszczędności w kwestii ogrzewania domu lub mieszkania, ale także na przyczynianie się do mniejszego zanieczyszczenia ziemi.

Pellet – czym dokładnie jest?

Pellet to w gruncie rzeczy odpady, które pochodzą przede wszystkim z leśnictwa, ale również i z przemysłu rolnego. Szybko się rozkłada i stanowi tzw. biomasę. Już ta podstawowa definicja tego materiału pokazuje, że jest on bezpieczny oraz ekologiczny.

Z jakich dokładnie odpadów powstaje pellet? Mogą być to pozostałości z tartaków, przykładowo trociny. Ponadto tworzy się go również z otrębów zbóż oraz ze słomy. Odpady roślinne służą do produkowania pelletu stosowanego przy zwierzętach. Natomiast pelletem opałowym, jest przede wszystkim pellet drzewny, który powstaje właśnie z trocin, zrębków oraz wiórów.

Takie miejsca jak chociażby tartaki, są pełne trocin. Podobnie jest w lasach, podczas wycinki. Wykorzystywanie ich ponownie w postaci pelletu, jest nie tylko ekologiczne, ale również i rozsądne. Każdego roku ścina się mnóstwo drzew by produkować meble, papier czy też do budowy domów. Do ich ogrzewania natomiast warto stosować pozostałości. Do produkcji pelletu nie ścina się zatem nigdy dodatkowych drzew. Pellet może jednak powstawać tylko i wyłącznie z czystych trocin, które nie posiadają żadnych zanieczyszczeń, przykładowo chemicznych. Każdy pellet dodatkowo musi spełniać pewne normy, które informują konsumentów o tym, czy jest on wysokiej jakości. W przypadku pelletu ważnym certyfikatem jest DIN PLUS, a z niego wyodrębnione zostały dwie klasy: EN plus A1 oraz EN plus A2.

Pellet bez żadnych oznaczeń czy też certyfikatów, nie powinien być przez nas wybierany. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ma on niską jakość i co za tym idzie dość niską kaloryczność. Krócej się pali, częściej trzeba go kupować i może on również negatywnie wpływać na stan pieca. Pellet charakteryzuje się tym, że zostaje po nim naprawdę mało popiołu. Jeśli jednak jego jakość jest niska, wówczas popiołu jest dużo więcej.

W jakich piecach można palić pelletem?

Oczywiście nie w każdym piecu można palić pelletem. Z tego też względu konieczna może okazać się wymiana pieca. Wiąże się to z wysokimi kosztami, jednak bardzo często można uzyskać na nie dofinansowanie. Ze względu na to, że dziś chce się zmniejszyć ogólne zanieczyszczenie powietrza, udziela się częściowego finansowania na zakup pieców, które będą nowocześniejsze i bezpieczniejsze pod tym względem.

Pellet jest ekologiczny, dlatego ma wielu zwolenników. Jest ponadto jedynie odpadem, dlatego też nie wycina się na potrzeby jego produkcji żadnych dodatkowych drzew.

Pellet jest sprzedawany w specjalnych workach. Najlepiej kupić od razu jego większą ilość, przykładowo paletę, ponieważ wówczas bardziej się to opłaca. Korzystając z tego materiału, jesteśmy w stanie naprawdę pozytywnie się zaskoczyć. Pellet zapewnia ciepło i jest na tyle kaloryczny, że może wygenerować spore oszczędności w ciągu roku. Dla wielu osób to niezwykle ważna kwestia dlatego też jednorazowe zainwestowanie w lepszy piec, który będzie obsługiwał pellet, może w następnych latach przynieść dużo większe korzyści.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!